İYİ Parti içinden tepki gelmişti… Kılıçdaroğlu’ndan ‘HDP’ye bakanlık verilebilir’ açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in 'HDP’ye bakanlık verilebilir' çıkışı ile ilgili soruya, "Karar alınırken altı lider oturup karar alacağız. Dolayısıyla şu veya bu herhangi bir şekilde ironi de yapabilir başka bir konuşma da yapabilir. Burada önemli olan altı liderin karar almaları" yanıtını verdi.

featured

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX Tv’de “İlker Karagöz ile Çalar Saat” programına konuk oldu.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Kılıçdaroğlu mutlaka sorgulanmalıdır” ifadesine ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Doğrudur tabi sorgulanmalı. Kılıçdaroğlu diyor ki Süleyman Şah türbesi neden kaçırıldı? Askeri hastaneleri kapattınız dünyada askeri hastanesi olmayan tek ordu Türk ordusu evet sorgulanmalıyım. Bunu söylüyorum. Suç mu işliyorum bunu sormak suçsa evet suç işliyorum. Siz ne yapıyorsunuz peki? Kılıçdaroğlu beşli çetelerin adamı değildir. Sizler gibi beşli çetenin önünde duran insanlar değildir. Evet sorgulanmalıdır. Beni sorgulamak istiyorsanız yüreğiniz varsa niye televizyonlarda karşıma çıkmıyorsunuz? Hodri meydan, Ama yapamazlar, şakşakçıları bulmuşlar efendim Kılıçdaroğlu sorgulanmalıdır. Sorgulayın efendin. Gelsin! Gelemez gelemez! Çünkü ben haklıyım.” dedi. Bahçeli’nin “Hesaplaşmanın kapılarını aralamak istiyor” ifadesine de yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Hangi hesaplaşma? Bunlar akıllarını peynir ekmekle yemişler. Bunlar sadece iftira atarak bir yerlere gidebilir miyiz düşüncesinde.” ifadelerini kullandı.

‘ALTILI MASADA ÇATLAK YOK’

Kılıçdaroğlu, altılı masa çatlak olduğu iddialarına ilişkin “Çatlak yok efendim. Altı ayrı lideriz, demokrasi istiyoruz, hak ve özgürlük istiyoruz. Birisi konuşuyor diğerleri biat ediyor, bizde öyle bir şey yok. Herkes düşüncesini söyler. Bugüne kadar açıkladığımız bildirilerde altı parti liderinin de imzası var. Buyursunlar onlar da yapsınlar. Altı lider ortak miting de yapabiliriz ayrı ayrı da yapabiliriz. Sorun miting değil bu sistem. Bu sistem Türkiye’yi felakete götürüyor.” diye konuştu.

GÜRSEL TEKİN’İN ‘HDP’YE BAKANLIK’ AÇIKLAMASI

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in bir TV programında, sunucunun “Siz diyorsunuz ki HDP’ye bakanlık verilebilir” demesi üzerine “Elbette verilebilir” yanıtını vermiş, konuyla ilgili ise İYİ Parti cephesinden tepki gelmişti. Gürsel Tekin’in söz konusu çıkışıyla ilgili soruyu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: 

“Karar alınırken altı lider oturup karar alacağız. Dolayısıyla şu veya bu herhangi bir şekilde ironi de yapabilir başka bir konuşma da yapabilir. Burada önemli olan altı liderin karar almaları. Ve aldıkları kararları kapı arkasında değil kamuoyu önünde duyurmaları. Madem devlette saydamlığı savunuyoruz kendi aramızda da saydam olmalıyız. Elbette oturup konuşacağız gerekirse tartışacağız. Altı lider oturur konuşuruz, ki biz altı lider bir arada sadece bugün değil geleceği de nasıl inşa edeceğimizi anlatıyoruz.”

thumbnail
İlişkili Haber

CHP’li Gürsel Tekin: HDP’ye bakanlık verilebilir

‘ALTILI MASA İSMİM ÜZERİNDE UZLAŞIRSA HAZIRIM’

Kılıçdaroğlu, altılı masanın kendi ismi üzerinde uzlaşması durumunda Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına ilişkin soru üzerine, şöyle yanıt verdi:

“Oturacağız ben verdiğim sözü tutan bir insanım. Altı lideri oturur belirler açıklarız. Hep birlikte destek veririz. TC devletinin 13. Cumhurbaşkanı da uzlaşma kültürünü esas alarak çünkü demokrasilerde asıl olan uzlaşmadır, ülkemizi aydınlığa çıkarmak zorundayız. O kadar büyük sıkıntılar var ki bunları aşmak zorundayız. Soyulan bir devlet var. Bu soyguna dur dememiz lazım. Mallarını yurt dışına kaçırıyorlar ben bunu gayet iyi bilmekteyim. O paraların tamamını son kuruşuna kadar getireceğim. Altılı masa ismim üzerinde uzlaşırsa hazırım. Devletin nasıl yönetilmesi gerektiği belli.”

PEKER’İN İDDİALARI

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ismini vermeden, Cumhurbaşkanı danışmanlarının da isminin geçtiği rüşvet ağı iddialarına değinen Kılıçdaroğlu, “Bu sistemi değiştireceğiz. Ben geciktikçe normalde bizim oyumuz artıyor. Biz bunda değiliz Türkiye elden gidiyor, Türkiye’yi perişan ettiler. Türkiye parti sorunu olmaktan çıktı sorun Türkiye sorunudur. Altı liderin bir araya gelmesinin sebebi Türkiye’nin sorunu aşması içindir. Allah aşkına bir açıklama yapıldı kimin eli kimin cebinde belli değil. Herkes malı götürmekle meşgul. Seçime gidiyoruz bunlar malı götürmek peşinde. Açıkça devlet soyuluyor. Soygunların üzerine gidilmiyor. (Başlatılan soruşturmalardan bir şey çıkar mı?) Saraya bağlı. Biz saray değil cumhuriyet savcısı istiyoruz.

‘SOYLU AÇIKLAMIYORSA, RÜŞVETİN ORTAĞIDIR’

Cumhuriyet sözcüğü kamu görevi arasında sadece savcıya verilmiştir. Savcı cumhuriyetin değerlerini korumakla yükümlüdür. Uyuşturucu baronları kol geziyor. Her gelir grubuna göre uyuşturucu pazarlanıyor Türkiye’de. Türkiye böyle bir tabloyu hiç yaşamamıştı . Yolsuzluktan mahkum olan kim var? Ya bu ülkenin İçişleri Bakanı devletin televizyonuna çıktı, bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar rüşvet veriliyor dedi. Kim bunu yapıyor kim? Bu içişleri Bakanı ayda 10 bin dolar alan adamla ilgili ne yaptı? Hiçbir şey! (Soylu’nun Semra Güzel tweet’ine verdiği yanıta ilişkin) 10 bin dolar rüşvet alan kişinin kimliğini açıklayıp dilekçe vermiyorsa bu kişi rüşvetin ortağıdır. Devleti yöneten bir kişi rüşvetçiden yana tavır alır mı ya! İBB, Ankara Büyükşehir belediyeleri alındı, vatandaşın takdiridir. Yolsuzluklar vardı, dosyalar hazırlandı. Dosyaların tamamını istediler, verdik, Ne oldu bu dosyalar? Tamamı kapatıldı. Bu sadece fotoroman Süleyman’ın işi değil. Yukarıdan gelen talimattır.

‘ERDOĞAN NİYE KONUŞMUYOR?’

Malı götüren danışman mı olur? Erdoğan niye konuşmuyor? Bunları hangi gerekçeyle mahkemeye vermiyor? Kalkıyorsun bana ahlak dersi veriyorsun! Hangi ahlaktan bahsediyorsun sen! Onların tamamının burnundan fitil fitil getireceğim. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyeceksin! Boğazında kalacak senin!

‘HER AN HER ŞEY OLABİLİR’

Erken seçim iddialarına ilişkin de konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Biz şu andan itibaren seçime hazırlanıyoruz. Biz seçim güvenliğini sağlamak için bütün sandıklarda görevli belirledik onların eğitimini yapıyoruz. Sizden ayrıldıktan sonra Giresun’a gideceğim. Biz seçime çalışıyoruz çünkü ne yapacakları nasıl karar alacakları belli değil. Her an her şey olabilir Türkiye’de. Bir saat sonra Türkiye’den ne olacağına kimin şeyi var yani! Sadece o değil eğitim sistemini allak bullak ettiler. Boğaziçi Üniversitesi’ni aldılar berbat ettiler. Zorla ben seni bu makama getireceğim. Kimsin sen arkadaş ya! Üniversitelerin kendi kültürleri vardır. Siz bu kültüre müdahale edemezsiniz doğru değildir. Siz üniversiteyi benim dediğim gibi düşünecek diyorsanız orası burası üniversite değil. Bu insanın aklını kiraya vermesi demektir. Kimse kusura bakmasın biz aklımızı kimseye kiraya vermeyiz.”

KHK AÇIKLAMASI

“Tüm KHK’lıları görevlerine iade edeceğiz” açıklaması tartışmalara yol açan Kılıçdaroğlu, konuyla ilgil soru üzerine, “Kişiyi almışsınız KHK ile atmışsınız, savcıya gitmiş savcı takipsizlik vermiş ne yapacaksınız savcıyı mı döveceksiniz? KHK’lı atmışsınız görevden savcı soruşturma açmış mahkeme beraat ettirmiş. Normalde bunu göreve iade etmeniz gerekmiyor mu? Kişi mahkum olmuşsa zaten o KHK değil .Bunlar aradaki farkı da bilmiyorlar. Devleti yönetmekten o kadar acizler ki söylediğimi çarpıtıyorlar. O FETÖ’nün siyasi ayağını da çıkaracağım ortaya. Bir ipte iki cambaz oynuyordu biri düştü diğerini de düşüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti içinden tepki gelmişti… Kılıçdaroğlu’ndan ‘HDP’ye bakanlık verilebilir’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!