İYİ Parti’de Ümit Dikbayır hakkında kesin ihraç talebi

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, kesin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

featured

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, parti binasında gündeme yönelik açıklamalarda bulundu. Zorlu, Genel Başkan Meral Akşener’in yakınlarının hesaplarını incelettiği iddia edilen İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın tedbirli ve kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildiğini açıkladı.

Zorlu, “İstifalar nedeniyle İYİ Parti’ye haksızca bir yön çizilmeye çalışıldığını görüyoruz. Eleştirilere açığız ancak iş, gerçek dışı beyan ve iftiralar olursa bu başka bir şey. Partiden istifa ediyorsanız, vekillikten de istifa edin. Ümit Dikbayır bugün tedbirli ve kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’A ’50+1′ YANITI

Zorlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “50+1’in değişmesi isabetli olur” açıklamalarına ilişkin de konuştu. Zorlu “Hukuki ve siyasi açıdan en somut şekilde ortaya koyan partiyiz. Genel başkanımız siyasi partilere net bir çağrıda bulundu; ‘Gelin dedi hepimiz kendi başımıza seçimlere girelim’ dedi. Türkiye bu kutuplaşmayla devam edemez” ifadelerini kullandı.

‘FUHUŞ OTELİ’ İDDİALARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Zorlu, Meral Akşener’in otelinde fuhuş yaptıran eski emniyet müdürleri hakkındaki açıklamasıyla ilgili soruya şöyle yanıt verdi:

“Genel Başkanımız uzun yıllardır politikada ve bu ülkede içişleri bakanlığı yaptı. Genel Başkanımızın görüşlerinin iyi takip edilmesini tavsiye ediyorum. Genel Başkanımız konuyla ilgili bilgi ve detayları İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile paylaşmıştır. Bu konuyu sonuçlandırma konusundaki kararlılığı noktasında partimiz adına Sayın Yerlikaya’ya teşekkürlerimizi sunuyorum.”

‘SAMAST’LA İLGİLİ EK İDDİANAMEYİ TAKİP EDECEĞİZ’

Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliye edilmesiyle ilgili de konuşan Zorlu, “Toplum vicdanını yaralayan böyle bir katliamın karşısında duruyoruz. O günlerde 18 yaşında olduğundan üst sınır olan 24 yılla cezalandırılmıştı. Şartlı salıverme olayı ülkemizde bir prosedür gibi işletiliyor. Toplum vicdanını böylesine yaralayan bir katliam karşısında komisyonun böyle bir yetkisi varsa bunu sonuna kadar kullanmasının daha yerinde olacağı kanaatindeyiz. Ek iddianameyi biz de takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ’DEKİ KRİZ NEYDİ?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “Seçimlere 81 ilde tek başımıza gireceğiz” açıklamasından sonra parti içinde başlayan ayrışmalar beraberinde istifaları getirdi.

Önce eski Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, sonra da Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Bahadır Erdem partiden ayrıldı.  Yerel seçimlerde AKP ve MHP ile ittifak yapılmasını savunan Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu da, ‘derin görüş ayrılıkları’ gerekçesiyle İYİ Parti’den istifa edip AKP’ye geçti.

Akşener, “Oğlunun banka hesaplarının gayri resmi kontrol edildiğini” öne sürerek, “Benim ve ailemin belediyelerde işi-gücü yok. Kanıtlanırsa siyaseti bırakırım” açıklamasında bulundu. Akşener’in Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ile Ankara Milletvekili Adnan Beker’i kastettiği öne sürüldü. İddianın odağındaki Dikbayır da disiplin kuruluna dilekçe vererek konunun araştırılmasını istedi. 

Dikbayır, “Genel Başkan, gerçeği ortaya çıkarmazsa, iddiaların araştırılması için savcılığa başvuracağım. Hakkımdaki iddiaların birisi bile kanıtlanırsa milletvekilliğinden istifa edeceğim.” ifadelerini kullandı. 

thumbnail
İlişkili Haber

İYİ Parti’yi karıştıran ‘kayıp para’ olayında dikkat çeken çıkış

İYİ Parti’de Ümit Dikbayır hakkında kesin ihraç talebi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. bütün şaibeli partiler, suçlarını ortaya çıkaranları partilerinden atınca suçlarının örtüleceğini sanıyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!