İYİ Parti’den ‘türban’ düzenlemesine ‘evet’ sinyali

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, başörtüsü teklifi ile ilgili olarak “Genel İdare Kurulu’ndan çıkan eğilimi yansıtmak istiyorum. Burada iki önemli hususun altı çizildi. Bir, bu metin içerisinde riskli gördüğümüz, ileride problem yaratacağını düşündüğümüz bazı ifadeler var, bunun değiştirilmesi gerekmektedir. Bu ortak görüştür. Bununla birlikte çoğunluğun eğilimi ise bu konuda ‘evet’ yönündedir” açıklamasını yaptı.

featured

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı “başörtüsüne anayasal güvence” adımına hükümetten karşı atak gelmiş ve onlarda hazırladıkları anayasa değişikliği paketine konuyu eklemişti.

Şimdi gözler AKP’nin değişiklik önerisine muhalefetin yaklaşımında.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, bugün parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zorlu, “başörtüsü düzenlemesi” ile ilgili şunları söyledi:

‘MİLLETİMİZE KARŞI DA YAPILMIŞ BİR HAKSIZLIK OLARAK GÖRÜYORUZ’

Bugün çözülmüş olduğunu düşündüğümüz çok önemli bir problemle ilgili yeniden gündemi işgal etmek üzere olan bir tartışma ile karşı karşıyayız. Bilhassa başörtüsü konusundaki değerlendirmeler ile yeni bir Anayasa teklifi ile karşı karşıyayız. Ancak, bizim bu yöndeki eğilimimizi sizinle paylaşmadan önce bu konu neden milletimizin gündemine geldi? Biliyorsunuz sayın Genel Başkanımız bu konuda iki önemli görüşümüzü ifade etti; bir, bu meselenin kapanmış bir yara değil, kanayan bir yaranın üzerine gitmememiz lazım. Biraz önce bahsettiğim ekonomideki bu acı yıkım tablosu… Milletimizin esasında bu problemin üzerine gidilip çözüm bulunulmasını istiyor ancak ne yazık ki öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi’nin kanun teklifi ile gündeme getirdiği bir konuydu… Sonrasında AKP grubu imza verdiler ve bunu bir Anayasa teklifi haline getirdiler.

‘REFERANDUM SANDIĞI DOĞRU DEĞİL’

Tahminim odur ki önümüzdeki günlerde çokça tartışılmak istenecek, çünkü bu gündemi ortadan kaldırılması amacını taşıdığı bir illüzyon. Şunun da altını çiziyim, İYİ Parti olarak bu konudaki hassasiyetimiz bellidir. Bu konu ile ilgili hakkında tek fezleke olan parti lideri bizim Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’dir. Ama biz istiyoruz ki; memleketin bunca sorunu varken, seçim sandığını bekleyip burada siyasetin bugüne kadar yaptığı yapamadığı şeylerle ilgili olarak bir yüzleşme isteği varken bunun yanına referandum sandığı koyma çabasını doğru bulmadığımız gibi milletimize karşı da yapılmış bir haksızlık olarak görüyoruz.

‘ÇOĞUNLUĞUN EĞİLİMİ ‘EVET’ YÖNÜNDEDİR’

Gelinen aşamada bir teklif metni var ve Genel Başkanımız biraz önce ifade ettiğimiz görüşlerimizi altılı masadaki liderlere götürerek toplantıda ifade etti. Birlikte ortak tutum geliştirilmesi konusundaki İYİ Parti’nin kanaatini de aktardı Genel Başkanımız. Ama orada ortak kanaat, metin tekrar gelsin, metni tekrar görelim diye bir eğilim ortaya çıkmıştı. Metin kamuoyuna yansıdı ve teklif resmi olarak da TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Biz, bu ve benzeri konularda tartışmalı meselelerde yetkili kurullarımızla birlikte karar almayı biz gelenek haline getirmiş bir partiyiz. Bu bir süreç yönetimi…

Size şimdi Genel İdare Kurulu’ndan çıkan eğilimi yansıtmak istiyorum. Burada iki önemli hususun altı çizildi. Bir, bu metin içerisinde riskli gördüğümüz, ileride problem yaratacağını düşündüğümüz bazı ifadeler var, bunun değiştirilmesi gerekmektedir. Bu ortak görüştür. Bununla birlikte çoğunluğun eğilimi ise bu konuda ‘evet’ yönündedir.

İYİ Parti’den ‘türban’ düzenlemesine ‘evet’ sinyali

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Yavaş yavaş AKP kiminle kol kola şekilleniyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!