İYİ Partili Hasan Subaşı’ndan ‘Kürt sorunu’ çıkışı: ‘Biz kardeşiz’ diyerek çözemezsiniz

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, 'Kürt sorununa' ilişkin 'Toplumun bir kesimi 'sorunum var' diyorsa, bu sorunun tartışılması, konuşulması gerekir. Ama biz konuşamıyoruz' dedi.

featured

FETÖ kumpaslarının savunucusu ve kapatılan Nokta dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş’ün kuruduğu ve Taraf gazetesi eskilerinin toplandığı “serbestiyet” adlı siteye konuşan İYİ Parti Antalya milletvekili Hasan Subaşı, cumhurbaşkanı seçimi ve “Kürt meselesi” hakkında konuştu.

Altılı masaya ilişkin soruyu yanıtlayan Subaşı, Deva ve Gelecek Partilerinin kendileriyle birlikte olmasından memnun olduğunu söyledi. Subaşıı, “Ali Babacan da Ahmet Davutoğlu da tıpkı Abdullah Gül gibi, Cemil Çiçek gibi, Bülent Arınç gibi yanlış gidişi görmüş kişilerdir. Bu insanların her biri tecrübeli siyasetçilerdir.” dedi.

‘KEMAL BEY OLUMLU ADAY GÖRÜNEBİLİR’

Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili soruya yanıt veren Subaşı, Meral Akşener’in kendisinin aday olmayacağını açıklamasının CHP’nin elini güçlendirdiğini belirterek şunları söyledi:

“Bu durumda CHP’nin Kemal Bey’in adaylığını düşünmesi doğaldır. Kemal Bey’in çok tedbirli olduğunu görüyorum. Tahminimce Kemal Bey’in aklından aday olmak geçiyordur.

Çünkü altılı masanın ilkelerine göre cumhurbaşkanı olacak kişi bir dönem cumhurbaşkanlığı yapacaktır. Kapsayıcı ve feragat sahibi olması düşünülüyor. Kemal Bey, yetkilerini rahatlıkla devredebilecek bir kişi olması yönüyle toplumun önemli bir bölümünde olumlu bir aday olarak görülebilir…

Kemal Bey, seçimi rahat alabileceğini düşünürse adaylığını masaya sunacaktır. Bunu görmemesi halinde mutlaka bir B planı olacaktır. B planındaki adayı da masaya teklif edebilir.”

‘HDP LEGAL BİR PARTİDİR’

İki yıl öncesi “İktidar HDP’yi şeytanlaştırarak İYİ Parti’nin milliyetçi, CHP’nin ulusalcı refleksini kışkırtmak istiyor” sözlerine ilişkin Subaşı, “Etkisi kalmadı. Benim o çıkışım da bu etkiyi azaltmaya dönüktü. Çünkü bir dönem televizyonlarda her gün, HDP’yle ilgili hiçbir HDP’linin bulunmadığı tek taraflı programlar yapılıyordu. Bu programlarda sürekli olarak da CHP ile İYİ Parti, HDP’yle iş birliği içinde diye suçlamalar yapılıyordu. HDP’nin içinde suçlular varsa onları tecrit etmek yargının görevidir. HDP legal bir parti değilse kurulması ve meclis çatısı altında olması hatalıdır. Oysa devletin çeşitli kontrollerinden geçerek parlamento çatısı altında grup kurmuş bir partidir” değerlendirmesinde bulundu.

‘HİÇBİR SORUN YOK DEMENİN ANLAMI YOKTUR’

“Kürt sorunun” çözümüne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Subaşı, “Şimdi biz bu tür sorunlarımızı çözmekte zorlanıyoruz. Ben de bu meselelerde konuşamama alışkanlığımızı bir ölçüde esnetebilmek için düşüncelerimi aktarmaya çalışıyorum. Doğru görülen yanları olur, yanlış görülen yanları olur ama siyasetçilerin fikirlerini açıklıyor olması bu tür konuşulmayan konular üzerinde düşündürmeyi teşvik edebilir. Ben de o gün karma komisyonda ‘Biz bu tür sorunları dışarıdan gelen sorunlar olarak görüyorsak bence yanılıyoruz’ dedim. Dışarının bir tür manipülasyonları olabilir ama bunlar yakıcı ve çözmemiz gereken sorunlardır. Gelecek kuşaklara taşımamamız gereken sorunlardır. Bunların bilimsel olarak her yönüyle incelenmesi gerekir. ‘Sorun yok biz kardeşiz’ diyerek her şeyi çözemezsiniz. Önemli bir yurttaş kesimi ‘sorun var’ diyorsa devletin görevi o soruna yaklaşmak, sorgulamaktır” diye konuştu.

İYİ Partili Hasan Subaşı’ndan ‘Kürt sorunu’ çıkışı: ‘Biz kardeşiz’ diyerek çözemezsiniz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 1 ay önce

  Askerimizi, polisimizi, öğretmenlerimizi, insanlarımizi öldürenler kardeşimiz değil dusmanimizdir. İster Türk olsun, ister kürt olsun, isterse japon olsun. Bu işin etnik kök ile bir ilgisi yok. Karakter şerefsiz.

 2. 1 ay önce

  Siirt /Kurtalan’da yüzüne karşı Türkiyeye Kürdistan diyen Kürtçüye “Diyebilirsin” diyen Akşenerin adamı Kürt sorununun Kürdistan sorunu olduğunu bilmiyor mu, tabii ki biliyor çözümü de *ver kurtul”.. Türk yurttaş, malını iyi tanı.!

 3. 1 ay önce

  Söz Müzik Güfte : ABD, AB, İsrail
  Yorumcu : Hasan Subaşı

 4. 1 ay önce

  Yuvarlak kelimelerle konusma iyi partili milliyetci vekil bey ne vereceksin onu soyle bayrakmi parlementomu vatanmi soylede sana oy veren milliyetcilerde bilsin ne eksik

 5. 1 ay önce

  Hasan Subaşı Antalya’yı yedin bitirdin şimdi sıra memleketi yedirmek mi?Boğazına düğümlenir!

 6. 1 ay önce

  Kardeşlik yalanını atanlar biz değiliz ki. Türkün yurdunda Türklerin sırtından geçinip semirip büyüyüp sonra da Türkün yurdunu bölmek amacı gudenlere hizmette yarışanlardır!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!