İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu’na Millet İttifakı’ndan ilk tepki

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun açıklamalarıyla ilgili, "Sözlerin kimin ağzına sakız olduğuna dikkat etmek lazım" ifadelerini kullandı.

featured

“Bize pusu kurulmasından rahatsızız” diyerek Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olmasına itiraz eden İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’na ilk tepki Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’dan geldi.

Halk TV’de İsmail Küçükkaya’ya konuşan Uysal, “Sözlerin kimin ağzına sakız olduğuna dikkat etmek lazım. İktidarın istediği bu tür sözlerdir.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığının ‘ortak mutabakat’ ile açıklandığını belirten Uysal, “Tartışmaları yapabilirsiniz. İyinin daha iyisi var. Güzelin daha güzeli var. Perdenin arkasında karar almadan bütün bu müzakereleri yapabiliriz. Ama artık bir yola koyulmuş. Millet önünde tarihi bir sorumluluğumuz var” ifadelerini kullandı.

‘İYİNİN DAHA İYİSİ VARDIR’

Ağıralioğlu’nun açıklamalarını kabul etmediğini söyleyen Uysal, sözlerine şöyle devam etti:

“İYİ Parti, bu açıklamalara kurumsal olarak bir refleks verecektir. Neticede ortak mutabakat ile bir aday açıklanmış. Tartışmaları yapabilirsiniz. İyinin daha iyisi var. Güzelin daha güzeli var. Perdenin arkasında karar almadan bütün bu müzakereleri yapabiliriz. Ama artık bir yola koyulmuş. Millet önünde tarihi bir sorumluluğumuz var.

‘KUMPAS LAFINI HAK ETMEDİK’

O istikametten ayrılmadan belirli değerlendirmeleri yapmak mecburiyetindeyiz. Söylenen sözler bizi de ilgilendiriyor. O ‘kumpas’ lafını ne benim şahsım ne de siyasi partilerin genel başkanlarının hak etmediği kanaatindeyim. Öyle bir vaka yok. Türkiye’de terörle mücadelede de ne tereddüt kaldı ne müsamaha. Sözlerin kimin ağzına sakız olduğuna dikkat etmek lazım. İktidarın istediği zaten bu tür sözlerdir. Bu ifadelerin doğru olmadığını düşünüyorum.”

NE OLMUŞTU?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2 Mart’ta Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemediğini belirtip Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı aday olmaya çağırarak masadan kalktığını açıklamıştı.

Akşener, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olarak teklif ederek yeniden masaya dönmüştü. Gerçekleştirilen altılı masa toplantısı sonrası Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu olmuştu.

Akşener’in Kılıçdaroğlu itirazının ardından masaya geri dönmesi tartışamalara sebep olmuştu. İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun Akşener’in kararına tepki gösterdiği ve istifa edeceği öne sürülmüştü. İddialara ilişkin Veryansın Tv’ye konuşan Ağıralioğlu, “Ne magazin sever bir milletmişiz. Ben o kısma gelmedim, başka bir şey diyorum” demişti.

TBMM İYİ Parti Grubu, cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili yaptığı toplantıda, Kemal Kılıçdaroğlu’nun, cumhurbaşkanı adayı olarak Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirilmesi kararı alınmıştı. Toplantıya, Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın ile İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu katılmamıştı.

Ağıralioğlu, yaşananların ardından TBMM’de düzenlediği basın açıklamasında sert açıklamalarda bulunmuştu. Ağıralioğlu “Bize pusu kurulmasından rahatsızız. Sırf kaybetme endişesi duyuluyor diye bize küfür edilmesinden rahatsızız.” demişti. “HDP, Türk demokrasisinin şantajcısına dönüşmüştür” diye konuşan Ağıralioğlu, “HDP’nin içine dahil olduğu denklemde defalarca ifade ettik, biz terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız. Devlete katil dediler PKK’ya katil diyemediler. Terörün olduğu yerde kalmayız.” ifadelerini kullandı.

Ağıralioğlu’nun çıkışında yeni iddialar… Akşener’in bilgisi var mıydı?

İYİ Parti’de kazan kaldıran Ağıralioğlu’nun gözü o koltukta mı?

İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu’na Millet İttifakı’ndan ilk tepki

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 23 Mart 2023, 20:35

    Gültekin Uysal kimdi yahu?!

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!