İYİP’li vekil: Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliği Sünniler için endişe

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun olası cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkında açıklamalarda bulundu.

featured

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası cumhurbaşkanı adaylığı konusunda, mezhepsel vurgu yaparak, “Alevi olması benim açımdan bir engel değil, çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Ancak siyasette maksat kazanmaktır. Türkiye’deki genel objektif açısından baktığımda bir çekince görürüm. Türkiye’nin yüzde 65’i yüzde 70’i muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen, farklı bir isimle çıkılır” dedi.

Ankara Masası’nda Fatih Atik’in sorularını yanıtlayan Oral, “Aleviler bizim kardeşimizdir, (Kılıçdaroğlu’nun) Alevi olması benim açımdan bir engel değil, çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Ama Türk toplumu açısından, yani sünni diyebileceğimiz daha müslüman kesim tarafından bu bir endişedir. Bu bir oy verilmemesi gereken bir problemdir. Bu açıdan bakılabilir. Ama alevi olduğu için Kılıçdaroğlu’nun (aday) yapılmaması, bence bir engel değil.” dedi.

İbrahim Halil Oral, Türkiye’nin çoğunluğunun muhafazakar olduğunu iddia ederek, başka bir ismin cumhurbaşkanı adayı olabileceğini söyledi. Oral, “Ama dediğim gibi, Türkiye’nin o gerçeklerini düşünüp, siyasette maksat kazanmaktır. Onun için ben de o konuya, Türkiye’deki genel objektif açısından baktığımda bir çekince görürüm. Farklı bir isimle çıkılır. Türkiye’nin yüzde 65’i yüzde 70’i muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen, o kesimin rahatlıkla oy verebileceği bir insan tipi. Genel başkanlarımız bu profile uygun bir aday seçecektir ve onu Türk milletinin önüne koyacaklardır, bundan hiç şüphem yok” dedi.

İYİP’li vekil: Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliği Sünniler için endişe

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 3 hafta önce

  tiplere bak, kimsenin aklina bile gelmeyen sey. Burada o kadar elestiri okudum ve yazdim Kemal efendi ile ilgili, bir tanesin de bile alevilik vurgusu gormedim. Youtube da dahil, tayyip ve ahalisi de dahil bir kisinin dahi bunu yaptigina tanik olmadim. Maksadiniz nedir. Alevi bolunmesi yaratmak mi. Bak su var ama, endise verici olan chpyi akp’ye alternatif yerine yeni akp’ye cevirmesi. Altili ganyan akpnin orjinal bozuk halidir.

 2. 3 hafta önce

  Dersimli Kemal ne diyorsa Halk TV de onu demiş, PKK’ya “Suriye Demokratik Güçleri” demiş.
  Türk/Atatürk diyen yurttaş, artık uyan Sarı-Muhalefetin ihanetini gör Zafer Partisine katıl..

 3. 3 hafta önce

  tipini kılığını sevdiğim

 4. 3 hafta önce

  K.Kılıçdaroğlu’nun kendisi, Türkiye için bir güvenlik tehlikesidir!

 5. Ülkeyi bu hale getiren işte bu tip siyaset tüccarlarıdır.
  Söylediğine bakarmısınız; “…benim açımdan bir engel değil, çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Ancak siyasette maksat kazanmaktır. ”
  Ülkenin kazanması değil, parti bayrağı altında kümelenmiş tüccarın kazanması daha önemli…KK’ dan CB filan olmaz da, bu siyasetçinin sözleri de günümüzün durumu..

 6. 3 hafta önce

  Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını istemiyoruz evet ama bunun nedeni alevi olması değil.Yaptığı onca şey dururken KK seçilemez çünkü alevi demek insanları ayrıştırmanın bir başka yolu.Tıpkı HDP’ye karşı olmayı Kürtlere karşı olmak olarak sundukları gibi.6 lı masa kazanmayı gerçekten istiyorsa Mansur Yavaş’ı neden aday göstermeyip hala oyalanıyor.Yavaş aday olursa Zafer partisi ve Yeniden Refah partisi de destekleyeceklerini söyledi.Sizin derdiniz ne?

 7. 3 hafta önce

  Iyip ne ya abartmayin
  Pkk’yi yaziyorsunuz ama
  Hudapar’i yaziyorsunuz ama
  Onlarin reklami istemsiz oluyor ama .Bu partileri biz de eleştiriyoruz ama iyip ne yahu!

 8. Utanmaz!Sıtkımız sıyrıldı sizin sünninizden alevinizden arabınızdan geyiklerinizden.Adam arıyoruz insan arıyoruz milli şuur ve şevke sahip kamil kişi arıyoruz,bilmem neye inanandan bize ne size ne?İşiniz gücünüz çapınız fitne fesat fücur ve apaçık şirk!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!