Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ‘Mahmut Tanal’ açıklaması

Jandarma Genel Komutanlığı, Akbelen Ormanı'nda direnen yurttaşlara GBT uygulaması yapmak isteyen Jandarma ile CHP'li Mahmut Tanal arasında yaşanan gerginlik üzerine iki personelin açığa alındığını bildirdi. Komutanlık, jandarmaya 'eşkıya' diyen Tanal hakkında suç duyurusunda bulundu. Eylemlere katılan 40 kişi gözaltına alındı.

featured

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Akbelen Ormanı’nda GBT uygulaması yaparak yurttaşların isimlerini toplayan Jandarma’ya tepki göstermişti.

Jandarmanın elinden listeyi almaya çalışan Tanal, koşarak uzaklaşmaya çalışan jandarmayı kovalamıştı. Bu esnada jandarmanın Tanal’ı engellemeye çalıştığı görülmüştü.

thumbnail
İlişkili Haber

CHP’li Tanal ve Jandarma arasında ‘fişleme’ kovalaması… Bakanlıktan açıklama

‘EMİR VE TALİMATLARA AYKIRI OLARAK UZAKLAŞAN İKİ JANDARMA AÇIĞA ALINDI’

Jandarma Genel Komutanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy Mahallesi’nde, Muğla 1’inci İdari Mahkemesi ve İzmir Bölge İdare Mahkemesi’nce verilen karara istinaden 24 Temmuz 2023 tarihinde Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nce saha çalışması başlatıldığı belirtilerek, “Orman Bölge Müdürlüğünce gerçekleştirilen saha çalışmalarını ve hukuka uygun olarak alınan önleyici tedbirleri engellemek ve provoke etmek isteyen, kolluk kuvvetlerine saldıran ve direnen 40 provokatör ve eylemci şahıs Milas Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alınmış olup, şüphelilerin adli işlemleri devam etmektedir. Meydana gelen olaylara ilişkin hukuka aykırı davranan jandarma personeli olduğu iddialarını araştırmak üzere Jandarma Genel Komutanlığı’nca bölgeye idari tahkikat heyeti görevlendirilmiştir” denildi.

MAHMUT TANAL HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Açıklamada ayrıca “Milletvekili Mahmut Tanal’ın tahrik edici ve etik olmayan davranışları karşısında; görev yerinden emir ve talimatlara aykırı olarak uzaklaşan 2 jandarma personeli de açığa alınmıştır. Milletvekili Mahmut Tanal, 29 Temmuz 2023 günü çalışma alanına gelerek yasal mevzuat çerçevesinde ve hukuka uygun olarak aldığı tedbirleri yerine getiren tarihi şan ve şerefle dolu Jandarma Teşkilatı’nın personeline saldırgan ve provokatif davranışlarda bulunmuştur. Kahraman Türk Jandarması’na karşı sarf etmiş olduğu mesnetsiz ve hakaret içeren söylemlerinden dolayı Milletvekili Mahmut Tanal hakkında adli mercilere suç duyurusunda bulunulmuş olup, hukuki süreç kararlılıkla takip edilecektir” ifadelerine yer verildi. (DHA)

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN ‘KINAMA’

Bölgede jandarma ile tartışan Tanal’ın jandarma personeline “Eşkıya” demesinin üzerine İçişleri Bakanlığı sosyal medya hesabından paylaşım yaparak Tanal’ı kınamıştı.

Ayrıca konu ile ilgili hukuki sürecin başlatıldığı açıklanan paylaşımda, “Kahraman Jandarma Teşkilatımız, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettikleri gibi bir ‘Kanun ordusudur’ ve 184 yıldır eşkıyalarla mücadele etmektedir. Etmeye de devam edecektir. Görevini yapan Jandarmamıza ‘eşkıya’ diyen milletvekilini şiddetle kınıyoruz. Konuyla ilgili hukuki süreç başlatılmıştır” ifadelerine yer verilmişti.

Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ‘Mahmut Tanal’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!