Jandarma’da mülakat krizi… Şehit ve gazi çocukları isyanda

featured

Erdem Atay yazdı…

Vatanseverliğinden şüphe duymadığım çok değerli bir arkadaşımının öğretmen olan annesi ulaşmıştı bana.

Temmuz başında Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) mülakatına giren iki öğrencisinin yaşadıklarını anlatmış, bunu mutlaka dile getirin, başka öğrencilerin canı yanmasın demişti.

Yıllarca yanyana okuyan, birlikte vakit geçiren iki öğrencinin kaderi bir de imkansızlıklar nedeniyle FETÖ’nün dershanesinde kesişmiş. FETÖ gerçeği ortaya çıkınca da aileleri ikisini de almış dershaneden.

Yıllar geçmiş, biri pilot diğeri denizci olmak istemiş.

***

Girmişler mülakata.

Denizci olmak isteyene normal sorular sorulmuş ve mülakatı geçmiş. Pilot olmak isteyen çocuk ise elenmiş.

Çocuk mülakatta yaşadıklarını aynen şöyle anlatıyor:

“Girdim mülakata, önce çok dikkatli baktılar. İlk soruları ‘Saygın insan ne demektir?’ oldu. Yanıt verdim kendimce ve hemen arkasından ‘Fetullah Gülen senin için saygın bir insan mıdır?’ diye sordular. ‘Hayır’ dedim. ‘Peki sence FETÖ bir terör örgütü müdür?’ dediler, ‘evet’ dedim. ‘O zaman Fetullah Gülen bir teröristtir diyebilir miyiz?’ sorusunu sordular, ona da ‘evet’ yanıtını verdim.”

Komisyon üyeleri bir soru daha soruyor: “Münafık ne demektir?”

Öğrenci bu soruyu da kendince anlatıyor ve devamında şunları söylüyor:

“Sonra bana ‘Fetullah Gülen münafık mıdır?’ diye sordular. Ben de başımı salladım. ‘Sesli söyler misin’ dediler, ‘Evet söylerim, onun ismini ağzıma almak istemiyorum, Fetullah Gülen bir münafıktır’ dedim. Sonra bana Temmuz’da bir olay oldu, ne oldu Temmuz’da diye sordular, ‘Bir darbe girişiminin olduğunu’ söyledim. Sonra bana dershanemi sordular. Ben de söyledim.”

Arkadaşı da aynı dershaneye gitmesine rağmen o mülakatı geçerken ve ona bu soruların en ufağı sorulmazken, pilot olmak isteyen bu genç bu sorulara maruz kalıyor ve eleniyor.

MSÜ’de neye göre mülakat yapılıyor anlamak zor.

***

Mayıs 2017 idi. 15 Temmuz darbesi olmasına rağmen, çok sayıda FETÖ’cü Harbiye’ye girmeyi başarmıştı. Ben de bunu haber yapmıştım. 30 kadar birebir örgütle temas halinde olan kişilerin Harbiye’ye AKP’li il ve ilçe başkanlarının referansıyla alındığını ortaya çıkarmıştım.

Sonra bu 30 kadar öğrenci atıldı okullardan. Daha niceleri vardı kim bilir?

***

Şimdi konuşulan o ki, mülakatlarda tarikat savaşları yaşanıyor. Hangi kriterlere göre bunlar belirleniyor, son derece karmaşık.

Şimdi size Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi’ndeki mülakatlardan bahsedeceğim.

Gazi Üsteğmen Erhan Kaleli paylaşınca fark ettim. Diyor ki, “Askerî okul sözlü mülakatları kamera ile kayıt altına alınmalıdır. Mülakatları çok iyi geçmesine rağmen 60’ın altında puan verilerek elenen birçok aday, hatta Şehit/Gazi yakını var. Şehit/Gazi yakınlarının kontenjanına da el attılar. Bunlara göre bir tarikatçı hepsinden değerli!

İddia çarpıcı peki ama gerçek miydi?

Birçok sınav sonrası çok sayıda kişinin buluştuğu bir forum sitesinde bu konu gündeme gelmiş. Ancak seslerini duyuramamışlar.

Evet, gazi ve şehit çocukları ne olmuş, nasıl olmuşsa elenmiş.

Kurala göre, sınavda başarılı olamayan şehit ve gazi çocuklarına ek kontenjan açılıyor. Yani sınavda başarılı olursa giriyor, olamazsa açılan kontenjanla kazanıyor.

Ağustos ayındaki alımlarda da şehit/gazi çocuğuna asilleri de sayarsak 129 kontenjan var.

***

Sınav bitmiş ve işte şehit ve gazi çocukları isyan etmiş. Evet, onlarca şehit ve gazi çocuğu sınavı neden kazanamadığını anlamıyor. Hatta bir gazi çocuğu şöyle diyor:

“Ben de gazi çocuğuyum. Lisans Erkek – Vücut Kitle İndeksim: 100 – Fiziki Yeterlilik Sınavım: 100. Ertesi gün girmiş olduğum sözlü mülakatımda ise tüm sorulan sorulara kendimden emin, net ve doğru bir şekilde cevaplayarak çok başarılı geçmişti. Fakat sonuç ‘başarısız’. 68 kişilik açılmış olan Şehit Gazi kontenjanının hakkının yenildiğini düşüyorum. Sesimizi duysunlar.”

Bunun gibi çok fazla tepki olunca şehit ve gazi çocukları şikayetlerini CİMER’e yazmaya karar veriyorlar.

Gelen yanıtlar ne biliyor musunuz?

“Mülakata katılan adaylar (…) adilane ve hakkaniyetle değerlendirilmektedir. Mülakatlarda adayların neden elendiği konusunda kayıt tutulmadığından bu konuda bilgi verilmemektedir.”

Kaç puan aldığını öğrenmek isteyen öğrencilerin başvuruları sonrası CİMER’den gelen yanıt ise net: 

“Talep ettiğiniz mülakat puanınızın, 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu’nun 7’nci madde 2’nci fıkrasının; ‘Kurum ve kuruluşlar ayrı ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler’ hükmü gereğince tarafınıza verilemeyeceğini bilginize rica ederiz.”

Ey Türk milleti!

Şehit ve Gazi çocuklarınız isyanda, bunu bilin!

Şehit ve gazi çocuklarımızın bile bu ülkeden adalet göremediğini söylemesi benim ağrıma gidiyor, eminim sizin de ağrınıza gidiyor da, o makamlarda oturanların hiç mi ağrına gitmiyor?

Bu mudur yani!

Jandarma’da mülakat krizi… Şehit ve gazi çocukları isyanda

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 12 ay önce

  Bu gidis iyi bir gidis degil !!!!!!

  Cevapla
 2. 12 ay önce

  Jandarmayı da MSB ye bağladıklarında ilk aklıma gelen burayı da emniyete benzetecekleri idi. Anlaşılan o yönde epeyce yol almışlar.

  Cevapla
 3. 12 ay önce

  Yazıklar olsun diyebilir insan. Bu arada, geçenlerde haber olabildi. Kadrosuzluk nedeniyle emekli edilen albayların yaş sınırı nedeniyle bir süre aylık alamayacakları. Pes doğrusu. Bunun yaşandığı yerde mülakatta yaşananlara şaşırılır mı?

  Cevapla
 4. 12 ay önce

  Devletin tek bir sırrı olur , o da savunma ve guvenlik plan ve uygulamalarıdır. Bunların attığı her adım ya ticari sır yada bilgi edinme kanunu sırrı. Bu kadar sır fazla günahı haksızlık ve yağma talanı örtmek içinmi kullanılıyor .

  Cevapla
 5. 12 ay önce

  Alınacaklar mülakattan önce bellidir. Elenecekler, ağızlarıyla kuş tutsa yine elenirler. Devlet kurumlarında iş böyle yürüyor maalesef.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!