Jeopolitik asalak

Dr. Barış Adıbelli yazdı...

featured

Yunanistan başbakanı Miçotakis nihayet beklenen ABD ziyaretini gerçekleştirdi. Ziyaret süresince Yunanistan Başbakanı ilginç bir şekilde Yunanistan’ın Osmanlı’dan bağımsızlığını almasının 200. yıl dönümü nedeniyle bu ziyareti gerçekleştirdiğini söyleyip durdu. Miçotakis, Yunanistan tarihinde hiç olmadığı kadar büyük bir izzet ve ikramla ABD’de  karşılandı ve tabiri caizse krallar gibi ağırlandı. Biden bile Miçotakis’i karşılarken ben Joe Bidenopulos diyerek bir jest yaptı. Gerçi Biden bunu hep yapıyor. Bir ara da ben Yahudi olmayan bir siyonistim diyerek İsrail’e  ve Yahudi lobisine jest yapmaya çalışmıştı.

İlk defa bir Yunan Başbakanı Amerikan Kongresinde konuşma yaptı. Hemen söyleyelim ki 1954 yılında Cumhurbaşkanı Celâl Bayar da Amerikan Kongresinde konuşma yapan tek Türk lider olarak tarihe geçmiştir. Ondan sonra bugüne kadar hiçbir Türk lider Kongre’de konuşma yapmamıştır.  Oysa biz neredeyse her gelen Amerikan başkanına TBMM’de konuşma yaptırmıştık.

İki yüz yıldan beri ABD’nin müttefiki olduğunu söylenen Yunanistan’ı her nedense ABD yeni keşfediyor. Örneğin 2008’deki ekonomik krizde büyük bir ekonomik çöküş yaşayan Yunanistan’a ne ABD ne de AB sahip çıkmıştı. Oysa şimdi birden kıymetlendi.

Avrupa’nın şımarık çocuğu olarak adlandırılan Yunanistan’ı ABD’nin  gözünde birden bire bu kadar önemli hale gelmesinin arkasında  aslında ABD’nin Karadeniz’e, Rusya’ya ve Avrasya’ya yönelik planlarında Yunanistan’ı önemli bir sıçrama noktası olarak görmesi yatıyor. Dolaysıyla, ABD’nin Yunanistan’ın sırtını sıvazlaması boşa değil.

Türkiye düşmanlığı ve jeopolitik hırs  Yunanistan’ın gözünü o kadar çok bürümüş ki Yunanistan gerçekleri göremiyor. Türkiye’ye bir  gol atma çabası içerisinde; ancak bu golü ne pahasına attığının ve daha önemlisi kendi kalesine gol attığının farkında olmayan bir Yunanistan var.

Yunan Başbakanı Miçotakis Kongrede öyle bir rüzgâr estirdi ki zannedersiniz Ukrayna’yı Rusya’ya karşı tek başına sadece Yunanistan savunuyor. Kendisinin bir demokrasi savaşı verdiğini, Ukrayna halkını desteklediğini, silahlar verdiğini dolayısıyla demokrasi ile otokrasi arasındaki savaşta demokrasinin en ön safında yer aldığını övüne övüne anlattı. Yunanistan tehlikeli bir kumar oynuyor olsa da bölgesel liderliği alma adına hamlelerde bulunuyor. Her ne kadar bunun bir saman alevinden  ibaret olduğunu bilse de  bu yönde hareket edecek gibi duruyor.

Miçotakis, Kongredeki konuşmasında üç başlık üzerinden Türkiye’ye de değindi:

1-“Kıbrıs’ta iki devletli bir çözümü kimse kabul edemez ve kabul etmeyecektir.”

2- “Egemenliğimizi ve toprak haklarımızı ihlal eden açık saldırı eylemlerini kabul etmeyeceğiz. Adalar üzerindeki Türk savaş uçaklarının uçuşu derhal durdurulsun” (Kime çağrı yapılıyor? Kim durduracak? ABD mi?)

3- “Ukrayna’nın Rusya’nın saldırganlığını yenmesine yardım etmeye odaklandığımız bir zamanda NATO’nun ihtiyaç duyduğu son şey, NATO’nun Güneydoğu kanadındaki bir başka istikrarsızlık kaynağıdır. Doğu Akdeniz ile ilgili savunma alım satım kararları verirken bunu dikkate almanızı rica ediyorum.”(ABD’ye Türkiye’ye F-16 satışını yapmayın çağrısında bulunuyor)

Tüm bu başlıklar Kongre üyelerince ayakta alkışlandı.

Tüm bu ziyaret sırasında Yunanistan tarafı Türkiye’nin tamamen ulusal güvenliği ile ilgili sorunlar nedeniyle karşı çıktığı Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği meselesini kullanarak prim kazanmaya çalıştı. Oysa Yunanistan’a yapılan izzet ve ikram Yunanistan’ın kıymetinden dolayı mıdır yoksa ABD’de Türkiye’ye duyulan kızgınlık nedeniyle midir? Bunu önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Gerçek şu ki, Yunanistan, Türkiye’den boşaldığını düşündüğü bir jeopolitik konuma kendisini getirmek için çaba sarf etmektedir; ancak Yunanistan’ın sıkleti bu ağırlığı kaldırmaya yetmez. Onun için 100 Yunanistan bir araya gelse  bir Türkiye etmez ve Türkiye  kafanıza göre tercih edebileceğiniz bir güçten ziyade jeopolitik bir zorunluluktur. Dolayısıyla, Türkiye ile ilişkiler tercihe değil mecburiyete tabidir.

Sözün özü: Yunanistan, jeopolitik bir güç merkezi değil; aksine Türkiye’nin ABD, NATO ve Batı ile anlaşmazlıklarından faydalanmaya çalışan, Türkiye’nin sırtından geçinmeye çalışan “jeopolitik bir asalaktır!”

Jeopolitik asalak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 1 ay önce

  ABD öpeceğine kongresinde konuşturma yapar, bizi öpmek için de, Celal Bayar’ ı konuşturmuştu… Zavallı Yunanistan, bizimle iyi geçinmek yerine saldırganlığını devam ettirmek için ABD koynuna giriyor..
  Biden, bidon her ne ise gidici..
  Allah var, RTE nüans hataları hariç Rus-Ukrayna ve İsveç-Fin olaylarında doğru politika izliyor…
  Muhalefete muhalefet filan diyorlar da, PKK sevicisi türkücüyü düşünecek kadar bu sorunlara da fikir beyan etseler..

 2. 1 ay önce

  Ben bu düdüğe bakmıyorum.Esas midemi bulandıran kurumsallaşmış ikiyüzlülük şu:Kadın,güçlü kadın,özgür kadın vs ayağına erkeklerin dünyasında erkekleştirilmiş (çoktan kadın olma yüksek makamından kaçmış) ve ucuza kullanılma karşılığı pahalı yerlere geçici oturtulmuş kadın görünümlü dişi katil sürüsü.Arkada ki Pelosi,Harris en iğrenç örneklerinden.Bunun medya,sanat,edebiyat cemil cümle tezgahlarda diğer iğrençleşmiş örnekleri mevcut tabii ki!

 3. 1 ay önce

  Barış bey bunların ne olduklarını çok başarılı biçimde tanımlayazınız için teşekkürler. Bir tek bunlar olsa yine sanlı oldugumuzu dusunurduk. Bu gün Türk devleti sayesinde ayakta kalan Türkiye bunlarla ilişkilerini tamamen kesse neredeyse varolabilmeleri bile olası olmamasına rağmen hergün Türklere ve Türkiyeye saldıran ve Türkiye’nin sırtından geçinmeye çalışan jeopolitik asalaklar o kadar çok ki!

 4. 1 ay önce

  Barış bey bunların ne olduklarını çok başarılı biçimde anlatan yazınız için teşekkürler.

  Bir tek bunlar olsa yine şanlı oldugumuzu dusunurduk. Bu gün Türk devleti sayesinde ayakta kalan Türkiye bunlarla ilişkilerini tamamen kesse neredeyse varolabilmeleri bile mümkün olmayacaklarına rağmen hergün Türklere ve Türkiyeye saldıran ve Türkiye’nin sırtından geçinmeye çalışan jeopolitik asalaklar o kadar çok ki!

 5. 1 ay önce

  Yazınız çok güzel ancak,

  Türkün Türk’ten başka dostunun olmayacağını çokça tecrübe etmiş olsak bile kendimizi asla Kaf dağında görmememiz gerek. Tepeden bakmak her zaman bize faydadan çok zarar verecektir. Özellikle kapitalist düzende yalnız kalmak bize ve ekonomimize hiçbir zaman faydalı olmayacak. Yunanistan her ne kadar yaramaz çocuk olsa bile çıkarlara hizmet eden serseri bir idare. Onlar tarafından atılan her adımın sonuçları ileriye dönük bize büyük kayıplar olarak yansıyabileceği hesaplanmalı. Unutulmamalı ki akıl, bileği her zaman büker. Akıllı hareket edip ona göre pozisyon almak çok önemli. Her fırsatta bize olan düşmanlığını gizlemeyen bir ülkeyi küçük görmek bizim için çok büyük hata olur. Tarihte bunun örneği bolca mevcuttur.

 6. 1 ay önce

  Turkiye çok farklı mı? Topraklarımızda abd üsleri var mı? Var. Bu üslerden operasyon yapıyorlar mı? Evet. NATO nereye git dese ordayız. Kapısında yok f-35 yok f-16 yok bilmem ne isteyip duruyoruz. Eee fark ne???

  Cevapla
  • 1 ay önce

   Dogru ama nato müttefikliginin getirdigi bazi mecburiyetler var maalesef.

   Cevapla
 7. 1 ay önce

  Başlık yazıda çok daha güzel anlamlandirilmis, tebrik ediyorum, harika bir konuşmacı ve akademisyensiniz..yüzümü güldüren acı gerçekleri de söyleyen, jeopolitik in en önemli unsur olduğunu her seferinde belirten nadir aydınlardan siniz..iyi ki varsınız 😁🇹🇷

 8. 1 ay önce

  Muhtesem bir analiz ve bitis paragrafi. Aynen katiliyorum ve bati yayin organlarini takip ettigimde aynen bu analizin anafikrini birebir görüyorum bircok insanda. Türkiyeden nefret ediyorlar ama mecburiyetten dolayi dostca davraniyorlar. Firsatini bulsalar yunanistan gibi bir asalaga bile ihtiyac duymayacaklar. Kimbilir natodan bile cikarabilirler Türkiyeyi iyice manyaklasirlarsa ama bu kendi ayaklarina sikmak olur.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!