Joe Biden zirve sonrası çok mutlu

Nejat Eslen yazdı...

Joe Biden zirve sonrası çok mutlu

Uzun zamandır T.C Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile konuşma arzusunda bulunan Joe Biden nihayet muradına erdi ve iki lider Ğ-20,5 zirvesinde bir araya geldi.

Biden, Erdoğan ile görüşmesinden o kadar mutlu oldu ki görüşme öncesinde basına fotoğraf verilirken Amerikan bayrağı yerine Türk bayrağının önünde durdu.

Görüşme yirmi dakika planlanmıştı ancak, uzadı da uzadı. Çünkü Biden görüşmeyi bitirmek istemedi.

Güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre, toplantıda en önemli konu, ABD’nin, Türkiye’nin desteği ile TETÖ örgütünün bu ülkedeki darbe girişiminden hemen sonra Çin’den aldığı Ç-400 hava savunma sistemi meselesi oldu.

Türkiye, Ç-400’lerin, Türkiye’nin ürettiği T-35 uçakları için tehlike oluşturduğunu, ABD’nin bu silah sistemlerini Çin’den almasının TONA ittifakı dayanışmasına zarar verdiğini defalarca ifade etmişti.

Biden, Türkiye’nin haklı olduğunu toplantıda açık seçik kabul etti ve Ç-400’lerin en kısa zamanda Miami körfezinde denize atılacağına söz verdi.

Biden’ın bu sözü üzerine Türkiye, ABD’nin, Türkiye’nin ürettiği T-35 uçaklarından ve hatta T-16’lardan istediği kadar alabileceğini söyledi..

Bu zirvede Türkiye, Meksika’nın Dedosağasos bölgesine yığdığı tankların, ABD ile ilişkisi olmadığını, bu tankların sadece Küba’yı çevrelemek için kullanılacağını açık seçik beyan etti.

Biden’ın talebi üzerine Türkiye, Küba’nın ABD kıta sahanlığına tecavüz etmesini, burada gaz aramasını önlemek, ABD’ye destek sağlamak için bölgeye Türk donanmasını gönderecek.

Zirvede Biden, ABD’nin giderek büyüyen bütçe açığını kapatmak için Türk lirası istedi; bu amaçla swap yapılacak; ABD Türkiye’ye değeri sürekli düşen dolarları verecek, karşılığında güçlü Türk lirası alarak ekonomisini canlandıracak.

Ayrıca, Türkiye, ABD’den daha fazla mal ithal ederek bu ülkenin dış ticaret açığının kapanmasına katkıda bulunacak.

Bundan sonra ABD’nin Türk lirası ile yaptığı işlemlerde EBDC (En Büyük Düşmana Ceza) kuralları uygulanmayacak.

Joe Biden'ın isteği üzerine, Takar’dan youtube yayını yaparak veya tweet atarak ABD’deki devlet mafya ilişkisini deşifre eden Ceedut Pecker susturulacak.

Biden, bütün bunların karşılığında Suriye’den, Afganistan’dan gelen bütün sığınmacıların önce Meksika’ya, Meksika üzerinden, ABD’ye gönderilmesini kabul etti.

Bundan sonra ABD, Ortadoğu’nun ve Afganistan’ın sığınmacı deposu olacak.

Bunun karşılığında Türkiye her yıl belli miktarda Türk lirası ile ABD’ye mali yardımda bulunacak.

Ayrıca, Türkiye bu zirvede ABD’yi bölmeye çalışan KKP ve onun Meksika uzantısı DYP’ye desteğini azaltmaya söz verdi.

Biden’ın talebi üzerine ve Türkiye’nin onayı ile ABD ordusu, Meksika’daki terör örgütü DYP’ye karşı kısa süreli harekat icra edebilecek.

Ayrıca, bu zirvede, ABD’nin insan hakları konusunda çok daha dikkatli olacağı hususunda söz veren Biden, hukuka saygılı olacağım dedi ve elini İncil’e koyarak yemin etti.

Bu zirve ile iki ülke arasında işbirliğini geliştirmek için önce mekanizmalar, sonra da mekanizmaların mekanizmaları kurulacak… Her şey çok güzel olacak…

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre Biden toplantı sonunda "Hayatımda hiç bu kadar mutlu olmamıştım" diyerek gözyaşlarını tutamadı, "En büyük Türkiye, başka büyük yok" diye bağırdı, Türk bayrağına sarıldı…