Kadınlara hayatı zindan eden Taliban, Türkiye’yi hedef aldı

Afganistan'da kadınların üniversite eğitimini yasaklayan Taliban yönetiminin Yüksek Öğrenim Bakanı Neda Mohammad Nadeem, "Türkiye ve Suudi Arabistan gibi değil, saf İslam istiyoruz" dedi.

featured

Taliban rejiminin silahlı saldırılar sonrası hakimiyet kurduğu Afganistan’dan gelen kararla birlikte gözler bir kez daha bölgeye çevrildi. Taliban, ülke genelindeki tüm üniversitelerde kadınların eğitimini bir sonraki duyuruya kadar askıya aldı. Taliban yönetimi daha önce orta okul seviyesindeki kızların eğitimini engellemişti.

‘KİMSEDEN KORKMUYORUZ’

Taliban yönetiminin aldığı karara dünyadan tepkiler yükselirken, sözde Yüksek Öğrenim Bakanı Neda Mohammad Nadeem, Türkiye’yi hedef alan bir açıklama yaptı. “İslam’da kadının statüsünün belli olduğunu, bundan fazlasının verilemeyeceğini” iddia eden Nadeem, “Cenâb-ı Hak bize güç vermiş, şeriatı güzel uygulayabiliriz, kimseden korkmuyoruz, kimsenin himayesinde değiliz” ifadelerini kullandı.

Nadeem, Türkiye ve Suudi Arabistan’dan gelen tepkilere de yanıt vererek, “Kur’an’da ve hadislerde bile hiç kimse kadınların ‘çağdaş ilimler’ öğrenmesinin gerekliliğini ispat edemez, bilimsel hipotezi ispat edemez. Türkiye ve Suudi Arabistan gibi değil, saf İslam istiyoruz” dedi.

‘BU YASAĞIN DİNDE YERİ YOK’

Taliban’ın kadınlara üniversite eğitimini yasaklamasıyla ilgili Türkiye’den ilk açıklamayı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yapmıştı. Kalın, “Taliban yönetimi Afganistan’da kız öğrencilerin üniversiteye girişini yasaklayan bir karar almış. İslam’ın ruhuna aykırı bir karar. Bu yasağın dinde yeri yok” diye konuşmuştu.

‘EĞİTİM YASAĞINI ÜZÜNTÜ VE ENDİŞEYLE KARŞILIYORUZ’

Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Afganistan’da yükseköğretimde de kız öğrencilere getirilen eğitim yasağını üzüntü ve endişeyle karşılıyoruz. Eğitim, tüm bireylerin fırsat eşitliği temelinde ayrımsız olarak yararlanması ve mahrum bırakılmaması gereken temel bir insan hakkıdır. Afganistan’da halkın beklentileri uyarınca tüm kız çocuklarına eğitim hakkının istisnasız tanınması ülkenin refahı ve geleceği bakımından da önem taşımaktadır. Bu çerçevede, bahse konu kararın gözden geçirilmesi ve gerekli adımların bir an evvel atılması beklentimizi ifade ediyoruz.”

thumbnail
İlişkili Yazı

Taliban, kadınların üniversiteye girişini yasakladı

thumbnail
İlişkili Yazı

Dışişleri’nden Taliban’ın kadınlara üniversite yasağına tepki

thumbnail
İlişkili Yazı

Diyarbakır’da konuşan Taliban Sözcüsü: Kürdistan’ı tanıyoruz

Kadınlara hayatı zindan eden Taliban, Türkiye’yi hedef aldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 1 ay önce

  Langur desen langur değil,makak desen değil,hafif babunu andırıyor ama renk tutmuyor.Lakin insan olmadıkları kesin!

 2. 1 ay önce

  Hz Hatice bunların döneminde yaşasa tüccar olmasını yasaklarlardı

 3. 1 ay önce

  Taliban Afganistan’ın Atatürk’üdür diyenler utanmışmıdır, sanmıyorum.

 4. 1 ay önce

  gidisata bakilirsa Türkiye onlar gibi olacak

 5. 1 ay önce

  Hz. Muhammed eğer dönemimizde yine zuhur etse Hz. Hüseyin gibi dinden harici olmak suçu ile müslümanlar tarafından idam edilirdi

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!