Kahire zirvesinde neler konuşuldu?

featured

Kahire’de Türkiye ile Mısır arasında yapılan normalleşme görüşmelerinde masaya gelen taleplere ilişkin yeni iddialar ortaya atıldı. İddialara göre Mısır Türkiye’den bazı kişileri sınır dışı etmesini talep etti. Ankara ise Kahire ile Müslüman Kardeşler arasında arabulucu olabileceğini iletti.

VERYANSIN TV

Kahire’de gerçekleşen Türkiye-Mısır görüşmesinin ayrıntılarına ilişkin yeni iddialar gündeme geldi.

MISIR’DAN TÜRKİYE’YE ‘SINIR DIŞI’ TALEBİ

Uluslararası Haber ve analiz sitesi United World International’dan İslam Farag’ın haberine göre Mısırlı bir güvenlik yetkilisi “Mısır tarafı Türkiye’den somut bir talepte bulundu. Kahire, aralarında Baş Savcı Hişam Barakat’ın öldürülmesine karışmış olanlar da bulunmak üzere, Türkiye’nin, ‘terör’ suçlamasıyla aranan bazı kişileri sınır dışı etmesini talep etti. Türkiye’den ayrıca, Türk topraklarında Mısır’a yönelik yapılan ‘nefret yayınlarının’ durdurulması talep edildi. Ancak Ankara’nın yanıtı hayal kırıklığı yarattı. Türk tarafı, Mısır muhalefetine mensup kimsenin sınır dışı edilemeyeceğini belirtti.” iddiasında bulundu.

ANKARA: ARANAN KİŞİLER YASAL İZNE SAHİP

Kaynağın aktardığına göre Türk tarafı, aranan kişilerin hepsinin yasal ikamet iznine sahip olarak Türkiye’de yaşadığını, bu nedenle de Türk yasaları nezdinde hak sahibi olduğunu belirtti. 

‘TÜRKİYE’DEN MISIR’A ARABULUCULUK TEKLİFİ’ İDDİASI

Mısır Dışişleri Bakanlığı’na yakın diğer bir kaynak ise şunları ifade etti: 

“Türk heyeti, Mısır’da mevcut hükümet ile Müslüman Kardeşler arasında arabuluculuk yapmayı teklif etti. Oysa bu öneri, söz konusu grubun artık hiçbir etkisinin kalmadığını, grubun artık sadece bir terör örgütü oluşturduğunu görmezden geliyor. Herhangi bir devlet terör örgütü ile arasında arabuluculuk yapılmasını kabul eder mi? Kahire teröristler ya da suçlular ile arabuluculuk ya da diyalog  önerisini neden kabul etsin?” 

MISIR’A ÜÇLÜ GÖRÜŞME ÖNERİSİ

Kaynakların iddialarına göre ayrıca Türkiye, Libya konusunda Trablus hükümetinin de katıldığı üç taraflı görüşmeler önerdi. Ankara, Mısır’ın Türkiye’ye yönelik taleplerinin ve Türkiye’nin önceki Libya hükümetiyle yaptığı anlaşmaların bu görüşmede ele alınmasını önerdi. 

 

Kahire zirvesinde neler konuşuldu?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!