Kahramanmaraş depremi İstanbul’u tetikler mi?

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin İstanbul depremini tetiklemeyeceğini belirterek, "Marmara gergin değil" dedi.

featured

Kahramanmaraş merkezli Türkiye’yi sarsan deprem sonrası gözler bir kez daha İstanbul’a çevrildi.

Haber Global yayınında konuşan Prof. Ahmet Ercan, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin İstanbul depremini tetiklemeyeceğini söyledi.

Ercan, şu ifadeleri kullandı:

“Herkes merak ediyor çünkü 5 kişiden biri İstanbul’da yaşıyor. Bu deprem, İstanbul’da bir depremi tetiklemez. Marmara gergin değil. Marmara’nın deprem için  6 milyar gigatonluk bir güce ihtiyacı var. Bu güç Marmara’da toplanmış değil. O nedenle 24 yıldır benim dışımdaki arkadaşlar her an deprem olabilir demesine rağmen bu deprem olmadı çünkü gergin değil Marmara… Depremciklerin gergin olması o bölgenin gergin olduğunu göstermez. Depremcikler, o bölgedeki gerginliğin birikmekte olduğunu gösterir.”

Ercan, Kahramanmaraş depremi konusunda da “Deprem en kötü koşullarda oluşmuştur. 1. Kara kış, dondurucu soğuk, 2. İnsanlar evlerinde uyurken, 3. Toplum geçim sıkıntısı çekerken… Felaket çok büyük Ulusa el ele olalım. Kimse kimseden yakınmasın. Yardımcı olalım” yorumunu yaptı.

Kahramanmaraş depremi İstanbul’u tetikler mi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!