Kaliforniya açıklarındaki petrol boru hattında sızıntı

featured

Kaliforniya’da Orange County yakınlarında oluşan büyük petrol sızıntısı için, bir geminin demirlemesi sırasında çapasıyla boru hattını çatlatmış olabileceğinden şüphe ediliyor.

DERYA ŞERİF YARKIN

2 Ekim günü bildirilen sızıntı, Long Beach limanından deniz petrol platformu Elly’ye uzanan boru hattında oluştu. Bu çevre felaketi yüzünden Pazartesi gününe kadar, okyanusa yaklaşık 126.000 galon petrol sızıntısı oldu ve 8.320 dönümlük bir deniz alanı kirlendi.

‘SULAK ALANLAR TEHDİT ALTINDA’

Yerel yetkililer tarafından çevre felaketi olarak tanımlanan bu sızıntının Newport, Laguna ve Huntington sahillerindeki kumsallar boyunca oluşturduğu ciddi kirlenme sonucunda bir çok deniz kuşu ve balık öldü, sulak alanlar tehdit altında. Petrol sızıntısı, güneye, Laguna Plajı’nı çevreleyen koylara doğru yayılıyor.

Bölgedeki sondaj faaliyetlerinin sorumlusu Amplify Energy şirketinin CEO’su Martyn Willsher, borunun çatlamasına, bir kargo gemisinin demirlemesi sırasında çapasının çarpması sonucunda oluştuğuna dair olasılığın incelenmekte olduğunu, halihazır durumun sondajın durdurulmasına neden olmadığını söyledi.

Bölgede incelemelerde bulunan Sahil Güvenlik sorumlusu Albay Rebecca Ore, sızıntıyı kontrol altına alabilmek için yapılması gereken işlemlerde daha fazla personel görevlendirilmesi ve ekipman kullanılması çabalarının devam ettiğini söyledi.

‘GERÇEK ETKİSİ ZAMANLA GÖRÜLECEK’

Petrolle kirlenen yaban yaşamı koruma örgütü (Oiled Wildlife Care Network) yöneticisi Michael Ziccardi, şu anda petrol sızıntısının yerel yaban yaşam üzerindeki etkisinin korkulan seviyede olmadığını belirtti. Ziccardi, sızıntının sonucu konusunda “ihtiyatlı bir şekilde iyimser” olsa da, petrole bulanması sonucu ölen kuşların çoğunun bu tür afetlerden iki ilâ beş gün sonra yüzeye çıktığı için zamanın gerçek etkiyi göstereceğini de sözlerine ekledi. Olay sırasında kanatları petrole bulanarak yaralanan ve uçamayan bir pelikanın, olay yerinde, aynen insanlar gibi ötenazi yapmak zorunda kaldığı gözlemlendi.

Kaliforniya Senatosu tarafından 2017 yılında alınmış, Kaliforniya’nın federal sularında gaz veya petrol sondajı faaliyetlerini engelleyen bir kararı olmasına rağmen 2019’da, eski Trump hükümeti, ülkenin kıyılarında açık deniz petrol sondajı faaliyetlerini arttırmayı öngörmüştü. Ancak Kaliforniya Senatosu, federal hükümetin yeni açık deniz petrol platformları kiralamalarına izin verilmesi halinde bile, eyalet sularında boru hatları da dahil olmak üzere petrol ve gazla ilgili altyapı inşasını yasaklayan bir yasa çıkarmıştı.

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, 2045 yılına kadar eyalet sınırları içinde petrol sondajlarının durdurulacağını söyledi.

Kaliforniya açıklarındaki petrol boru hattında sızıntı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!