Kalın NATO’yu böyle övdü: Dünyanın gördüğü en başarılı ittifak

featured

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “NATO’nun dünyanın gördüğü en başarılı ve en önemli askeri ittifak olduğunu ve Türkiye’nin de NATO’da anahtar bir üye olduğunu” belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışmanı İbrahim Kalın, Alman Die Welt gazetesine verdiği röportajda, gündeme dair farklı konulardaki soruları yanıtladı.

ENFLASYON VE KURDAKİ GELİŞMELER

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre röportajda, Türkiye’de bir yıllık enflasyon oranının resmi verilere göre yüzde 50 olarak açıklanmasına ve buna bağlı olarak Türk ekonomisinin durumuna dair soruya yanıt veren Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir ekibi olduğunu ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü bildirdi. İçinde bulunulan sarsıntılı dönemin geçeceğine inandığını da kaydeden Kalın, ihracatın artırılarak rekor seviyelere çıkarıldığını kaydederek, enflasyonun da azalmasını umut ettiklerini ifade etti. Bugüne dek gazetecilerin haklarında defalarca “batacakları” öngörüsünde bulunduklarını belirten Kalın, bunun hiçbir zaman yaşanmadığını ve bu öngörüde bulunan gazetecilerin, başka bir alanda çalışmaları durumunda “on kere kapı önüne konulmuş olacağını” savundu.

‘PUTİN SINIRLARI YENİDEN ÇİZMEK İSTİYOR’

Türkiye’nin Ukrayna krizinde nerde durduğu sorusuna ise Kalın, 21’nci yüzyılın devletleri yeni zorlu sorunlarla karşı karşıya bıraktığını belirterek, döneme uygun biçimde prensiplerin de yeniden belirlenmesi gerektiğini kaydetti. İbrahim Kalın, bir yandan Rusya’nın her talebine cevap verilmese de Moskova’yı dinlemenin şart olduğunu, Moskova’ya yönelik yaptırımların da getirisi olmayacağını ifade etti. “Rusya’yı dinlemek ve stratejik endişelerini anlamak gerekli” diyen Kalın, “Putin, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından 30 yıl sonra sınırları yeniden çizmek ve stratejik ittifaklarını yenilemek istiyor” öngörüsünde bulundu.

KALIN’DAN NATO’YA ÖVGÜ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Ankara’nın Ukrayna’ya silahlı insansız hava araçları (SİHA) satışı ve NATO ile ilişkilerine dair de, “NATO’nun dünyanın gördüğü en başarılı ve en önemli askeri ittifak olduğunu ve Türkiye’nin de NATO’da anahtar bir üye olduğunu” belirtti.

‘KIRIM İŞGALİNİ TANIMIYORUZ’

Bu durumun Türkiye’nin Orta Asya, Kafkaslar, Ortadoğu ve Afrika‘da başka ittifaklarla birlikte çalışmayacağı, ilaveten Rusya ve Çin ile iyi ilişkiler yürütmeyeceği anlamına da gelmediğini vurgulayan Kalın, “Herkesle arayı iyi tutmak mümkün mü?” sorusuna verdiği yanıtta, dış politikada 360 derece bakışla hareket ettiklerini ve Türkiye’nin kendine uzanmış bir el varsa bunun hiçbir zaman reddetmeyeceğini aktardı. Coğrafi konumu gereği Türkiye’nin buna mecbur da olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Ankara’nın Kırım’ın işgalini tanınmadığını ve Rusya’nın Suriye’deki rolü ile Libya’daki paralı Wagner birliklerinin varlığını onaylamadığını da belirterek, “Ancak bu nedenle hemen savaşmak zorunda da değiliz” söyleminde bulundu.

Kalın NATO’yu böyle övdü: Dünyanın gördüğü en başarılı ittifak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

10 Yorum

 1. sömürgeleşen bir ülkenin müstemleke yetkilisinin yaptığı tipik bir kendi yönetenlerini övme konuşması.

 2. 6 ay önce

  Baska bir sey beklemiyoruz zaten.

 3. 6 ay önce

  Dört kere bir şey yazdım. Geri sildim.

  • 6 ay önce

   Brutusler piyasada. Gerçi şahsınin kendisi de zaten baş Brutus. Ama ne kazık yiyecek hepsi. İnşallah Allah ömür verirse ilahi adaletin tecelli ettiğini görürüm.

   Cevapla
 4. 6 ay önce

  15 Temmuz’da NATO uçakları değil miydi meclis-i bombalayan Ya onların kafası karışık ya da bizim kafayı karıştırmak istiyorlar

 5. 6 ay önce

  Cehape ile yarış ediyorlar adeta…Onu deel beni al beni al onu alma beni beni…En güzel muameleyi ben çekerim, ne verirsen razıyım. Hayat bu, düşmüşler bir kere; meslek meslektir. Hep söyledik birilerine anlamadılar : adamın adı Ali, ondan olmaz Veli….

 6. 6 ay önce

  CIA’in saray şubesi

 7. 6 ay önce

  Rusya-Ukrayna sınırında 5 Ukrayna askeri öldürüldü. 1 asker rehin alındı.
  2 dron düşürüldü. (Türkiye üretimi)

  Cevapla
 8. Kilicdaroglu bir, bu iki. O NATO dedigin ittifak senin dort tarafini sarmis, PKK ve YPG Suriyede sana karsi besleyen, Yunanistani surekli uzerine salan, senin icin hic bir zaman yaninda durmayan ancak Yunanistan icin haksiz bilem oldugu durumlarda her vakit yaninda duran, tum Egede seni cevreleyen, Libyada surekli sana karsi olan, hatta Irani bilem uzerine gondermeye baslayan, Misir keza, her vakit karsina dikilmis, karsi geldiginde Gladyosunu gondermis, senin Devletine karsi darbeler yaptirmis bir orgutu cikmislar iki tarafta ovmekte yarisiyor.
  Boyle politikacilar oldukca bu ulkenin isi zor maglesef. Ben bu Kalini zaten hic begenemedim.

 9. 6 ay önce

  Üç vakte kadar 15 temmuz köprüsünü NATO köprüsü olarak değiştirirler. Hatta yetmez ama evet, nagehan ve diğer feto ulemalari “efendim 15 temmuz natoya ergenekoncularin yaptığı bir darbedir” derlerse de şaşırmam. Şaşırmayın. Topaçlardan hersey beklenir. Hatta 15 temmuz pkk nin birliğine karşı yapılmış bir darbedir, adnancilar puskurttu de diyebilirler.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!