Kalın ve Altun ‘savaş’ dedi… Reuters’tan ‘boğazlar’ yorumu geldi

featured

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatını “savaş” olarak niteledi. Reuters haber ajansı, Ankara’dan gelen açıklamalar üzerine boğazlarla ilgili ‘söylem değişikliği’ yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışmanı İbrahim Kalın, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Ukrayna savaşının dördüncü gününde Cumhurbaşkanımızın çağrısını yineliyoruz: Rus saldırıları derhal durdurulmalı ve ateşkes müzakerelerine başlanmalıdır. Haksız ve hukuksuz bu savaş karşısında Ukrayna halkının daha fazla acı çekmemesi için girişimlerimize devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

REUTERS’TAN BOĞAZLAR YORUMU

Reuters, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekatı hakkında “savaş” ifadesini kullanmasına dikkat çekerek “Boğazları kapatılmasının önünü açabilecek söylem değişikliği” görüşünü savundu.

thumbnail
İlişkili Haber

Fahrettin Altun: Çağrılarımız dikkate alınsaydı…

MONTRÖ SÖZLEŞMESİNİN 19. MADDESİ NE DİYOR?

Veryansın Tv yazarlarından Amiral Cem Gürdeniz bugünkü yazısında Ukrayna’nın boğazların kapatılma talebine ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin 19. maddesine dikkat çekerek, şunları yazmıştı:

“Ukrayna’nın 24 Şubat 2022 günü 10.30 saatlerinde basına intikal eden isteği, Montrö Sözleşmesinin 19. Maddesi gereğince talep edilmiştir. Bu madde Türkiye savaşan taraf değil ise boğazları sadece savaşan taraf devletlerin savaş gemilerine kapamasına hükmeder. Ancak burada savaşan taraf terimi önemlidir. Rusya yaşananları Özel Askeri Harekât olarak nitelemiştir. Türkiye de yaptığı resmî açıklamada askerî harekât terimini kullanmıştır. Zaten 1945 sonrası hiçbir silahlı çatışmada Savaş ilanı kullanılmamıştır. Zira BM Anlaşması savaş ilanını yasaklar. O nedenle Türkiye, Dışişleri Bakanının son açıklaması paralelinde Montrö harfiyen sadık kalınarak uygulanmaktadır. Ukrayna’nın isteği gerçekleştiği takdirde Ukrayna gemilerine de boğazlar kapanabileceği gibi Ukrayna yanında savaşan taraf statüsüne geçecek NATO gemilerine de kapalı kalacağı göz ardı edilmemelidir. Ayrıca 19. Maddeye göre savaşan tarafların gemileri ana limanlarına dönme hakkına sahiptir. Rus gemileri Ankara’ya Limana dönen gemi statüsünde deklarasyonda bulunabilir. Ankara buna itiraz edemez.”

İBRAHİM KALIN UKRAYNA KRİZİNE NE DEMİŞTİ?

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekatı başlamadan önce Alman Die Welt gazetesine röportaj veren Kalın, Türkiye’nin Ukrayna krizinde nerde durduğu sorusuna karşılık, 21’nci yüzyılın devletleri yeni zorlu sorunlarla karşı karşıya bıraktığını belirterek, döneme uygun biçimde prensiplerin de yeniden belirlenmesi gerektiğini söylemişti. İbrahim Kalın, bir yandan Rusya’nın her talebine cevap verilmese de Moskova’yı dinlemenin şart olduğunu, Moskova’ya yönelik yaptırımların da getirisi olmayacağını ifade etmişti. “Rusya’yı dinlemek ve stratejik endişelerini anlamak gerekli” diyen Kalın, “Putin, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından 30 yıl sonra sınırları yeniden çizmek ve stratejik ittifaklarını yenilemek istiyor” ifadesini kullanmıştı.

Kalın, Ankara’nın Ukrayna’ya silahlı insansız hava araçları (SİHA) satışı ve NATO ile ilişkilerine dair de, “NATO’nun dünyanın gördüğü en başarılı ve en önemli askeri ittifak olduğunu ve Türkiye’nin de NATO’da anahtar bir üye olduğunu” belirtmiş, bu durumun Türkiye’nin Orta Asya, Kafkaslar, Ortadoğu ve Afrika‘da başka ittifaklarla birlikte çalışmayacağı, ilaveten Rusya ve Çin ile iyi ilişkiler yürütmeyeceği anlamına da gelmediğini sözlerine eklemişti.

Kalın, Türkiye’nin Ukrayna’ya silahlı insansız hava araçları (SİHA) satışı ile ilgili olarak da, dış politikada 360 derece bakışla hareket ettiklerini ve Türkiye’nin kendine uzanmış bir el varsa bunun hiçbir zaman reddetmeyeceğini aktarmıştı.

Kalın ve Altun ‘savaş’ dedi… Reuters’tan ‘boğazlar’ yorumu geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

  1. yoksa ABD bizimkileri tehdit mi etti?

  2. 4 ay önce

    Sarayın abd elçileri

  3. 4 ay önce

    Bu Kalın’ın Türkiye’de doğduğuna, büyüdüğüne inanmıyorum. Direk yabancı tipi var adamda.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!