Kamuda tasarruf paketi açıklandı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi”ni kamuoyuyla paylaştı. Pakete göre, kamuya taşıt alımına sınırlama getirilecek, sadece bir yerden yönetim kurulu ücreti alınabilecek ve bu ücretlere üst sınır getirilecek. Kamuya 3 yıl boyunca sadece emekli olanların yerine alım yapılacak.

featured

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketini’ Cumhurbaşkanlığı Saray’ında düzenlenen toplantıyla kamuoyuyla paylaştı.

Yılmaz, “Kamunun tasarruf yapması, verimliliği artırması, daha az bütçe açığına, daha az kamu borçlanmasına ve faiz yüküne, daha az cari açığa yol açacaktır” dedi.

Yılmaz, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Kamu hizmetlerini aksatmadan, güncel ihtiyaçlara odaklanıp, yeni yöntemleri ve teknolojileri kullanmak suretiyle birim kaynakla daha fazla sonuç üretmeyi hedefliyoruz”

“Hazırlıkları son aşamaya gelen genelge taslağı bu hafta içinde Cumhurbaşkanımızın onayına sunulacak”

“Kanuni düzenleme gerektiren hususlarda parti farkı gözetmeksizin tüm grupların desteğini bekliyoruz”

ŞİMŞEK: HARCAMALARI DİSİPLİN ALTINA ALIYORUZ

Bakan Şimşek, ise konuşmasında şunları kaydetti:

“En önemli önceliğimiz hayat pahalılığını bir sorun olmaktan çıkarmak. Yani enflasyonu düşük tek hanelere tekrar düşürmek. Aslında refah için sürdürülebilir yüksek büyüme için de düşük tek haneli enflasyon olmazsa olmazdır. Yani fiyat istikrarı bunun en önemli bileşenidir.

Enflasyonla mücadelede tabiki para politikası, gelirler politikası, maliye politikası ve yapısal reformlar uyum içerisinde yürütülüyor. Merkez Bankamız enflasyonu düşürmek için para politikasında sıkılaşma dahil kendi alanında her türlü tedbiri alıyor. Bizler de bugün açıklayacağımız paketle yakında ilave açıklayacağımız diğer tedbirlerle yani maliye politikasında atacağımız bütün bu adımlarla dezenflasyon sürecine katkıda bulunacağız. Kamuda tasarruf ve verimlilik paketini biz bu perspektifle hazırladık.

Deprem yaralarını sardığımız bu dönemde kamu olarak tabiki biz de tasarrufa gidiyoruz. Burada harcamaları disiplin altına alıyoruz. Bugüne kadar tasarruf yapılmadı değil. Geçen sene aldığımız tedbirlerle bütçe açığını aslında tedbir alınmasaydı belki yüzde 9-10’lara çıkacak bir açığı biz yüzde 5 gibi daha makul yönetilebilir bir düzeye çekebildik.

İŞTE TASARRUF TEDBİRLERİ…

Ambulans, savunma ve güvenlik gibi alanlardaki zorunlu ihtiyaçlar hariç, kamuda yeni araç satın almayı ve kiralamayı 3 yıl durduruyoruz. Kanunla izin verilenler hariç yabancı menşeli araç kullanımı yasaklanacak. İhtiyaç fazlası olan taşıtlar tasfiye edilecek.

Savunma ve güvenlik hariç, kamuda personel servisi hizmeti toplu taşıma olan yerlerde kaldırılacak.

Deprem riski olanlar hariç yeni bina alımı ve yapımını 3 yıl durduruyoruz. Yeni bina kiralanmasına izin vermeyeceğiz, mevcut kiralamaları da peyderpey sonlandıracağız.

3 yıl boyunca emekli olanlar kadar yeni personel istihdamı sağlanacak.

Destek program sayısını azaltacağız, esnek ve uzaktan çalışma modellerini geliştireceğiz.

Kamu çalışanlarının yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getiriyoruz. Sadece bir yerden yönetim kurulu ücreti alınabilecek, ücretlere üst sınır getireceğiz.

Deprem ve zorunlu harcamalar hariç, mal ve hizmet alım ödeneklerinde yüzde 10, yatırım ödeneklerinde ise yüzde 15 oranında kesinti yapacağız.

‘TASARRUF TEDBİRLERİ TÜM KAMUDA GEÇERLİ’

Tasarruf tedbirleri tüm kamuda geçerli. İstisnasız tüm kamu personeli uymak zorundadır.

Önümüzdeki dönemde kamu ihale reformu, KİT’lerde yönetişim reformu, vergide adalet ve etkinlik, kayıt dışılıkla mücadele gibi alanlarda çalışmalarımızı tamamlayacağız.

Burada bir hesap sorma ve yaptırım süreci de var. Tasarruf genelgesine aykırılık tespit edilirse idare yaptırım ve para cezası uygulanabilecek. Kamu maliyesi alanında kamuoyuyla paylaştığımız ilk paket bu. Önümüzdeki dönemde kamu ihale reforma, vergide adalet ve etkinlik reformu, kayıtdışılıkla mücadele gibi birçok alanda çalışmalarımızı tamamlayacağız.

Bu pakette açıkladığımız bazı hususlar kanun gerektiriyor. Kanun gerektirenler tabii ki TBMM’nin takdirinde.”

 

Kamuda tasarruf paketi açıklandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. yani dedigi su, kalan devlet mallarini da uc kurusa yandaslarimiza peskes cekecegiz. Bunu da iyi bir is yapiyormus gibi gosterecegiz. Senin bu tasarruflarinin vatandasa hicbir katkisi yok. Geciniz.

  2. 13 Mayıs 2024, 15:58

    Çok bozuk gelir dağılımı, geri eğitim sistemi ,yanlış kaynak kullanımı ,kanser uru gibi tarıma gidecek kaynakları yutan İnşaat sektör oldukça; ekonomi de
    alınan tedbirler hiç bir yarar sağlayamayacaktır.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!