Kanada’da büyük öfke: Heykelleri yıktılar, kiliseleri ateşe verdiler!

featured

Kanada’da British Columbia ve Saskatchewan eyaletlerindeki 3 ayrı yatılı kilise okulunda bugüne kadar ulaşılan 1148 yerli çocuk mezarlarına duyulan öfke dinmiyor. Ülkede günlerdir devam eden protesto eylemleri giderek şiddetlenirken korkunç olayın sorumlusu olarak görülen Katolik kilisesine yönelik saldırılarda kilise binaları ateşe verildi. Kızgınlığı geçmeyen protestocular İngiliz sömürgesi döneminden kalan heykelleri yıktı ve üzerlerine öldürülen çocuklar için yazılar yazdı.

Kanada’da British Columbia ve Saskatchewan eyaletlerindeki 3 ayrı yatılı kilise okulunda bugüne kadar ulaşılan 1148 isimsiz çocuk mezarı için tartışmalar sürüyor.

Ülkede öfke büyürken korkunç iddialara bir yenisi daha eklendi.

Ontario eyaletine bağlı Brantford kentindeki Mohawk Yatılı Kilise Okulu’nda bazı çocuk cesetlerinin yakıldığı iddia edildi.

Brantford Bölgesi Yerli Destek Merkezi tarafından yatılı kilise okullarında kalırken hayatlarını kaybeden çocuklar için bir saygı yürüyüşü düzenlendi.

Brantford Halk Merkezi binasının bahçesinde toplanan binlerce Kanadalı, öğle saatlerinden itibaren Mohawk Yatılı Kilise Okulu’na kadar yürüdü. Yürüyüşe katılanlardan Doug Enhug, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının da Mohawk Yatılı Kilise Okulu’nda kaldığını söyledi.

Enhug, Mohawk Yatılı Kilise Okulu’nda da isimsiz mezarlar olup olmadığına dair soruya, “Orada hiçbir şey bulamazlar. Çünkü cesetleri yaktılar. O okuldan kurtulan birinden dinledim. Krematoryumda bir cesedi yakarlarken görmüş. Babamdan da defalarca hikayelerini dinledim. Hem o zamanlar okul alanı 1200 dönümden fazlaymış. Şimdilerde 40 dönüm kadar. Arasalar da ne bulacaklar ki?” yanıtını verdi.
Yürüyüşü düzenleyen Brantford Bölgesi Yerli Destek Merkezi Müdürü Rebecca Wilson da “Binada krematoryum var. Orada ‘çöplerini’ yok ettiklerine dair çok hikaye dinledim. Bölgede yine de arama yapılmasına destek veriyoruz. Aramadan asla bilemeyiz.” dedi.

Hürriyet’in aktardığına göre öte yandan Kanada’da yatılı okullarda yerli çocuklara ait toplu mezarların tespit edilmesinin ardından düzenlenen protestolarda göstericiler, Kraliçe Victoria ve Kraliçe II. Elizabeth’e ait heykelleri yıktı. Yıkılan heykellerin üzerine çıkarak protesto gösterisi düzenleyen öfkeli topluluklar heykel kaidelerinin üzerine kırmızı boyalarla yazılar yazarak kanlı elleri temsil eden işaretler bıraktı.

Toplu mezarlara ve Kızılderili halkına yönelik yapılanlara karşı tepki gösteren protestocular, Kanada Günü’nde düzenlenen miting sırasında kızgınlıklarını heykellere gösterdiler. Kanada’nın Manitoba eyaletinde bulunan Winnipeg kentindeki Manitoba Yasama Meclisi’nde toplanan yüzlerce protestocu, “Her Çocuk Önemlidir” mitingi sırasında “bir zamanlar çocuktuk” sloganları atarak Kraliçe Victoria ve Kraliçe II. Elizabeth’e ait heykeller de dahil olmak üzere Meclis’te bulunan birkaç heykeli yıktı.

Kanada Katolik Piskoposlar Konferansı Üyesi ve Regina Başpiskoposu Donald Bolen, ülkesinde ortaya çıkan yatılı kilise okullarındaki çocuk mezarları ile çocuk cesetlerinin yakıldığı iddiasına ilişkin, “Gerçekten şoke oldum. Bugüne dek ölen çocuklardan cesedi yakılanı hiç duymadım ancak bu konu, mutlaka araştırılmalı. Lütfen Tanrım, bu doğru olmasın.” dedi.

Bolen, çevrim içi verdiği röportajda, yaşananlardan büyük üzüntü duyduğunu ifade etti.

En son Brantford kentindeki Mohawk Yatılı Kilise Okulunda, ölen çocukların cesetlerinin krematoryumda yakıldığı iddiasına ilişkin Bolen, “Çocuk cesetlerinin yakıldığı iddiası, beni şoke etti. Gerçekten şoke oldum. Bugüne dek ölen çocuklardan cesedi yakılanı hiç duymadım ancak bu konu, mutlaka araştırılmalı. Lütfen Tanrım, bu doğru olmasın.” diye konuştu.

Yaşananlardan büyük bir üzüntü duyduğunu vurgulayan Başpiskopos Bolen, “O zamanlar hükümetin önerdiği yatılı okulları yöneten bir sömürgecilik zihniyeti vardı. Çocukları çok erken yaşta evlerinden alan Katolik Kilisesi de dahil olmak üzere, birçok kilise bunda suç ortağıydı. Şimdi ise küçük çocukların evlerinden alınıp ailelerinden, dillerinden kültürlerinden maneviyatlarından mahrum bırakıldıklarının büyük matemini tutuyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘ŞİMDİ HÜKÜMET VE KİLİSELER OLARAK SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR’

Donald Bolen, ortada hala acılarla dolu bir taciz tarihi bulunduğunu da vurgulayarak şöyle devam etti:

“Bu yüzden tarihimizin acı veren bu parçasına, şimdi hükümet ve kiliseler olarak sahip çıkmamız ve işleri daha iyi hale getirmek için çalışmamız gerekiyor. Okullar, yerlileri eğitmek için açıldı ama bu, asimilasyon yoluyla bir eğitim oldu. O çocukların birçoğu evlerine döndüklerinde kendi kültürlerine, dil ya da maneviyatlarına ait değillerdi. Bu aynı zamanda nesiller arası bir travma ve miras haline geldi. Okullarda olanlardan sömürgeci Avrupa kültürü sorumludur. Yapılanlar, Hıristiyanlığın öğretisine de aykırıdır.”

KİLİSELER ATEŞE VERİLDİ

British Columbia ve Saskatchewan’daki eski yatılı okul alanlarında isimsiz çocuk mezarlarının keşfedilmesinin ardından, son bir haftada 4’ü British Columbia, 1’i Alberta ve sonuncusu da Nova Scotia eyaletinde olmak üzere ülke genelindeki tarihi 6 Katolik kilisesi, polisin “şüpheli” olarak nitelendirdiği yangınlarda hasar gördü veya tamamen yandı.

Saskatchewan’daki St.Paul’s Katedralinin ana girişine ise kanlı elleri temsilen kırmızı boyalı el işaretleri bırakan kimliği belirsiz kişi veya kişiler, “Bizler çocuktuk” yazısı yazdı.

YERLİLERİN MERKEZİ DE KUNDAKLANDI

Öte yandan Katolik kiliselerine yapılan kundaklamaların ardından, dün akşam saatlerinde Newfoundland-Labrador eyaletinde Innu First Nation yerlilerinin yaşadığı Sheshatshiu’daki yerlilere ait bir merkezde yangın çıktı.

Yenileme çalışmaları nedeniyle inşaatın devam ettiği Innu First Nation Merkezi’ndeki yangın, binanın büyük bölümünü kullanılamaz hale getirdi.

Ağustos ayına kadar tamamlanması planlanan inşaatta çıkan yangında ölen ya da yaralanan olmadı.

KANADA BAŞBAKANI TRUDEAU KİLİSE YANGINLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve bazı yerli liderleri, eski yatılı kilise okullarında isimsiz mezarların bulunmasının ardından Katolik kiliselerini hedef alan kundaklama ve vandalizmin adaleti sağlamanın yolu olmadığını açıkladı.

Başbakan Trudeau, son günlerde kundaklanan kiliselerle ilgili yaptığı açıklamada, “Gidilecek yol bu değil. İbadet yerlerinin yıkımı kabul edilemez ve durdurulmalı. Geçmişteki yanlışları düzeltmek için birlikte çalışmalıyız.” dedi.

First Nations Asamblesi Ulusal Şefi Perry Bellegarde de açıklamasında, insanların kızgın olduğunu anladığını ancak kiliseleri yakmanın çözüm yolu olmadığını söyledi.
Bellegarde, “Hayal kırıklığını, öfkeyi, incinmeyi ve acıyı anlayabiliyorum, hiç şüphe yok. Ama bir şeyleri yakmak bizim tarzımız değil. Yolumuz ilişkiler kurmak ve bir araya gelmek.” diye konuştu.

 

Kanada’da büyük öfke: Heykelleri yıktılar, kiliseleri ateşe verdiler!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 1 sene önce

  Helal olsun millete.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  İnsan vicdanı üzerine kurulu olmayan her türlü otoritenin malum sonu bu ve benzeri olaylar olacaktır! Vicdan üzerine kurulu olmayan her türlü otoritenin tarihin tozlu sayfalarına karışmasını diliyorum! Binlerce tanrınızı bi araya getirin, yine de hiç bi şey fayda etmeyecek! İnsanoğlu bi çok tanrı ile yüzleşmiştir; şimdi de cevap olarak tanrılarınızı görünmezlik ve bilinmezlik perdesi arkasına gizleyerek benzer sonuçlardan kurtulacağınızı mı sanıyorsunuz! Ah be, ne ahmaksınız! Tüm tanrılarınız aynı akıbeti paylaşacak!

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Demokrasi hümanizm insan hakları kimlerin mali göruyor musunuz bazı mallar. Tencerenin dibi tutsa suçlusu emperyalizm saldırgan neandertal artığı Katolik Cizvit sapkinlari. Şimdi bazı emperyalist uşağı Turkiye dusmanı haysiyet yoksunlari taptıkları aşağılık batı tanrisini aklamak için en azından yuzlesiyorlar diyorlar. Sahiplerinin mavi kitaba yazdığı sözde Ermeni soykirimina gönderme yapıyor hala Turkiyeye mazlum halklara saldırıyorlar. Kapağı soygun soykırım sömürüye dayanan alçak refah toplumuna atınca kendisini dünya vatandasi adı altında batılı neandertal yabanisi yuksek sınıfına dahil sanan ruhu çürükler umarim Türkiye’ye kaçmak için fırsat kollayacaginiz günler çok uzak değildir.

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  “Yolumuz ilişkiler kurmak ve bir araya gelmek.” diyor basbakan.
  Ama Türkiye söz konusu olunca SOYKIRIMCI oluyor vs vs !!!

  Tipik ingiliz, Fransiz daha dogrusu degismemis sömürgeci BATI politikasi.

  isime gelen dogru gelmeyen yanlis…..

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Sistemli biçimde öldürülen 4000’den fazla yerli – Kızılderili kadının hesabını veremeyen Kanada, bu cinayetlerle soykırımı yeni bir aşamaya mı getirmek istiyor? Tehlikeli bir devlet olduğu bir kez daha anlaşılıyor.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!