Kanadalı şirket Türkiye’den 1 milyar dolar istedi!

featured

Kazdağları’nda siyanürle altın çıkarma hazırlığı yapması sonrası kamuoyunda büyük tepki çeken ve ruhsat süresi yenilenmeyen Kanadalı Alamos Gold şirketi Türkiye’den 1 milyar dolar tazminat istedi.

Alamos Gold Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su John McCluskey, şirketin Türkiye’ye 2010 yılında yatırıma başladığını ifade ederek, “10 yıllık çabamıza, 250 milyon doların üzerindeki yatırıma ve madeninin inşa ve işletmesi için gereken tüm izinleri almış olmamıza rağmen daha önce emsali görülmemiş bir şekilde faaliyetlerimiz 18 ay içinde durduruldu” dedi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada “Ekim 2019’da, Kirazlı Altın Madeni’nin (“Kirazlı”) inşaatına başlandığında, Şirket yenilenmesi için tüm yasal ve düzenleyici gereklilikleri yerine getirmiş olmasına rağmen, hükümet şirketin maden ruhsatlarının rutin olarak yenilenmesini sağlayamadı” denildi.

‘KALICI BİR ETKİYE SAHİP OLACAK’

Açıklamada “Şirketin maden ruhsatlarının yenilenmemesi, Türkiye Cumhuriyeti’ne vergi ve diğer gelirler de dahil olmak üzere gelecekteki ekonomik faydalarda yarım milyar doların üzerinde kayıp sağlayacak ve Türkiye içinde binlerce istihdam kaybı ile sonuçlanacaktır. Kaybedilen iş fırsatlarına ek olarak, bu aynı zamanda topluluk projelerine devam eden yatırımların kesintiye uğraması yoluyla yerel nüfus üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Kanadalı Alamos Gold’un altın madeni arama ve işletmek üzere Türkiye’de kurduğu Doğu Biga’nın genel müdürü Ahmet Şentürk geçen aylarda yaptığı açıklamada, Kirazlı’daki maden çalışmalarının devam etmesi için yeniden alınması beklenen ruhsatla ilgili, “Kazdağları’ndan hiç bir yere gitmiyoruz, 60 yıllık ruhsat hakkımız var, Türkiye Cumhuriyeti’ne söz verdiğimiz gibi yerin altındaki madeni çıkaracağız” demişti.

Kanadalı şirketin müdürü: Kazdağları’ndan hiç bir yere gitmiyoruz

Kanadalı şirket Türkiye’den 1 milyar dolar istedi!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 1 sene önce

  Hiç mi Allah tan korkmuyor kuldan utanmıyorlar bunlar. Bir gün gelecek bu yapılanlar katliam değil soykırım sayılacak.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Orman katliamı yaptıkları için asıl o Kanadalı firma cezalandırılmalıdır. Sırf bu kaybolan ormanlar bile tek başına AKP’den nefret etmeme yeter de artar!

  Cevapla
 3. Alanın izinsiz şekilde büyütülmesi neticesinde zarar verilen her ağaç için 1 milyar dolar, her metre için 10 milyar dolar ceza kesin.

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  3 milyar dolar ceza kesip kayyum atasin hükümetimiz. Bu işlerde deneyimliyiz evelallah

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Ya tepeden demek ki allah bu alanları göremiyor.Bu ramazan ayında demek ki epey meşgul.Yoksa imanı belletir,peşkeşçiler ve eşkiyanın haaaaaa ha ha.

  Cevapla
 6. ne kadar beddua etsek azdır.

  Cevapla
 7. 1 sene önce

  Gidersin beyim sıkıntı yapma gidersin.

  Cevapla
 8. 1 sene önce

  katliamci hainler, amazonlari yediniz bitirdiniz simdi sira anadoludami, geldiginiz gibi defolup gidin

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!