‘Kanal İstanbul yapılırsa Marmara’yı kurtaramazsın’

featured

Eleştirilerin odağındaki Kanal İstanbul’un temeli 26 Haziran’da atılacak. Ancak bilim insanları uyarılarına devam ediyor. Prof. Dr. Görür, ‘Şimdi müsilajdan kurtarmak için çalışılıyor ama Kanal İstanbul yapılırsa Marmara’yı kurtarma şansı ortadan kalkacak’ dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “inadına yapacağız” dediği ve 26 Haziran’da ilk temelinin atılacağı duyurulan Kanal İstanbul’la ilgili tartışmalar sürüyor. Bilim insanları ise bu projenin İstanbul için olumsuz sonuçları olacağını vurguluyor.

Bununla birlikte büyük bir deprem riski altında olan İstanbul için de projenin olası depremde nasıl sonuçlar yaratacağı endişe yaratıyor.

Gazete Oksijen’in haberine göre Prof. Dr. Naci Görür, Kanal İstanbul’un Marmara ve İstanbul için barındırdığı riskleri anlattı.

Kanal İstanbul’un geri dönülemeyecek tahribata yol açacağını savunan Bilim Akademisi üyesi ve İTÜ Jeoloji Mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, “İdeoloji, partizanlık, siyasi görüşlerden uzak tamamen bilimsel verilere göre Kanal İstanbul’un yapılması son derece riskli” ifadelerini kullandı.

‘ORADA DEPREMİN ŞİDDETİ EN AZ 9 OLACAK’

Naci Görür, “Kanal güzergahı, jeolojik ve geoteknik olarak sorunlu bir zemin. Marmara Denizi’ne yakın kesimler, özellikle Sazlıdere ve güneyinde risk, deprem açısından daha fazla. Çünkü depremde ortaya çıkan ve yıkıcı olan ‘S dalgası’ bu bölgelerden geçerken zeminin özelliği gereği hızlı ilerlemeyecek. Göreceli olarak bu alanda daha fazla duracak ve daha yıkıcı olacak. Ayrıca kanalın Marmara’ya açılan bölümünde depremin şiddeti minimum 9 olacak

ÇÖLLEŞME RİSKİ

“Sazlıdere Barajı tahrip zarar görecek. Terkos’un sularının çekilme olasılığı da çok yüksek. Deniz suları, tatlı su kaynakları ile karışabilir. Hem suda hem de toprakta tuz artışı görülebilir. Bu ise İstanbul’un verimli arazilerinin çölleşmesi anlamına geliyor.”

Kanalın açılması için 1 milyar metreküp hafriyat yapılacağını dile getiren Prof. Dr. Görür, “Bu günde 23 bin metreküp hafriyat demektir ve ancak 5-6 yılda taşınabilir. Haluk Eyidoğan’ın yaptığı bir çalışma var ve buna göre kazı için günde 11 ton kullanmanız gerekiyor. 11 ton patladığında 3.8 büyüklüğünde depreme eş değer sarsıntı yaratıyor. Kazı sürecinde her gün bu deprem olacak.

3 KATI ATIK

Kanalı açtıktan sonra da saniyede 5 bin 500 metreküp Karadeniz suyu Marmara’ya akacak. Karadeniz dünyanın en kirli denizi ve ilk 200 metrede yaşam var, sonrası ölü. Avrupa’nın sanayi kirliliğini taşıyan Tuna Nehri, kanal sayesinde Marmara’ya akacak. Yapılan çalışmaya göre Karadeniz’den Marmara’ya 48 milyon insanın günlük atığına eş değer kirli atık akacak. İstanbul’un nüfusunu 16 milyon dersek megakentin ürettiği 3 katı atık can çekişen Marmara’nın mutlak ölümüne sebep olacak. Şimdi müsilajdan kurtarmak için çalışılıyor ama Kanal İstanbul yapılırsa Marmara’yı kurtarma şansı ortadan kalkacak” ifadelerini kullandı.

‘Kanal İstanbul yapılırsa Marmara’yı kurtaramazsın’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    Türk Milleti ile inatlaşılmaz! İnadına kanal yapılırsa, inadına olur olmaz adaylara ve partilere de oy verilir! RTE hem kendine hem millete hem devlete hem de coğrafyaya zarar verecek bu sevdadan vazgeçsin!

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!