Kandil’in talimatı sonrası hareketlendiler… Metropollerde saldırı planı yapan 2 PKK’lı yakalandı

PKK'lı Duran Kalkan'ın, "savaşı metropollere taşıma" tehdidinin ardından bir gün arayla Bursa ve İstanbul'da saldırılar yaşanmıştı. Bugün İçişleri Bakanlığı, metropollerde bombalı eylem hazırlığındaki 2 PKK’lının, jandarmanın operasyonuyla yakalandığını açıkladı.

featured

PKK‘nın Kandil şeflerinden terörist Duran Kalkan‘ın “Savaşı metropollere yayarız” tehdidi sonrası dün Bursa’da infaz koruma memurları bombalı saldırının hedefi olmuştu. Bugün de İstanbul Gaziosmanpaşa’daki TÜGVA binası önünde bomba patlamıştı.

METROPOLLERDE BOMBALI SALDIRI HAZIRLIĞI

İçişleri Bakanlığı, metropollerde bombalı eylem hazırlığındaki 2 PKK/PYD/YPG’li teröristin jandarma operasyonuyla yakalandığını, yardım eden 7 şüphelinin de gözaltında alındığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Suriye’de bulunan sözde üst düzey PKK/PYD/YPG terör örgütü mensuplarının talimatıyla sansasyonel bombalı eylemler yapılması amacıyla bir grup teröristin, özel eğitim verilerek yasa dışı yollarla yurda sokulacağı tespit edildi.

Bunun üzerine Jandarma İstihbarat Komutanlığı çalışma başlattı. Teröristlerin bulunmasına yönelik oluşturulan özel ekibin titiz çalışması sonucu eylem hazırlığındaki 2 PKK/PYD/YPG’li terörist tespit edilerek, takibe alındı. Jandarma tarafından Suriye ve Şanlıurfa’da eş zamanlı yapılan operasyonda biri Resulayn’da diğeri ise Ceylanpınar’da bulunan teröristler, çok miktarda patlayıcı ile birlikte yakalandı. Operasyonda uzaktan komuta edilerek patlatılan 3 kilo C-4 patlayıcı madde, bomba yapımında kullanılan çok miktarda malzeme, ateşleyici ve başlatıcı düzenekler ile elektronik materyaller ele geçirildi.

7 GÖZALTI

Sürdürülen istihbarat çalışmaları sonucu örgüt mensuplarına patlayıcıların taşınması konusunda yardım eden 7 şüpheli de gözaltında alındı. Teröristlere eylem talimatının Suriye/Haseke’de bulunan üst düzey örgüt mensubu tarafından verildiği öğrenildi. Yakalanan teröristlere, yurt içinde bombalı eylemler yapmak üzere Suriye’de özel olarak keskin nişancı eğitimi, mayın döşeme eğitimi, istihbarat toplama eğitimi ve sabotaj eğitimi verildiği; sözde örgüt üst yönetimince metropoller başta olmak üzere eylem yapmak için talimat verildiği belirlendi. Jandarma tarafından yakalanan 2 terörist ve işbirlikçilerinin, Suriye’de harekat bölgelerinde bulunan güvenlik güçlerine ve sivil halka yönelik gerçekleştirilen birçok bombalı saldırının failleri olduğu tespit edildi.

DURAN KALKAN NE DEMİŞTİ?

Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen Pençe Kilit Operasyonu sonrası köşeye sıkışan terör örgütü PKK’ın sözde yürütme komitesi üyesi Duran Kalkan dün Türkiye’yi tehdit etmeye kalkmıştı. Terörist Kalkan operasyonların devam etmesi halinde savaşı Türkiye şehirlerine taşıyacaklarını söylemişti.

Kalkan şu ifadeleri kullanmıştı:

“Düşman bizi bazı alanlarda kuşatıp sınırlandırıp böyle mevzi savaşına çekmeye çalışıyor. Biz ise savaşı yayacağız. Bakur’da olacak, Türkiye’de olacak bu savaş, metropollerde çok daha etkili bir savaş durumu gelişecek. Kentlerde gelişecek, ovada gelişecek, dağda gelişecek. Yani buna göre hazırlıklar yapılmıştır.”

Kandil’den gelen tehdidin şifresi… Bursa’daki pusu paralı eylem mi?

Kandil’in talimatı sonrası hareketlendiler… Metropollerde saldırı planı yapan 2 PKK’lı yakalandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!