Kandilli, İstanbul depremi için tarih verdi: 7’nin üzerinde olacak!

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 42 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremlerin ardından gözler İstanbul'daki tehlikeye çevrildi. Olası İstanbul depremiyle ilgili açıklama yapan Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat, "İstanbul'da 2030 yılına kadar yüzde 64 olasılıkla 7'nin üzerinde bir deprem olacaktır" dedi.

featured

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler, 10 ilde büyük bir yıkıma yol açtı. Depremlerde 42 binden fazla kişi hayatını kaybetti, yüz binlerce kişi ise yaralandı. İki büyük depremin ardından Hatay’da 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde yeni bir deprem yaşandı. Hatay depreminde ise son açıklanan verilere göre 6 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Yaşanan deprem felaketinin ardından gözler beklenen İstanbul depremine çevrildi. Olası Marmara ver İstanbul depremiyle ilgili Kandilli’den açıklama geldi. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat ise olası İstanbul depremleriyle ilgili “7 sene içerisinde yüzde 64 olasılıkla İstanbul’da 7’nin üzerinde bir deprem olacak” dedi.

‘7’NİN ÜZERİNDE BİR DEPREM ÜRETECEK’

Haber Global’e konuşan, Doğan Kalafat’ın İstanbul depremi ile ilgili açıklaması şöyle:

“Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın orta kesiminde de bir deprem olabilir. Ancak Marmara Denizi kaynaklı bir olacaktır. Bunun tehlikesi bellidir. Marmara’da fay oradan geçti buradan geçti konuşmamıza gerek yok. Marmara Denizi’nin içerisinde geçen bir kol. Bu kol 7’nin üzerinde bir deprem üretecektir. Bunun yeri bellidir ama zamanını söyleyebilmemiz mümkün değil. Yalnızca yapabileceğimiz istatiksel çalışmalardır. Bu da işte 2030’a kadar yüzde 64 olasılık, 2050’ye kadar yüzde 75 olasılık 2090 kadar yüzde 95 olasılıkla bu deprem olacaktır.”

Kandilli, İstanbul depremi için tarih verdi: 7’nin üzerinde olacak!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 22 Şubat 2023, 13:09

    Kamuoyuna verilen bu mesajların korkutmak dışında neye faydası var? Kendi aralarında konuşmalı bu akademisyenler. Ve bakanlıkla, belediyelerle oturup çalışmalılar. İşi orada yapsınlar, kamuoyunun önünde değil.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!