Karikatürist Latif Demirci hayatını kaybetti

"Press Bey ve Media Hanım", "Muhlis Bey", "Mithat ve Mirsat", "Arap Kadri" gibi unutulmaz tiplemeleriyle Türkiye'de karikatür sanatının önde gelen isimlerinden olan Latif Demirci hayatını kaybetti.

featured

Kısa bir süre önce kalp ameliyatı geçiren ve dün sabah evinde düştükten sonra hastaneye kaldırılan Demirci, sabah 06.00’da hayatını kaybetti.

61 yaşında olan Latif Demirci’nin vefat haberini Hürriyet yazarı İhsan Yılmaz, sosyal medyadan duyurdu. Yılmaz paylaşımında, “Sevgili dostum, karikatürist Latif Demirci’yi bu sabah kaybettik. Acım sonsuz. Başta kızı sevgili Yasemin, kardeşi Nurver ve Latife, bütün sevenlerine baş sağlığı diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok üzgün olduğunu belirterek, “Acı bir kayıp, yeri doldurulamayacak bir çizer.” dedi.

Latif Demirci ile uzun süredir tanıştıklarını, hemen her gün görüştüklerini aktaran Hakan, “Türkiye’de gazete karikatüristliğinde eşi benzeri olmayan bir isimdi. Hayatın her alanından çizgilerle, ince esprilerle çok önemli bir yeri vardı. Çok önemliydi gazetemiz açısından.” şeklinde konuştu.

‘HALEN HAFIZLARDA OLAN UNUTULMAZ TİPLEMELERE İMZA ATTI’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Çizdiği karikatürlere sayfaları sığdıran, halen hafızalarda olan unutulmaz tiplemelere imza atan Karikatürist Latif Demirci’nin vefatını teessürle öğrendim. Merhuma yüce Allah’tan rahmet; kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.” ifadelerine yer verdi.

Latif Demirci’nin hayatını kaybetmesinin ardından Yazar Nihat Genç, şu paylaşımı yaptı:

“İnternet öncesi kuşağın 80’li 90’lı yılların efsanesi, Türk mizahının gelmiş geçmiş en büyük karikatüristlerinden Latif Demirci, vefat etti, nur içinde yatsın, büyük eserleri: Muhlis Bey, Mithat ve Mirsat, Arap Kadri ve Canavar Koyun Orhan, sizin de başınız sağ olsun!”

Mizah yazarı Vedat Özdemiroğlu da paylaşımında “Kapkara bir haber, karikatürün büyük ustası, mizahımızın zirve isimlerinden, sevgili ağabeyim Latif Demirci, aramızdan ayrıldı. İnce zekası, sağlam bileği, sıcacık tebessümüyle sonsuza kadar efsane olarak kalacak usta. Adı gibi hatıratı da Latif olacak. Başın sağ olsun, Türkiye.” dedi.

Karikatürist Behiç Ak ise vefat haberini “Çok üzücü bir haber. Karikatürist Latif Demirci hayatını kaybetti!” diyerek duyurdu.

Karikatürist Alpay Erdem de “Latif Demirci’yi kaybetmişiz. Büyük bir ustaydı, dünyanın en önemli mizah insanlarından biriydi. Çok üzgünüm.” değerlendirmesinde bulundu.

Siyasetçiler, basından dostları, arkadaşları ve sevenleri de Demirci’nin karikatürleriyle birlikte başsağlığı dileklerini sosyal medya hesaplarından paylaştı.

ÖZ GEÇMİŞİ

“Gırgır” ve “Fırt” dergilerine yaptığı çizimlerle meslek hayatına adım atan Latif Demirci, “Muhlis Bey”, “Mithat ve Mirsat”, “Canavar Koyun Orhan”, “Arap Kadri”, “Press Bey” ve “Tarzan” gibi karakterlerin çizerliğini yaptı.

Kurduğu “Hıbır” ve devamı olan “HBR Maymun” mizah dergilerinin kapanmasından sonra gazete ve dergiler için çizmeye başlayan Demirci, 1990’lı yıllarda yurt içi ve yurt dışında karikatür sergileri açtı.

Kitap kapağı, poster ve çizgi film gibi çalışmalarda da yer alan çizer, Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz gibi yayınların kadrolarında yer aldı ve uzun süre Hürriyet Gazetesi’nde çalıştı.

LATİF DEMİRCİ KİMDİR?

Latif Demirci, 31 Ocak 1961 tarihinde İstanbul‘da doğdu. Ortaöğrenimini 1979 yılında sınavla dışarıdan tamamladı. Aynı yıl Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü’nde başladığı yüksek öğrenimini yarım bıraktı.

14 yaşında iken 1975 yılında ilk karikatürü Gırgır dergisinde yayınlandı. 30 Mart 1978 – 5 Temmuz 1979 tarihleri arasında arkadaşlarıyla birlikte “Mikrop” adlı haftalık mizah dergisini çıkardı. Derginin kapanması üzerine yeniden Gırgır‘a döndü. Ayrıca Fırt ve Yeni Gündem dergileri ile Söz gazetesinde çizdi.

1989 yılında Gırgır’dan ayrılarak, 1989-1995 arasında “Hıbır” dergisi ve 1995-1998 yılları arasında “HBR Maymun” adlı mizah dergisi olarak yayınlanan dergilerinin Hasan Kaçan, Ergün Gündüz ve Atilla Atalay ile birlikte kurucuları arasında oldu.

Canavar Koyun Orhan, Muhlis Bey, Arap Kadri, Mithat-Mirsat ve Press Bey tiplerinin çizeridir.

Mizah dergilerinin yanısıra Yeni Gündem, Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz gibi günlük gazete ve haftalık siyasi dergilerde de çalıştı.

90’lı yıllarda yurtiçinde iki, yurtdışında da Hollanda, Fransa, Finlandiya‘da olmak üzere 3 karikatür sergisi açtı. Ayrıca kitap kapakları, poster ve çizgi film çalışmaları oldu. Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz gibi günlük gazete ve haftalık siyasi dergilerde de çalıştı.

Hürriyet gazetesinin birinci sayfasında güncel-politik karikatürler çizdi.

Doğan Medya Grubu’nun Demirören Grubu’na satılmasının ardından 2018 yılında Latif Demirci Hürriyet’ten fiilen ayrıldı, veda karikatürü yayımlanmadı.

 

Karikatürist Latif Demirci hayatını kaybetti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Memleketimin güzel insanlarindan birini daha, gencecik kaybettik.
    Senelerce, lise,üniversite yillarimizda ,senin kaleminde güldük. Ufkumuzu genc ve dinc tuttun. Her hafta senin cizgilerini sabirsizlikla bekledik.
    Ruhun sad olsun, eserlerinle yasayacaksin. Güzel Insan.

  2. 2 ay önce

    ALLAH rahmet eylesin onun karikatürleri ile büyüdük toprağın bol mekanın cennet olsun büyük üstad rabbim geride kalan ailesine sabır versin inşallah

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!