Kariye’deki fresklerin üstünü böyle kapattılar

featured

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Bizans döneminden kalma, Kariye fresklerinin üzeri beyaz perdeyle kapatıldı.

İstanbul’un Fatih ilçesinde Bizans döneminden kalma Kariye Müzesi’nin yönetiminin Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek ibadete açılmasına karar verilmişti.

Yaşanan gelişmelerle birlikte Cuma günü ibadete açılacak olan caminin ariye fresk ve mozaiklerinin kapatıldığını ortaya çıktı.

Söz konusu görüntüleri paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, paylaşımına “Dünya sanat tarihinin baş yapıtlarından Kariye fresk ve mozaiklerinin kapatılması ne yazık ki yapının karakterini ve sanatsal değerini öldürecek vasıfısızlıkta. Solda eski hali, sağda yeni hali. Proje Türkiye kültür mirası yöneten ve koruyan bakanlık ve kurumları” notunu düştü.

Kariye’deki fresklerin üstünü böyle kapattılar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Ayasofya ve Kariye’den sonra Türkiye artik Islamiyeti dolu dizgin yasiyacak.Yoksa daha cok hiristiyan kalacakti.Buralari cami yapanlar eminim ki Cennette bas köselerde agirlanacaklar,cünkü Allah Kuranda kiliseleri cami yapin diye emrediyor!Hele Türkiye gibi cami kitligi olan bir ülkede Ayasofya ve Kariye cok büyük bir kazanimdir Diyanet icin.Bence bütün kiliseler cami olmalidir.Gayri Müslimlere camilerin bir kösesinde ibadet yeri yapilabilir kiliseye ihtiyaclari yok burasi Müslüman ülkesi burada salyangoz satilmaz.esek etinden sucuk yapilir sadece.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!