‘Kariyer sınavı soruları elden ele dolaştı’ iddiası… MEB harekete geçti

Milli Eğitim Bakanlığı 'Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı'nda çıkan soruların dağıtıldığı iddiaları nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda "İddiaların sınava girmek için başvuruda bulunan öğretmenler arasında infial yaratmayı amaçlandığı açıktır" denildi.

featured

Bazı yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında yer alan ‘Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı’nın şaibeli olduğu, sınav hakkında öğretmenler arasında sınav sorularının elden ele dolaştığı, bazı sendikaların sınav kitapçığı dağıttığı ve sınavda çıkan soruların da dağıtıldığı iddiaları üzerine bakanlık harekete geçti.

‘HABERLERİN AMACI ÖĞRETMENLERİN ZİHNİNDE KUŞKU YARATMAK’

Gerçeğe aykırı olduğu belirtilen iddiaları yayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusu dilekçesinde, şunlar kaydedildi:

“Söz konusu yalan haberlerin amacının, kariyer basamaklarında ilerlemek isteyen ve Kariyer Basamakları Yazılı Sınavına bu amaçla başvuran en az 600 bin öğretmenin zihninde sınav ile ilgili kuşku ve endişe yaratmak olduğu hususu her türlü izahtan varestedir. Bu iddiaların kimler tarafından yayıldığı hususunun Cumhuriyet Başsavcılığınızca yapılacak incelemeler neticesinde tespit edilebileceğini düşünüyoruz.”

‘İDDİALARIN HERHANGİ BİR SOMUT KAYNAĞI YOK’

Dilekçede ayrıca sınava ilginin yüksek olmasının birtakım çevrelerin rahatsızlığına neden olduğuna, sınava başvuru yapan öğretmenlerin zihninde sınavın güvenirliği hakkında şüphe doğurmak üzere gerçeğe aykırı ve dayanaksız iddialar yayılmaya başlandığına işaret edilerek, “Bu iddiaların herhangi bir somut dayanağı olmadığı, yalnızca söylentiler üzerinden sınav hakkında olumsuz algı oluşturmaya çalışıldığı, sınava girmek için başvuruda bulunan öğretmenler arasında infial yaratmayı amaçlandığı açıktır” denildi.

‘Kariyer sınavı soruları elden ele dolaştı’ iddiası… MEB harekete geçti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    koca devleti çökettiler.Yaptıklarıyla milleti paranoyak ettiler.Sizden daha büyük bi kötülük geldi bu toprakalrın başına.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!