Kaşıkçı dosyasının kapanmasının ardından… Erdoğan bugün Suudi Arabistan yolcusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden bu yana ilk kez Suudi Arabistan'ı ziyaret ediyor. Erdoğan'ın ziyareti uluslararası kamuoyunun da gündeminde. İngiliz Reuters ajansı hazırladığı analizde "Kaşıkçı davasındaki U-dönüşünden sonra ilişkileri iyileştirmek için gidiyor" yorumunu yaptı.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El Suud’un davetlisi olarak Suudi Arabistan’ı ziyaret ediyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün ve yarınki ziyareti kapsamında yapacağı görüşmelerde, Türkiye-Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler tüm veçheleriyle gözden geçirilecek, iş birliğinin geliştirilmesi imkanları ele alınacak.

Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacağı bildirildi.

Bu ziyaret, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki başkonsolosluğundan öldürülmesinden bu yana Erdoğan’ın Suudi Arabistan’a ilk gidişi olacak. Ziyaret ayrıca, Kaşıkçı cinayet davasının Riyad’a havale edilmesinin ertesinde gerçekleşiyor.

REUTERS’TAN ‘U-DÖNÜŞÜ’ YORUMU

Erdoğan’ın bugün gerçekleştireceği Suudi Arabistan ziyareti ile ilgili İngiliz haber ajansı Reuters kapsamlı bir analiz hazırladı.

Makalede, “3.5 yıl boyunca Suudi Arabistan yönetimini gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayetiyle suçlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ilişkileri iyileştirmek için Suudi Arabistan’a gidiyor. 2018’dek İstanbul’da gerçekleşen cinayet sonrasında Erdoğan Suudi hükümetini eleştirmiş ve Riyad’ın kendi yargı sistemine güvenmediğini dile getirmişti. Türkiye’de ekonomik kriz derinleşirken ve zorlu seçim süreci yaklaşırken Erdoğan Ankara’nın bozuk diplomatik ilişkilerini düzeltmeye çalışıyor” denildi.

Bu görüşmenin Ankara’nın Riyad yönetimi ile ilişkisini aylar boyunca düzeltmeye çalışmasının bir sonucu olduğuna dikkat çekilirken, Kaşıkçı davasının Suudi Arabistan’a devredilmesine insan hakları örgütlerinin tepkisinin olduğu da hatırlatıldı. Makalede, “Analistler ve diplomatlar, Türkiye’nin yeniden ilişki kurma çabalarının Türkiye’nin diplomatik olarak karşılaştığı yalnızlığa karşı olduğunu söylüyor” yorumu yapıldı.

Türkiye’nin birçok bölgede bir aktör olarak gündeme geldiğine dikkat çekilirken, Türkiye ekonomisinin 2021 yılının sonundan beri krizde olduğu belirtilerek, “Ankara, üzerindeki baskıyı azaltmak için uluslararası normalleşme hamleleri yapıyor” ifadesi kullanıldı.

Makalede, Türkiye’nin son yıllarda Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail ve Suudi Arabistan’la normalleşmeye başladığı belirtilirken, bu gelişmeler “siyasette U-dönüşü” şeklinde yorumlandı.

SUUDİ ARABİSTAN’LA SÜRTÜŞME KAŞIKÇI CİNAYETİYLE BAŞLAMIŞTI

Erdoğan, Kaşıkçı cinayeti ile ilgili veliaht prens Muhammed bin Selman’ı ima ederek “vahşi” cinayet emrinin “en üst düzeylerden” geldiğini iddia ettiğinde, iki ülke arasında diplomatik bir sürtüşme başlatmıştı.

Ancak mahkeme geçen ay, cinayete karışan 26 Suudi zanlının gıyabında yargılanmasının sonlandırılmasına ve davanın Riyad’a devredilmesine karar verdi.

Bu hamle diplomatik gözlemciler tarafından, Ankara’nın Suudi Arabistan ile ilişkilerini düzeltmeye yönelik doğrudan bir girişimi olarak yorumlandı.

Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’i temsil eden avukat Gökmen Başpınar, “Suudi Arabistan’daki sanıkların beraat kararı kesinleştiği için yargılamanın durdurulması kararı hukuka aykırıdır” demişti.

Avukat, “Davanın adaletin olmadığı bir ülkeye naklediliyor olması Türk halkına karşı sorumsuzluk örneğidir” diye konuşmuştu.

Suudi Arabistan, Türkiye’deki mahkeme kararıyla ilgili henüz yorum yapmadı.

Kaşıkçı cinayetinden bu yana, Ankara ve Riyad arasındaki ilişkiler kötüleşti ve bu durum Suudilerin Türk mallarını boykot etmesine yol açtı.

Bu da Türkiye’nin krallığa ihracatını yüzde 90 oranında azalttı.

thumbnail
İlişkili Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan’a gidiyor

 

 

 

Kaşıkçı dosyasının kapanmasının ardından… Erdoğan bugün Suudi Arabistan yolcusu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!