Katar protokolünde gerçek ne?

featured

Türkiye ile Katar arasındaki protokol kamuoyunda tartışma yarattı. Protokol sayesinde Katarlı gençlerin Türkiye’de tıp, diş hekimliği ve eczacılık fakültelerini sınavsız okuyacağı öne sürüldü. Peki protokol gerçekten böyle mi diyor?

Türkiye ile Katar arasında “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği” protokolü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

Askeri Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Hava Tabip Tuğgeneral Durmuş Aydemir tarafından imzalanan protokol 5 yıl için düzenlendi. Aksi beyan edilmedikçe bu sürenin sonunda her yıl otomatik olarak uzayacak.

Protokol kamuoyunda “Katarlı gençler sınava girmeden Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık sağlık meslek yüksek okulu, hemşirelik alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek” şeklinde yorumlandı.

Çünkü protokolde eğitime kabul edilecek öğrencilerle ilgili şartlar sıralanırken, YKS ya da herhangi bir sınav şartından bahsedilmedi.

Ancak incelendiğinde protokolün askeri sağlık alanında işbirliği kapsamında olduğu görülüyor. Yani protokol Katar Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan asker sivil personel ile Katar Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmak üzere eğitim alacak personeli (öğrencileri) kapsıyor.

Protokolün tamamı ve orjinal hali şöyle:

PARALI MI PARASIZ MI?

Protokol kapsamında görevlendirilen misafir personel ve misafir öğrencilerin mali ve özlük hakları da belirlendi. Faaliyetlerin ücretli, ücretsiz veya indirilmiş ücret karşılığında düzenlenmesine kabul eden ülke karar verecek.

ASKERİ UÇAKLA SEYAHAT

Protokolde Katarlı misafir personel ve yakınları ile Katarlı öğrenciler mümkün olan hallerde askeri hava/kara ulaşım araçlarından ücretsiz istifade edebilecek. Askeri orduevi ve misafirhanelerden de yararlanabilecekler.

HASTANE KURULABİLECEKLER

Protokole göre iki ülke de karşılıklı misafir öğrenci kabul edebilecek ve misafir personel istihdam edebilecek. Sağlık kurumlarının kurulması, işletilmesi ve sağlık hizmeti sunumu alanında karşılıklı bilgi paylaşımı ve yardımlaşma da iş birliği kapsamına alındı. Ayrıca hasta tedavisi, sağlık lojistiği alanında iş birliği, sağlık alanında ortak tatbikat ve ziyaretler düzenlenmesi de öngörüldü.

Katar protokolünde gerçek ne?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. yuh! yuh kere yuh! ülke sömürge haline gelmiş, osmanlı dönemindeki kapitalizasyonvari işlere yol açılmış Türk çocuğu kendi ata yurdunda 2.sınıf muamelesi görüyor.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Bu haberde, gerçekleri çarpıtmadan, algı yapmadan, olduğu gibi verdiğiniz için teşekkür ederim.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Ya haberin içeriğini okudun işine gelmedi ve haberin içeriğini okumadan sadece yorumlara odaklanan kesim için gerçeği bilerek çarpıtıyorsun, ya da haberin içeriğini okumadan direkt önyargılı hükümle yorum yaptın..İkincisi cahillik de, birincisi düpedüz Ahlaksızlık.

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Ben de aynisini senin icin dusunuyorum @aysun, sen protokolu okudun mu? Egitim alanlari siralanirken, orada askeri okullar kapsamindadir diye bir madde gordun mu? Askeri eczacilik fakultesi var mi Turkiye’de? Peki askeri tip fakultesi var mi Turkiye’de? Peki askeri okul var mi Turkiye’de? Hepsi vardi, sizinkiler kapatti darbe diyerek. Kurunun yaninda yasi hic acimadan islerine geldigi icin yaktilar. Simdi sen soyle cahil misin ya da ahlaksiz misin?

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!