Kavcıoğlu’nun ‘döviz’ iddiasına AKP’den ilk yorum: Suç duyurusu niteliğinde…

AKP MKYK üyesi Metin Külünk, KMerkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun sanayicilere yönelik "Ucuz kredilerle döviz alıyorsunuz, hepinizin listesi elimizde" açıklamasının suç duyurusu niteliğinde olduğunu söyledi.

featured

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin temmuz ayı olağan toplantısında sanayiciler, faizlerin yüzde 50’lere yükselmesinden şikayet ederken Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu “Ucuz kredi kullanıp döviz ve araba alıyorsunuz, hepinizin listesi elimizde var” demişti. Kavcıoğlu sanayicileri “stokçuluk yapmakla” suçlarken, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan suçlamaya itiraz ederek “çok tehlikeli ithamlarda bulunuyorsunuz” ifadelerini kullanmıştı. Toplantıda tansiyon zaman zaman yükselmişti.

AKP MKYK üyesi Metin Külünk, Kavcıoğlu’nun “Ucuz kredilerle döviz alıyorsunuz, hepinizin listesi elimizde” açıklamasının suç duyurusu niteliğinde olduğunu belirterek şirket bilgilerinin kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini söyledi.

‘ÜLKE KAYNAKLARINI GASP EDEN 20 ŞİRKETİN BİLGİLERİNİN PAYLAŞILMASI GEREKİYOR’

Külünk’ün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar şu şekilde:

“Merkez Bankası Başkanı Sayın Kavcıoğlu’nun açıklamaları bir suç duyurusu niteliğindedir. Bu açıklamaların bir an önce soruşturulması ve ülke kaynaklarını gasp eden 20 şirketin bilgilerinin kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor.

İthalat ile alakasız kasasında fazla döviz bulunduran ve bununla yetinmeyip dış ticareti desteklemek adına verilen Eximbank kredilerini döviz stokçuluğu için kullanan şirketler kimlerdir? 90 milyar doları olduğu halde 15 milyar dolar kredi kullananlar kimlerdir?

Katma değer üretmeyen bir de üstüne devletin uygun finansman kaynaklarını yeterli dövizleri olduğu halde döviz stokçuluğu için heba edenler bunun hesabını hem millete hem devlete vermek zorundadır.

‘GERÇEKLER ORTAYA ÇIKARILIP HESABI SORULMALIDIR’

Pandemi ve savaş gibi iki büyük küresel sorunla mücadele ederken Devlete ve Millete ihanet derecesinde hareket eden şirketlere karşı derhal mali inceleme ve hukuki süreç başlatılmalıdır.

Devlet küresel ekonomik sıkıntıları aşmak için millet adına fedakarlık yaparken ülke kaynaklarını talan edenlerin durumu savaşta saf değiştirenlerin durumu gibidir. İddialar ve açıklamalar vahimdir. Gerçekler ortaya çıkarılıp hesabı sorulmalıdır.”

thumbnail
İlişkili Haber
Şahap Kavcıoğlu: Şirketlerin yurtdışında kayıtdışı 500 milyar doları var

Kavcıoğlu’nun ‘döviz’ iddiasına AKP’den ilk yorum: Suç duyurusu niteliğinde…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!