Kaygılı bekleyiş

Ahmet Müfit yazdı...

featured

Hollanda’da da yaşanan çiftçi eylemlerine yönelik polis müdahalelerine ilişkin görüntüler, demokrasi havarisi Avrupa’da, gerçekte yaşanan şeyin hızla faşizme kayış olduğunu, yükselen faşizmin sorumlusunun, iddia edildiği gibi artan milliyetçilik değil neoliberal küreselleşmeci sermaye iktidarını korumak için harekete geçen sözde demokrasi savunucusu siyasetçiler/siyaset kurumu olduğunu ortaya koyuyor.

İronik bir biçimde, şu an iktidarda olan bu siyasetçilerin birçoğunun kendisini liberal, sosyal demokrat, yeşil hatta sosyalist olarak tanımladığını, bu gün Hollanda da yaşananların, 2018 Fransa çiftçi eylemleriyle başlayıp, Sarı Yelekliler hareketiyle devam eden sürecin devamı olduğunu, benzer gösterilerin sadece bu ülkelerle kısıtlı olmadığını da ifade edip, devam edeyim.

Sorunun kaynağının, 1970’lerin ilk yarısından itibaren yürürlüğe konulmuş olan neoliberal, küreselleşmeci dünya düzeni -farklı siyasi görüşlere ve farklı siyasi düşünceler tarafından yönetilen ulus devletlere tahammülsüz tüm dünyayı tek kutuplu ve ABD liderliğindeki tek kutuplu dünya düzeninin edilgen aktörleri haline getirmeyi amaçlayan- olduğunu yüzlerce kez yazdım, yüzlerce kez yazdım.

Bu yazıda aynı şeyleri tekrar etmeyeceğim.

Bu yazıda paylaşmak istediğim konu, Ukrayna sorununa tepki adı altında yürürlüğe koydukları tek kutuplu dünyayı yeniden inşa planının ilk aşaması olarak uygulamaya başladıkları ekonomik yaptırımların sonucu olarak, zaten mevcut olan ekonomik ve sosyal sorunları sıradan AB vatandaşları açısından taşınamaz hale getiren mevcut durumun, “sürdürülebilirliği” konusu. ABD’nin bağımlısı durumuna düşmüş, bağımsız karar alabilme inisiyatifinin olup olmadığı dahi tartışmalı hale gelmiş AB ve AB ülkeleri yönetimlerinin, mevcut sistemi “sürdürebilmek için neleri göze aldıkları ya da kaçınılmaz olarak hangi noktalara kadar gidebilecekleri.

Nereye kadar gidebilecekleri konusunda elimizdeki birinci örnek, Rusya’nın Ukrayna müdahalesi sonrasında ABD, AB liderliğinde, Rusya’ya karşı yürürlüğe konan yaptırımlar. Sporcuları, sanatçıları dışlamayı, aşağılamayı dahi kapsayan, “rakibi” ekonomik ve sosyal olarak çökertmeyi amaçlayan, ancak an itibarı ile bakıldığında doğrudan kendilerini de, sadece ekonomik olarak değil, siyaseten de vuran bir büyük savaş. Başrolünde Trump’ın yerine gelen ABD Başkanı Demokrat Biden’ın, AB yönetiminde yer alan Michel, van der Layen ve Borell’in, NATO Genel Sekreteri’nin yani Star Wars filmlerini hatırlatan, bağımsız ülke/ulus devlet bırakmamaya azimli günümüz “Savaş Lordları’nın” yer aldığı bir saldırı planı.

İkinci örneğimiz, Ukrayna kışkırtmasını da anımsatır şekilde sahnelenen ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin başrolünde olduğu, Biden’ın sessiz kalıyormuş görüntüsü vererek ve el altından yönlendirdiği, Temsilciler Meclisi, Hükümetten bağımsızdır denilerek yutturulmaya çalışılan bir siyasi manevra.

Bu sefer sahne, Çin. ABD’nin Tek Çin politikasıyla kabul ettiği tüm yükümlülüklerini yok sayan, günümüzün neoliberal küreselleşmeci dünya düzenini korumakla görevli bu kişilerin, neoliberal küreselleşmeci dünya düzenini sürdürebilmek adına kendi uluslarını, ulusal çıkarlarını ama en önemlisi kendi insanlarını da yok sayarak/feda ederek nereye kadar gitmeyi göze alabileceklerini ortaya koyan bir zorlama.

Birinci Dünya Savaşı öncesi günleri kaygıyla anımsamamıza neden olan ve eğer denildiği gibi gerçekleşirse sonucunu önümüzdeki birkaç saatte göreceğimiz bir büyük kışkırtma.

 

 

https://thecountersignal.com/dutch-uprising/

https://www.reuters.com/article/us-cycling-france-protests-idUSKBN1KE19Y

https://www.quora.com/What-are-the-imperial-warlords-in-Star-Wars-Who-are-some

 

Kaygılı bekleyiş

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 ay önce

  Gerçekleri haykırmaya devam.
  Rusçulukla, Çincilikle etiketlenme pahasına…

 2. 2 ay önce

  Rusya ABD-NATO karşısında satrançtaki açmaza benzer şekilde açmaza düştüğü için yapmak zorunda kaldığı hamleyi yaptı. Batı silah ve para yardımları ile savaşı uzatarak Ukrayna’yı Rusya için bataklığa dönüştürmeye çalışıyor. Tayvan’ın da Çin için açmaza dönüşme ihtimali mevcut. İki ülke bataklıkta boğuşurken karşılıklı stratejik hamleler ve manevralar sürecektir. İngiltere’nin Çin ile kurduğu derin ilişkiler, 2. Dünya Savaşı’nda Churchill’in Roosevelt’i Stalin ile dengelemesi gibi kendine özgü politikalar geliştirmesine olanak tanıyabilir. Dünya yıllardır İkiz Kuleler, Kafkasya, Afganistan, Irak, Arap Baharı, Pandemi, Ukrayna gibi ABD, küresel sermaye ve İngiltere’nin yarattığı ve yönettiği kaoslar ile boğuşuyor. Kafasında kırk tilki dolaşan ve kuyrukları birbirine dolaşmayan küresel güçlerin kafasındaki tilkilerin kuyrukları birbirine dolaştığında kıyamet yakındır. Hindistan, Türkiye gibi devletlerin seçeceği taraf, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki anti-kapitalist hareketler, küresel şirketlere karşı insanlığın, İran, Rusya, Hindistan ve Çin gibi ülkelerin göstereceği tepki de sonuçta belirleyici olacaktır.

 3. 2 ay önce

  şu ana kadar, Çin, Taywan çevresinde tatbikat yapıyor. sonrasında bir çatışma olacağını düşünmüyorum. olay kapanacak.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!