Kaymakamın lise ziyaretinde ‘etek’ krizi

featured

İstanbul Kadıköy’de bir Anadolu lisesinde kaymakamın da katıldığı öğrenci etkinliğinde etek boyu krizi yaşandı. Kız öğrencilerin etek boyunu ‘kısa’ bulan okul yönetimi kaymakamın ‘rahatsız’ olabileceği gerekçesiyle öğrencilere kalın çorap dağıttı.

İstanbul’daki Kadıköy Kazım İşmen Anadolu Lisesi’nde, kaymakamın katıldığı etkinlikte kız öğrencilerin etek boyu sorun yarattı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, okulda geçen Aralık ayında İnsan Hakları Haftası vesilesiyle bir etkinlik düzenlendi.

Okul yönetimi, Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan’ın da etkinliğe geleceği haberini aldı.

İddiaya göre okul yönetimi öğrencilere, etek boylarının kısa olduğunu ve bu nedenle kaymakamın “rahatsız” olabileceğini söyledi.

Etkinlik başlamadan öğrencilere kalın çorap dağıtıldı. Kız öğrenciler yeni çorapları giymek istemese de yönetimin isteğini karşılamak zorunda kaldı.

‘ÇORAP ALDIK, TAYT GİYMİŞ GİBİ OLDULAR’

Konuyla ilgili açıklama yapan Kazım İşmen Anadolu Lisesi yöneticisi, şunları söyledi:

“Bakanlığın yönetmeliği ne diyor: ‘Kısa giyemezsin’. Oraya kaymakam bey gelecek, milli eğitimin müdürü gelecek. Öğrenci inanın ki dizin çok çok üstünde etek ve incecik çorap giymiş. Bu sefer karşı taraftan tepki toplayabiliriz. Mecburen kalın siyah çorap aldık. Onu giyince tayt giymiş gibi oldular zaten. Resmi bir kurumda mini etek giymek olabilir mi? Biz devlet kurumuyuz, özel okul değiliz. Biz de arada kalıyoruz.”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kılık kıyafetli ilgili yönetmeliğinde öğrencilerin Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemeyeceği yazılı.

Eğitim-Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Çayan Çalık, öğrencilerin kılık kıyafet yönetmeliğinde 2012 yılında değişiklik yapıldığını ve o dönem buna itiraz ettiklerini hatırlatıyor.

Kadıköy Kaymakamlığı’nın ise konuyla ilgili sorulara yanıt vermediği belirtildi.

Kaymakamın lise ziyaretinde ‘etek’ krizi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 5 ay önce

  bız daha bu gıbı sacmalıkllarla ugrasa duralım.

  Cevapla
 2. 5 ay önce

  Fransız Devrimi’ydi, cumhuriyetlerin kurulmasıydı, sanayi devrimi’ydi, uzay çalışmalarıydı, Ay’a gidişti, uzay istasyonuydu, hipersonik hızlardı, atom altı parçacıklardı derkeeeeeen, Kadıköy Kazım İşmen Anadolu Lisesi’nde etek krizine kadar geldik. Süper ilerleme.

  Cevapla
 3. 5 ay önce

  herkes gider Mersin’e biz gideriz tersine, yobazlar her geçen gün saçmalamakta çıtayı bir üste taşıyorlar artık beni hiç bir haber şaşırtmıyor

  Cevapla
 4. 5 ay önce

  hergün kötü derken bi sonraki gün daha kötü haber geliyor.

  Cevapla
 5. 5 ay önce

  aman kaymakam bey rahatsiz olmasin. aman vali bey rahatsiz olmasin. Ogrencilerin vucut hatlari belli oluyormusmus, vucut hatti belli olur. Adi ustunde vucut hatti, sana ne. Bir de oyle bir demis ki, yirtmac. tayt, diz ustu etek. Vay vay vay, ne kadar kotu seyler. Ulan terzi misiniz, kimsiniz, neye hakkiniz var. Yirtmazsiz etek olur mu, kolsuz gomlek haram nerede yaziyor. Kitapsizlar surusu. Kuran’in neresinde var bu olculer.

  Cevapla
 6. 5 ay önce

  Bülent ersoy un sarayda iftar etmesinden rahatsiz olmayıp, bacak kadar çocukların giydigi sırttan rahatsız olurlar. Müşrik edebiyatından örnekler.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!