Kaymakamlık ile belediye arasında Kuran kursu kavgası

Rize'nin Fındıklı ilçesinde belediye, kiralama süresi dolduğu gerekçesiyle tahliyesini istediği İlçe Müftülüğü Reyyan 4-6 Yaş Kur'an Kursu binasının tabelasını indirdi, içme suyunu kesti ve çevre çitlerini söktü. Fındıklı Kaymakamlığınca belediyeye yazılan yazıda ise tahliyenin haksız ve hukuka aykırı olduğu iddia edildi.

featured

İlçede belediyenin 2017 yılında 5 yıllığına tahsis ettiği bina, Fındıklı İlçe Müftülüğünce Reyyan 4-6 Yaş Kur’an Kursu olarak hizmet vermeye başladı. Belediye kiralama süresinin dolduğu gerekçesiyle müftülükten binanın tahliyesini istedi. Belediye görevlileri tahliye edilmeyen binanın dün tabelasını indirdi, suyunu kesti, çevre çitlerini söktü. Karara tepki gösteren veliler, çocuklarını getirdiği binaya tabelayı yeniden astı, çeşmeden bidonlarla su taşıdı. Kaymakamlığın başvurusu üzerine Rize İdare Mahkemesi ise belediyenin aldığı tahliye ile ilgili ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

Velilerden Leyla Hancı, “Çocuklarımızın şu anda burada devam eden bir eğitim süreci var. Daha sonuçlanmadan tabelamız dün indirilmiş. Sularımız kesilmiş, şu an kaloriferlerimiz yanmıyor. Hocalar bir yerde ısıtıcı bulup çocukları ısındırmaya çalışıyor. Hepimizin çocukları. Hep beraber bu sorunu çözmemiz gerekiyor” dedi.

Okul önünde açıklama yapan AK Parti Fındıklı İlçe Başkanı İsmail Fethi Velioğlu ise “Belediye başkanının çok uygun olmayan bir şekilde Kuran Kursu’nun suyunu kesmesi, tabelayı indirmesi fiili bir zorbalıktır. Çocukları burada mağdur ederek çıkarmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

‘ÇOK DİLLİ OKUL AÇACAĞIZ’

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu ise yaptığı açıklamada, “31 Ekim 2022 tarihinde müftülükle yapılan sözleşme sona eriyor ve binanın tahsis süresi bitiyordu. Önce sözlü ardından yazılı olarak belgeleri Kaymakamlığa ilettik. Ne yazık ki bir santim adım atılmadı. 23 Ağustos 2022’de noterden ihtarname çektik. Bizden tahsis süresini uzatılmasını talep ettiler. Biz de tahsis süresinin uzatılmayacağı meclis kararıyla kendilerine bildirdik. En son 1 Kasım’da yazı yazdık boşaltılmasının gerektiğini, çalışmalar yapacağımızı söyleyip 3 Kasım’da oraya gittik. Biz ‘Kuran Kursu açmayacağız, çok dilli okul açacağız’ dedik. Arapça eğitim verelim, Lazca da verelim. Bizim çocuklarımızın geleceği için ne yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız” dedi.

KAYMAKAMLIK: YETKİSİZ KARAR ALINDI

Fındıklı Kaymakamlığınca belediyeye yazılan yazıda, tahliyenin haksız ve hukuka aykırı olduğu belirtildi. Kaymakamlık yazısında, şöyle denildi:

“Alanın belediyeye tahsisine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığınca halihazırda bir karar verilmediği, dolayısıyla belediye meclisince yetkisi olmayan bir konuda karar alındığı iddiaları, iptali ve yürütmenin durdurulması talebimiz gereği; Rize İdare Mahkemesinin 04.11.2022 tarihli 2022/943 Esas No’lu kararı ile değerlendirilerek, yeni bir karar verilinceye kadar, dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Bu nedenle tabelanın tekrar eski yerine asılması, kesildiği tespit edilen suyun bağlanması, sökülen çevre çitlerinin ivedilikle eski hale getirilmesi ve kamu hizmetinin işleyişini engelleyici nitelikte başkaca hiçbir işlemin yapılmaması hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.” (DHA)

Kaymakamlık ile belediye arasında Kuran kursu kavgası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!