Kayseri Develi altın madeni için çağrı…

Kayseri Develi’de Kanadalı Centerra Gold şirketinin işlettiği Öksüt Altın Madeni’nde işçileri zehirleyen civa ve toprağı zehirleyen siyanüre karşı açıklama yapan Lütfü Şahsuvaroğlu, verilen ruhsatın geçersiz olduğunu ve güvenlik tedbiri almayan şirket yöneticilerinin suç işlediğini söyledi.

featured

Emekli makinist Sedat Cezayirlioğlu‘nun Veryansın TV yayınlarıyla Türkiye gündemine soktuğu Erzincan İliç’te bulunan altın madenindeki siyanür borusunun patlamasının ardından, maden faaliyetleri durdurulmuştu.

Kanada ortaklı Anagold madencilik, Sedat Cezayirlioğlu, Lütfü Şahsuvaroğlu ve Serkan Öz’ün de arasında olduğu beş kişi hakkında çeşitli suçlamalarla suç duyurusunda bulunmuştu.

Daha önce Veryansın TV’ye konuk olduğu programlarda konuyu defalarca gündeme getiren ve İliç’e gidip yaşananları yerinde gözlemleyen Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Şahsuvaroğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Kayseri’ye dikkat çekti.

İş sağlığı güvenliği alınmadan civalı ortamda işçilerin çalıştırılması sonrası onlarca işçinin kanında civa tespit edilmişti. Aynı madende siyanürlü suyun açıktan akarak toprağa karıştığı tespit edilmişti.

Kanadalı bir başka maden şirketi olan Centerra Gold’un Kayseri Develi’deki altın madenine dikkat çeken Şahsuvaroğlu, şunları söyledi:

“Nasıl İliç’de maden kapatıldıysa Develi’de de büyük gelişmeler var. Develi madeni büyük suçlar işledi ve savcılar değişti, kaymakamlar değişti şimdi hukukun tecellisi noktasında araştırmalar devam ediyor. Develi firmasının yöneticileri değişti, yurt dışındaki asıl yöneticisi görevden alındı. Devleti göreve davet ediyoruz. Zarrab nasıl ABD’de tutuklandıysa bu firmanın yetkilileri de burada tutuklanmalıdır. Zarrab’dan çok daha vahim suç işlemiştir.

İnsanımız, işçilerimiz zehirlenmiştir. Cevherde civa tespit edilmesine rağmen üretime devam edilmiş, siyanürler akmaya devam etmiş bu büyük çevre felaketine Zafer Partisi karşı çıkmıştır.”

Kayseri Develi altın madeni için çağrı…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!