Kemal Okuyan, Nazım Hikmet’i okumamış… ‘Türkiyeli’ söylemine büyük tepki

featured

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, ‘Ben Türk şairi Nazım Hikmet’ diyen şairimizi anarken ‘Türkiyeli’ demesine tepki yağdı.

Usta şair Nazım Hikmet Ran, doğumunun 120. yılında anılıyor. Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan komünist şair Nazım Hikmet, Türk kimliğini her zaman özgürce ifade etmiş ve şiirlerinde geçirmiştir.

Son yıllarda özellike edebiyatta “Türk edebiyatı” yerine “Türkiye edebiyatı”, “yerli edebiyat”, “Türkiyeli yazar” ifadeleri sıkça kullanılır oldu.

Ülkemizde ise bazı “komünistler” Türk kelimesini kullanmaktan korkup Nazım Hikmet’i anmaya çalışınca komik durumlar meydana çıktı.

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, sosyal medya hesanından yaptığı paylaşımda “Dünyanın neresine giderseniz gidin, orada bir Nâzım Hikmet sevdalısıyla karşılaşırsınız. Türkiyeli komünist şair, milyonlarca yüreğe ve mücadele eden insana dokunmuş, onlara güç vermiştir. İyi ki doğdun Nâzım Hikmet.” dedi.

Okuyan’ın bu mesajına tepki yağdı:

Kemal Okuyan, Nazım Hikmet’i okumamış… ‘Türkiyeli’ söylemine büyük tepki

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 5 ay önce

  madem Türk kelimesi arkadaşı ittiriyor benim önerim malumyerli kullansın Türkiyeli yerine görmüyor mu o kelimede de şu Türk var değil mi

  Cevapla
 2. 5 ay önce

  Bu yorumları yazanlara çok teşekkür ediyorum.iyiki varlar ve onları seviyorum.sn.okuyan seni ve senin gibileri sevmiyorum.çünkü ben Türk’üm.

  Cevapla
 3. 5 ay önce

  Kavram siyaseti yapmayın. Ülkemizin adı ne Türkiye Cumhuriyeti. Yurtdışına çıktığınızda biri size nereli olduğunuzu soruğunda ne dersiniz? Türkiyeliyim dersiniz. Türkiye dediğinizde orada Türklerin yaşadığı anlaşılır. Milletinizi sorsa o zaman Türküm dersiniz. Bu gibi şeylere takılmayın. Türk ya da Türkiyeli. İkisi de bize dair. Yani o kadar kompleks yaratıyorsa sizde ülkenin adını da değiştirelim Türk Cumhuriyeti yapalım. Türkiye kelimesine neden alerjiniz var? Hepiniz doğduğunuz şehrin yerlisi olmaktan önce Türkiyelisiniz ve Türksünüz. Nazım Hikmet yaşasa bu boş muhabbetleri çevirenlere gülerdi.

  Cevapla
 4. 5 ay önce

  Türk olmanin suc oldugu bir ülke haline geldi Türkiye

  Cevapla
 5. 5 ay önce

  Kemal Okuyan ın cahilliği yeni değil. Bundan 4-5 yıl önce haziran direnişi sonrası Zonguldak ta yaptığı toplantıda toplantıya katılanlar, Mustafa Kemal’in askerleriyiz sloganı atmış ve basına da yansımıştı. Sayın Kemal Okuyan ertesi gün hemen açıklama yaparak biz böyle slogan atmadık, tasvip etmiyorum diye açıklama yapmıştı.
  “etnik milliyetçiliğin kuyruğuna tutunmuş bu adamlardan sosyalist veya komünist olmaz. Olsa olsa bunlar AB nin vatansız, kimliksiz vatandaşı olabilir.

  Cevapla
 6. 5 ay önce

  Türk demeyi aşağılık yaptırdılar.. Türküm.. O kadar. ne var bunda Türküm. Sen kendine bak.. Kemal OKUYAN efendi.. Komünistmiş.. Ş.yimin Komünisti seni..

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!