Kemalizme adanmış bir hayat... Metin Aydoğan aramızdan ayrılalı 1 yıl oldu

Türkiye’nin doğusundan batısına, memurundan işçisine, köylüsünden gencine her bölgede, her kesimin yüreğine ve aklına dokunan, birçok kişiye Kemalizmi öğretmiş Veryansın Tv yazarı Metin Aydoğan aramızdan ayrılalı tam bir yıl oldu…

Kemalizme adanmış bir hayat... Metin Aydoğan aramızdan ayrılalı 1 yıl oldu

Yazarımız, Türkiye’nin güçlü kalemlerinden Metin Aydoğan tam bir yıl önce geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı.

Aydoğan'ın ömrünü verdiği bağımsız, özgür ve Atatürkçü Türkiye mücadelesi,fikirleri ve eserleri ise Veryansın Tv’ye ve Metin Aydoğan’ın okurlarına miras olarak kaldı.

Yayınevinden onlarca kez baskı yapan ve onlarca kitap yazmasına rağmen para almayan Aydoğan, onun yerine kitap isteyerek ömrü boyunca 150.000 kitabı başta liseli ve üniversiteli öğrenciler olmak üzere gençlere ulaştırıp birçok insanın gönlüne dokunmayı başarmıştı…

GENÇLERE KEMALİZMİ ÖĞRETTİ

Başta “Türkiye Üzerine Notlar”, “Yeni Dünya Düzeni, Kemalizm ve Türkiye”, “Bitmeyen Oyun” olmak üzere, yazdığı kitaplarıyla tanınan aydınlanma devrimlerinin yılmaz savunucusu Metin Aydoğan gençlerde Kemalizim farkındalığı yaratmıştı…

Kitaplarında merkeze koyduğu “ulusal bilinç” ve örgütlü mücadelenin, Kuvayi Milliye ruhunu ustalıkla işlemişti. Yazıları ve kitaplarıyla birçok kişiye Kemalizmi öğretmiş, birçok kişiye Kemalist olduğunu fark ettirmişti.

METİN AYDOĞAN'IN HAYATI

1945 yılında Afyon’da dünyaya gelen Metin Aydoğan ilk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. Yüksek öğrenimini ise Trabzon’da bitirdi. 1969 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesini okudu.

Üniversite yaşamı dışında tüm hayatını İzmir’de geçirdi. Örgütlü toplum olmayı uygarlık sayan anlayışla demokratik örgütlere üye oldu. Bu örgütlerde yöneticilik yaptı. Çok sayıda yazı ve araştırma yayımladı, sayısız panel, konferans ve kongreye katıldı. 1997-99 yılları arasında ADD İzmir Merkez Şube başkanlığını yaptı, aynı derneğin onur üyesi oldu. Evli ve iki çocuk babasıydı.

Aydoğan’ın “Yeni Dünya Düzeni Kemalizm ve Türkiye” kitabı için Attila İlhan şöyle yazmıştı:

Metin Aydoğan’ın bu eseri, bu ülkeyi ve tarihini anlama, yeryüzündeki gelişme süreci içindeki yerine koyma çabalarını hem yeniden başlatıyor, hem de enine boyuna yayarak sürdürüyor.”

Veryansın TV ailesi olarak hayatını kaybeden değerli yazarımız Metin Aydoğan'ı vefatının 1. senesinde anıyor ve taşıdığı özgür, bağımsız, cumhuriyetçi fikirleri ile toplumu aydınlattığı meşaleyi yere düşürmeyeceğimize tekrar söz veriyoruz.

Metin Aydoğan'a Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz.

Veryansın Tv yazarı Metin Aydoğan’ın tüm yazıları için tıklayınız…

METİN AYDOĞAN'IN SON YAZISI: