‘Kendini mehdi olarak görüyor’… Necati Şaşmaz’ın zikir görüntüleri dosyada

featured

Kurtlar Vadisi’nin Polat Alemdar’ı Necati Şaşmaz’ın eşi Negahan Kaşıkçı, açtığı boşama davasına, Şaşmaz’ın Kadiri tarikatındaki zikir görüntülerini sundu. Negahan Kaşıkçı, Şaşmaz’ın kendini ‘mehdi’ olarak gördüğünü, 8 yaşındaki oğlunun da bu tarikatın veliahtı olarak işaret edildiğini öne sürdü.

Kurtlar Vadisi’nin “Polat Alemdar”ı Necati Şaşmaz’ın babası Abdülkadir Şaşmaz’ın Harput merkezli Kadiri tarikatının şeyhi olduğuna dikkati çekerek Nagehan Kaşıkçı’nın açtığı boşanma davasının detayları ortaya çıktı.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, bugünkü yazısında “Eski eşi Kaşıkçı’nın iddiasına göre Necati Şaşmaz, kendisini mehdi görüyor” dedi. Saymaz, “Bugün sekiz yaşında olan oğulları A.N. tarikatın gelecekteki lideri kabul ediliyor. Yaşlı müritler A.N.’ye ‘Ağabey’ diye sesleniyor, çocuğun elini öpüyor” diye yazdı.

Kaşıkçı, 2019 yılında İstanbul 2. Aile Mahkemesi’nde boşanma davası açtı. Ayrılığın birden çok gerekçesi vardı. Fakat en kritik olanı, Şaşmaz Ailesi’nin tarikatçılık faaliyetlerine ilişkindi.

Şaşmaz’ın babası Abdülkadir Şaşmaz, hali hazırda Harput merkezli Kadiri tarikatının şeyhi. Oğlu da babasının müridi.

TARİKATTA ZİKİR GÖRÜNTÜSÜ DOSYAYA GİRDİ

Eski eşi Kaşıkçı’nın iddiasına göre Necati Şaşmaz, kendisini mehdi görüyor. Bugün sekiz yaşında olan oğulları A.N. tarikatın gelecekteki lideri kabul ediliyor. Yaşlı müritler A.N.’ye “Ağabey” diye sesleniyor, çocuğun elini öpüyor. Bu zikirlerden

Kaşıkçı’nın çektiği kayıtta, aralarında eşi Necati Şaşmaz’ın da olduğu müritler halka halinde zikir çekiyor. Halkanın ortasında Dede Abdülkadir Şaşmaz ile torunu A.N. var. Bu arada… Tarikat hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nda 2020/118895 numaralı bir soruşturmanın yürütüldüğü ifade ediliyor

Kaşıkçı, boşanma davası açtıktan sonra oğlunun tarikat zikirlerinden olumsuz yönde etkilendiğini savunarak, dosyaya raporlar sundu. O raporlardan biri, Dr. Psikiyatrist Muzaffer Uyar’a ait. 4 Mart 2020 tarihli raporda şu yazıyor: “Çocuğun böyle bir misyon ve role (ulu kişi ve büyüklerinden üstün olduğu) yöneltildiğine dair kuvvetli yansımaların gözlendiği, çocukta görülen bu olumsuz değişikliklerin gelişimini olumsuz etkileyeceği, yaşıtları ile uyum güçlükleri yaratabileceği, bazı psikiyatrik sorunlara yol açabileceği düşünülmektedir. Çocuğun bu aktiviteden uzak tutulması ruh sağlığının korunması açısından elzemdir.”

‘OĞLUM GELDİKTEN SONRA AĞLAMA NÖBETİNE GİRİYOR’

İstanbul 2. Aile Mahkemesi sosyal hizmet uzmanı, psikolog ve pedagogdan oluşan bir sosyal inceleme heyetini görevlendirdi. Heyetin görüştüğü Necati Şaşmaz, Kadiriliği tasavvuf derneği gibi değerlendirdiğini, kendisine ait film şirketinde zaman zaman toplanıldığını ve mekana oğlu A.N. ile beraber gittiklerini söyledi. “Oğluna din ve inanç konusunda baskıda bulunmadığını” söyledi. Kaşıkçı ise eski eşini suçladı. “A.N.’nin babaannesi tarafından Kadiri tarikatına götürüldüğünü, bu durumun ayrılık döneminde sürdüğünü ve anne olarak çok kaygılandığını” anlattı.

Kaşıkçı, “Oğlu A.N.’nin tarikattan geldikten sonra kendisine ve evdeki insanlara emir kipinde konuştuğunu agresifleştiğini, ağlama nöbetine girdiğini, okul kurallarına uymadığını” belirtti.

Ardından heyet A.N.’yi dinledi. A.N. şunları anlattı: “Babasının kendisini büyük insanların bulunduğu kapalı bir yere götürdüğünü, orada çevresinde büyük insanların toplandığını, insanların birtakım hareketlerde bulunduğunu, bu hareketlere anlam veremediğini, ortama kendi isteği dışında gittiğini, uzun süre kaldığını, çok sıkıldığını ve yorulduğunu, ancak durumu babasına söylemekten korktuğunu, babasının kendisini her aldığında bu ortama yine götürdüğünü…”

Heyet, 7 Ağustos 2020’de raporunu tamamladı ve mahkemeye sundu. Raporda, çocukların anneyle birlikte yaşaması önerildi. Şöyle devam edildi: “Çocukların baba yanında yaşları, zihniyet, sosyal ve pedagojik gelişimlerine uygun olmayan ortamlara maruz kaldıkları ya da kalabilecekleri anlaşıldığından… Dini ritüellere götürülmesi durumunda sağlıklı psiko-sosyal gelişimlerini olumsuz etkileyebileceği değerlendirilmiştir.”

‘OĞLUM TARİKATIN VELİAHTI’

Tarikat iddiası son duruşmada da gündeme geldi. Şaşmaz’ın avukatı zikir görüntüsünü kabul ederken, “Tarikat iddiası doğru değildir. Müvekkilin babası kanaat önderidir. Zararlı eylemi yoktur. İslam diniyle ilgili faaliyette bulunmak ve iyi bir insan yetiştirmek ne zamandan beri suç olmuştur?” şeklinde konuştu.

Çocukların velayeti anneye verildi. Tazminat talebi reddedildi. Mahkeme annenin bir talebini daha geri çevirdi. Duruşma tutanağından alıntılıyorum: “Çocukların tarikat merkezlerine götürülmemesi hususunda karar verilmesine yönelik taleplerin yargılamanın esasına ilişkin olmaması nedeniyle reddine…”

Kaşıkçı, bu karara itiraz etmeye hazırlanıyor. Endişeli olduğunu belirtiyor. “Benim oğlum bu tarikatın veliahtı” diyor ve ekliyor: “Ben insanlık dışı birçok uygulamasını gördüğüm bu tarikata oğullarımın bulaşmasını asla istemiyorum.”

‘Kendini mehdi olarak görüyor’… Necati Şaşmaz’ın zikir görüntüleri dosyada

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 2 sene önce

  Tarikat şeyhi olduğu mevzuları doğru olabilir. Çünkü o tarikatte babadan oğula bir saltanat vardır. Benim dedem, nenem, babam, annem, bazı eş dost ve komşularımız, bu tarikatın içerisindeydi. Bazen bizim evde toplanıp zikir ederlerdi. Ayılanlar bayılanlar, tuhaf tuhaf triplere girenler v.s. Beni korkutmaz bilakis çok komik gelirdi. Din’e olan uzak mesafem o zamanlardan mirastır. Abdulkadir Şaşmaz’a o dönemde Abdülkadir Efendi diye hitap edildiğini hatırlıyorum. Tarikat’ın başında o vardı. Babası Tayyar’ın türbesi vardır Harput’ta Tayyar Baba türbesi. Sık sık giderdik o türbeye. Annemler kuran okur çevresini temizler ve toparlarlardı. Bereket bir zaman sonra farklı bir şehre geldik. Annem ve babamın ilişkisi o tarikat ile kesildi. Ama dedemler devam etti haliyle. Uzun yıllar sonra bizzat halamdan tarikatte çok pis işlerin döndüğünü de duymuştum. Bu tarikata devlet hiç dokunmamıştır. Çünkü önemli mevkilerde makamlarda bulunan müritleri vardır. Elazığ’da hâlâ aktif olan tekke ve tarikat evleri vardır.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Scientology Tarikati, Tom Cruise ve eski esi Katie Holmes ‘un Türkiye Versiyonu

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Hah eline çöyeyi alan başına çaputu bağlayan külodunu pantolonun üstüne giyen süpermen oluyor.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  90 larda bu cakma kahramanin bir fotografi cikmisti, takkeli falan. O zaman da lise piyesi demisti. Bu dogru olduguna gore, muhtemelen o yalandi. Gercek olan proje senaryolari ile memleketi bitirdikleri. Bir bu, iki ezel.

  Cevapla
 5. babası kadiri tarıkatının lideri zaten

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Necati’nin Nurun ahını aldığını düşünüyorum, Nur’dan ayrılıp bir anda kızı yaşında ki bu kızla evlendi. Ne sanıyordu kızı yaşında ki bir kızın her zaman onunla kalacağını mı. O aralar söylentiler çıkmıştı, kızın da yakınları tarikattan diye. Bu bir tarikat evliliği. Böyle yerlere çocukların gönderilmesini istismar olarak görüyorum

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Feto nun hirsizliklarini görmezden gelenler müslümanım demesin.bunlar kutlar vadisi dizisiyle toplumu bildiler.gencleri mafya ayağına suruklediler.fetoya asker yaptilar

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!