Kıbrıs konferansında ikinci gün… ‘İki devletli’ çözüm masada

featured

Birleşmiş Milletler öncülüğünde, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılımıyla 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferans ikinci gününde devam ediyor.Görüşmelerde Ankara ve Lefkoşa “iki devletli çözüm” mesajı verdi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres‘in başkanlık ettiği konferansta, günün ilk oturumu TSİ 11.20’de başladı.

Guterres, toplantının açılış konuşmasını yaptıktan sonra sırasıyla Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nikos Anastasiadis, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab söz alacak.

ÇAVUŞOĞLU İLE GUTERRES GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüştü.

Görüşmeyi, Twitter hesabından paylaştığı mesajla duyuran Çavuşoğlu, “Gayriresmi 5+BM toplantısına ev sahipliği yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüştük. Kıbrıs’ta çözüm, iki tarafın uluslararası eşit statüsüne ve egemen eşitliğine dayanmalı.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, tüm bölge için barış ve istikrarın ancak Ada’daki iki devletin iş birliğiyle mümkün olabileceğinin altını çizdi.

Konferans yarın sona erecek.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlik önerisine tam destek verdik

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Twitter hesabından paylaştığı diğer mesajında, konferans kapsamında aynı zamanda federal çözümün neden mümkün olamayacağını anlattıklarını belirtti.

Çavuşoğlu mesajında, “Cenevre’de Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü vizyonuna ve buna yönelik önerisine tam destek verdik. Adil, kalıcı ve sürdürülebilir çözüme ancak Ada’daki gerçekler temelinde ulaşılabilir.” ifadesine yer verdi.

‘BUGÜN CENEVRE’DE EN YOĞUN GÜN OLACAK’

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersan Saner, Bayrak Radyo Televizyonu’nda (BRT) yayımlanan “Manşet +” programına Cenevre’den canlı bağlantı ile konuk oldu.

Henüz arzuladıkları noktaya ulaşılmadığını dile getiren Saner, “Bu görüşmelerin nasıl yansıyacağını hep birlikte göreceğiz.” dedi.

Saner, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile sürekli temas halinde olduklarını kaydederek Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Türk halkının duruşunu net bir şekilde anladığını söyledi.

Saner, “Cenevre’de bugün en yoğun gün olacak. Birçok olay masada şekillenecek ve nasıl bir yol haritası belirleneceği ortaya çıkacak. Kıbrıs Türk halkının ambargoların altında, izolasyonların altında bir 53 yıl daha geçirmesini kimse beklemesin, bu mümkün değildir.” ifadesini kullandı.

Kıbrıs konferansında ikinci gün… ‘İki devletli’ çözüm masada

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!