‘Kiev’den görüntüler’ diyerek animasyon paylaşan CNN Türk’ten açıklama

featured

CNN Türk geçtiğimiz gün bir savaş animasyonunu Kiev’e ait yeni görüntüler olduğunu söyleyerek yayına verdi. Uzun bir süre ekranda kalan görüntünün kurgu olduğunun anlaşılmasının ardından ise görüntü yayından alındı. Ancak, savaş animasyonunun ‘Kiev’den görüntüler’ olarak verilmesi sosyal medyada yayıldı. CNN Türk, yaşanan bu olayla ilgili açıklamada bulundu.

CNN Türk, bir 3D sanatçısı tarafından oluşturulan animasyonu canlı yayında ‘Kiev’den görüntüler’ şeklinde paylaştı. Öte yandan video, sosyal medyanın inandığının tersine görüntü bir oyun videosu değildi.

Sosyal medyada büyük tepki çeken olayın ardından CNNTürk bir açıklama yayınladı. İşte CNNTürk’ün konuyla ilgili yaptığı açıklama;

‘28 Şubat gününün ilk saatlerinde, sabaha karşı 02.44’te CNN TÜRK ekranlarına Ukrayna’daki savaşa ait olduğu düşüncesiyle sonrasında kurgu olduğu anlaşılan bir görüntü yayınlanmıştır. Görüntü, konuklar gelişmeleri değerlendirirken tam olarak üç dakika on saniye ekranda kalmıştır. Görüntünün kurgu olduğu şüphesi oluşunca hemen yayından alınmış ve bir daha da ekrana getirilmemiştir.

Konuyla ilgili kurum içinde inceleme başlatılmıştır. Kurgu görüntünün ekrana verilmesine neden olan personel savunmasında; “Kendisinin şahsen güvendiği bir haber kaynağından gelmesi nedeniyle görüntüyü önizleme yapmadan ekrana verdiğini, ancak kurgu olduğu farkedilir farkedilmez uyarı aldığını ve ekrandan görüntüyü çektiğini” söylemiştir. Yaptığı hata nedeniyle özür dilemiştir.

CNN TÜRK’ün önceliği, haberi izleyiciye en hızlı şekilde ve doğru bilgiyle sunmaktır. Dolayısıyla kontrol edilmeden bir görüntünün veya bilginin ekrana yansıtılmaması temel ilkemizdir. Konuyla ilgili sorumluluğu bulunan söz konusu personelle ilgili işlem başlatılmıştır.’

thumbnail
İlgili haber

CNN Türk’ün Kiev diyerek paylaştığı görüntüler oyun videosu çıktı!

 

‘Kiev’den görüntüler’ diyerek animasyon paylaşan CNN Türk’ten açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!