Kılıçdaroğlu AFAD’ın 2 buçuk ay önceki raporunu açıkladı… ‘Nasıl susayım’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından "Kötülüğe susarsam, ona ortak olurum" notuyla paylaştığı videoyla Düzce Depremi Etki Analizi Raporunu açıkladı. Kılıçdaroğlu AFAD’ın eksikliklerini rapor halinde sunduğunu söyleyerek “AFAD kendi röntgenini çekmiş. Onurlu bürokratları bunları yazmış. Ben nasıl susayım. Siyaset üstü mü diyeyim, kader planı mı diyeyim? ” dedi.

featured

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Kötülüğe susarsam, ona ortak olurum” notuyla bir video paylaştı.

Kılıçdaroğlu, videoda “Halkımızın neyle karşı karşıya olduğunu, bu saray siyasetinin bizi nereye getirdiğini ve bu sözle siyaset üstü dayatmasını neden kabul edemeyeceğimi resmi bir rapor üzerinden anlatacağım. İnanın siyaset üstü demek en kolayıdır ama ben öyle bir yerdeyim ki artık kolayı yapamam. Kırık cam parçaları üzerinden çıplak ayaklarımla yürümek zorundayım. Ben halkımın kavgasıyım.” dedi.

‘RAPORDA KOORDİNASYON HAZIRLANMADI, DİYOR’

Düzce Depremi Etki Analizi Raporunu gösteren Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“AFAD raporunun giriş cümlesinde, ‘Afet risklerinin çok yüksek olduğu ülkemizde meydana gelen benzer durumlarda afet yönetimine katkı sunmak amacıyla hazırlanmıştır.’ deniyor. Sadece 2 buçuk ay önce Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bir deprem meydana geliyor. Görece küçük bir depremdi. AFAD tarafından bir rapor hazırlandı. Raporda koordinasyon hazırlanmadı, toplanma alanı yanlış seçildi, yardımlar geç geldi, çadır takibi yapamadık, görevli personelin takibi yapılmadı, koordinasyon oluşturulamadı, yemek dağıtımında sorun yaşandı, afet nakliye personeli 2 gün sonra geldi, düzgün bir zarar tespit raporu oluşturulmadı, öğretmen ve imamlardan ekip kuruldu diyor.

‘AFAD KENDİ RÖNTGENİNİ ÇEKMİŞ’

AFAD kendi röntgenini çekmiş. Onurlu bürokratları bunları yazmış. Ben nasıl susayım. Siyaset üstü mü diyeyim, kader planı mı diyeyim? Deprem çok büyüktü ama depremden çok büyük olan koordinasyonluktu. Oluşan can kaybımızın büyüklüğü yetersizliktendir.”

Kılıçdaroğlu, sözlerini “Erdoğan, seninle sonuna kadar mücadele edeceğiz. bizim de kader planımızda bu varmış.” diyerek bitirdi.

Kılıçdaroğlu AFAD’ın 2 buçuk ay önceki raporunu açıkladı… ‘Nasıl susayım’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!