‘Kılıçdaroğlu, Ali Babacan’ın yol haritasından gidiyor’

Altılı masanın ortaklarından, eski AKP'li bakan DEVA Partisi lideri Ali Babacan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ziyaretinin ardından partisinin kurmaylarına “Kılıçdaroğlu tamamen bizim gibi düşünüyor, meselelere bizim gibi bakıyor” dediği belirtildi.

featured

Altılı masanın kritik 2 Ekim toplantısı öncesi liderler turuna çıkan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, DP lideri Gültekin Uysal ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Bugün de İYİ Parti lideri Meral Akşener ve SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görülecek.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, DEVA ve DP’deki görüşmeden detayları köşesinde aktardı. Sarıkaya’nın yazısına göre “Kılıçdaroğlu’nun DEVA ziyaretinin süresi bugüne kadar yapılan ikili görüşmelerin en uzunu olmuş. Kılıçdaroğlu ve Babacan oldukça samimi bir şekilde salondan çıkmış.”

Sarıkaya, yazısına şöyle diyor:

“Kılıçdaroğlu, CHP’den Muharrem Erkek ve DEVA’dan İdris Şahin ile Mustafa Yeneroğlu’nu karşısında görünce gülerek şunları söylemiş: ‘Biz aramızda hallettik, size bir iş bırakmadık. İçerde her şeyi kararlaştırdık…’

Babacan dün il başkanları ile yaptığı toplantı sonrası da görüşmeye ilişkin kurmaylarına bilgi aktarırken görüşmeden memnun kaldığını, ‘Kılıçdaroğlu’nun tamamen kendileri gibi düşündüğünü, meselelere kendileri gibi baktığını’ söylemiş.

Bundan duyduğu memnuniyeti de birkaç kez aktarmış, arada herhangi bir farklı bakışın ve kararlılığın olmadığını da kayda geçirmiş.

Bunların hangi konular olduğunu sorduğumda iki taraftan verilen yanıt da farklı değildi. Aktardıklarına göre, toplumun 6’lı masadan bundan böyle icraata yönelik bir şeyler beklediği konusunda uzlaşmışlar.

Neyi, nasıl ve hangi sürede yapacaklarına ilişkin bir yol haritasının çıkarılması gerektiği konusunda hemfikir olmuşlar.

Burada da kalmayıp, sorunun nasıl çözüleceğine ilişkin sürecin de aynı plan içinde topluma sunulması gerektiği konusunda ortak görüşe varmışlar.

BABACAN’IN SUNDUĞU YOL HARİTASI

Görünen o ki Babacan’ın bir süre önce parti liderlerini ziyaret ederek aktardığı yol haritasına ilişkin CHP’nin bir itirazı yok, hatta bunun daha da zenginleştiren öneriler gelmiş.

Buna göre parlamenter sisteme geçiş için seçim sonrası ilk 6 ay içinde bir Anayasa hazırlanacak, bunun uygulaması üç ay içinde yerine getirilecek ve Cumhurbaşkanı yardımcılarının sorumluluk alanları ve görev tanımları bugünden yapılacak şeklindeydi.

Sürecin ardı sıra gelen seçimlere mahkum edilmeyip, seçim sonrası da birlikteliğin devamını sağlayıp 4 yıllık dönemin bir arada götürülmesini hedefleyen düşünce de aynı planda öngörülüyordu.

DP’deki toplantıda da benzer bir süreç yaşanmış.

DP lideri Gültekin Uysal’ın, Kılıçdaroğlu’nu uğurlarken memnuniyetinin dışarı da yansıdığına vurgu yapıldı.

Anlaşılan o ki masanın üç partisi arasında şu aşamada bir sorun görünmüyor.

Bütün bunlara rağmen geçmişte yaşanan gerilimlerden sonra ilk kez bir araya gelecek liderlerin, gelecekte nasıl bir yol izleyeceği ise Pazar günü yapılacak zirveden sonraki tutum ve açıklamalarında görülecek.”

‘Kılıçdaroğlu, Ali Babacan’ın yol haritasından gidiyor’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Demek yeni mi anlamış Babacan aynı yolun yolcusu olduklarını. Bunlar geçen seçimde Abdullah Gül’ü aday yapmak için beraber uğraşmadılar mı? Yeni tanışıyorlar galiba! Çok yapmacık.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!