Kılıçdaroğlu altılı masada ilk kez sesini yükseltti! Son toplantıda neler yaşandı?

Altılı masanın son toplantısında, parti liderlerinin “Cumhurbaşkanı yardımcısı” olup olmaması tartışılırken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk kez sesini yükselttiği iddia edildi. Öneriye Meral Akşener'in başından beri karşı olduğu biliniyordu.

featured

Altılı masa hafta başında “Ortak Politikalar Mutabakat Metni”ni kamuoyuna duyurdu ve ortak aday konusunda son düzlüğe girdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Adayımızı 13 Şubat’ta açıklayacağız” sözleri siyasi kulisleri hareketlendirdi. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu’nun “Öyle bir karar alınmadı” açıklaması altılı masada henüz bir anlaşma olmadığını gösterdi. Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ve Ali Babacan’dan da aday açıklama tarihiyle ilgili belirli olmadığı yönünde mesajlar geldi.

Öte yandan, parti liderlerinin Cumhurbaşkanı yardımcısı olması ve bir kabine gibi hareket etmesi teklifi konusunda altılı masada çatlak olduğu geçen hafta ortaya çıkmıştı. Meral Akşener’in öneriye muhalefet ettiği ve “Başbakan” konumunda olacak tek bir yardımcı önerdiği, diğer liderlerin de “danışma heyeti” gibi bir yapıda olmasını önerdiği iddia edilmişti.

Altılı masanın 9 saati aşan son toplantısında bu konunun tartışıldığı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “sesini yükselttiği” öne sürüldü.

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, o toplantıda yaşananları kulis haberinde şöyle anlattı:

“İYİ Parti milletvekilleri arasında bu konuda bir bütünlük olduğunu söyleyemeyeceğim.

Bazıları “Kılıçdaroğlu kesinlikle olmaz, tabanımıza oy verdiremeyiz; bize en az 5 puan kaybettirir” derken, bazıları da özel sohbetlerinde açıktan Kılıçdaroğlu adını veriyor…

Görünen tablo ise açık; eğer ki bir ortak aday adı çıkacaksa İYİ Parti’nin “Seçilecek aday olmalı” yönündeki talebi dolayısıyla kerhen belirlenmiş olacak.

Her ne kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’na dönük beklentiler yüksek olsa da CHP yönetiminin Kılıçdaroğlu konusundaki geri adım atmaz tutumu da dikkate alındığında muhtemelen de çoklu adaya gidiyor.

BEN SİZDEN YANA MEMNUNUM

Aktarıldığına göre bu durum liderler zirvesinde de ses tonunun bir oktav yukarı çıkmasına neden olan gelişmelere yol açmış…

Zirve’de Kılıçdaroğlu bugüne kadar görülmeyen tonda sesini yükselterek, son günlerde Millet İttifakı içinde süregelen tartışmalara dikkat çekip yakınmış.

Kulislerde kulaktan kulağa aktarıldığına göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı konusu açıldığında Kılıçdaroğlu, biraz da sitem dolu ses tonuyla şunları söylemiş:

“Neden bu konuda ayrı düşüyoruz; neden Cumhurbaşkanı Yardımcısı olup olmamayı tartışıyoruz? Sizinle bugüne kadarki çalışmamızdan ben çok mutluyum; bu kadar yol geldik ve iyi işler başardık. Şimdi neden ayrı düşmek için gayret ediyoruz? Birlikte bir yere getirdik, hep birlikte de yöneteceğimizi gösterelim. Kazanacağız, mümkün değil kazanmamamız.”

Kılıçdaroğlu altılı masada ilk kez sesini yükseltti! Son toplantıda neler yaşandı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. durun siz kardeşsiniz!… ikinizin de yolu amerikaya çıkıyor bu ne koltuk kavgası.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!