Kılıçdaroğlu, Babacan ve Davutoğlu’ndan HDP’lilere polis ablukasına tepki

HDP İstanbul İl Başkanlığı önünde yapılan eylemde Mithat Sancar ve HDP milletvekillerinin polis tarafından binaya alınmamasına altılı masa liderleri Kılıçdaroğlu, Babacan ve Davutoğlu'ndan tepki geldi.

featured

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde dün bir grup HDP’linin eylem için toplanması sonrasında polisin tüm uyarılarına rağmen dağılmayan gruba müdahale edilmişti. Aralarında eski HDP milletvekili ve İstanbul İl Başkanı Ferhat Encü’nün de bulunduğu grup ile polisler arasında arbede yaşanmıştı. Eylem sırasında bir polisin Encü’ye tokat attığı anlar kameralara yansımıştı.

İstanbul Valiliği, Kadıköy’de gerçekleştirilen izinsiz gösteriye ilişkin yaptığı açıklamada, “Kadıköy Kaymakamlığınca; kamu güvenliği, huzur, asayiş ve esenliğinin olumsuz yönde etkilenebileceği, terör örgütü propagandası ve provokatif eylemler ile suç işlenmesine neden olunabileceği yönündeki bilgiler doğrultusunda 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/ç maddesi uyarınca Kadıköy Meydanı’nda bugün yapılmak istenen izinsiz gösteriyi yasaklama kararı alınmıştır. Kaymakamlıkça alınan karar, Kadıköy Meydanı’nda toplanan gruba tebliğ edilerek gösterinin sona erdirilmesi istenilmiş, karara riayet etmeyerek izinsiz yürüyüş ve gösteri yapmak isteyen şahıslara güvenlik güçlerimizce müdahalede bulunulmuştur” demişti.

70 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Açıklamanın devamında, “Güvenlik görevlilerinin görev yapmasını engellemeye çalışan, görevlileri tahrik ederek, ‘…Partinin itleri, şerefsizler…’ şeklinde hakarette bulunan F.E isimli şahsa yapılan gözaltı işlemi sırasında ortaya çıkan görüntülerle ilgili inceleme başlatılmıştır. İzinsiz gösteri yapan 70 kişi hakkında yakalama işlemi yapılmıştır” ifadelerine yer verilmişti.

KADIKÖY’DE HDP EYLEMİ

Bunun üzerine eylem yapan HDP’liler bugün HDP Kadıköy İlçe Başkanlığı önünde toplanmak istedi. Çevrede güvenlik önlemi alan polis, sabah saatlerinde binanın bulunduğu sokağa bağlanan yolları kapatarak izinsiz gösteriye izin vermedi.

Parti binası önünde toplanan gruba müdahale eden polis ekipleri, bazı göstericileri gözaltına aldı.  Gözaltına alınan kişiler, minibüslere bindirilerek emniyete götürüldü. HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile bir grup milletvekili HDP ilçe binası önünde bir araya gelerek yaşananlara tepki gösterdi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan binaya alınmadı.

KILIÇDAROĞLU: BU AYIBI KINIYORUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaşananlara tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Hiçbir siyasi partinin genel başkanı, hiçbir şart altında, talimat üzerine polis ablukasıyla muhatap edilemez! HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’a yönelik bu ayıbı kınıyorum” dedi.

ALİ BABACAN: HUKUKSUZLUĞU REDDEDİYORUM

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise, “Bir siyasi parti genel başkanının, kendi ilçe binasına girerken engellenmesi kabul edilemez. HDP Eş Genel Başkanı Sayın Mithat Sancar’a ve partili arkadaşlarına yapılan hukuksuzluğu reddediyorum. Demokratik siyasete engel olmak alışkanlık haline getirilemez. İzin vermeyeceğiz.” dedi.

DAVUTOĞLU: İKİ YÜZLÜLÜK

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda “Demokrasi tatile mi çıktı? Bir siyasi parti genel başkanına karşı polis ablukası kabul edilemez. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’a yapılan engelleme hukuksuzdur. Ankara’da HDP’ye heyet göndermek, İstanbul’da bu hukuksuzluğu yapmak iki yüzlü siyasetin son örneğidir.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Babacan ve Davutoğlu’ndan HDP’lilere polis ablukasına tepki

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 ay önce

  Hedepe bir parti olmayıp Avro-Atlantik konsorsiyumunun maaşlı çalışanıdır. Teröre desteğin haricinde, Azerbaycan harekatı, Libya’da bulundurulacak asker, Kıbrıs sorunu, Türk-Yunan ilişkileri, LGBT’nin azdırılması, bütçe görüşmeleri gibi pek çok konuda aldığı maaşın gereğini yapar.

  • 2 ay önce

   Çok doğru. Eline sağlık. Bir şey eklemeye pek gerek yok. Zaten benim bu konuda yazdığım ve yazacağım yorumlar kesin yayınlanmıyor.

   Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!