Kılıçdaroğlu: Bu helalleşmeyi gerçekleştireceğim

featured

Kemal Kılıçdaroğlu ‘Diyarbakır’da çekilen zulümleri bilmiyor muyuz? Boşuna mı helalleşme dedim. Bu kardeşiniz ateşten gömleği giydi. Bu helalleşmeyi gerçekleştireceğim. Bu ülkeyi cennete çevireceğiz’ dedi.

Halk TV yayınlanan Suat Toktaş’ın ve hazırladığı “Liderler Özel” programına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündemi konuları değerlendirdi ve soruları yanıtladı.

Suat Toktaş’ın “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yayına bağlanmak isterse, bağlayabiliriz” sözlerine Kılıçdaroğlu, “İster mi? Cesaret edemez. İsterim tabi AK Parti’nin Genel Başkanı, bağlanmak isteyebilir, düşüncelerini ifade etmek isteyebilir. Hatta yeni bir tazminat davası açacağım da diyebilir. Ama cesaret edemez. Keşke bağlansa. Keşke o da burada olsaydı. Beraber tartışsaydık. Kamuoyu da izleseydi” şeklinde karşılık verdi.

‘KAÇAN İNSAN DAVA AÇAR’

6 milyar liralık ihale yolsuzluğu iddiasının ardından Erdoğan’ın 250 bin liralık tazminat davası açması hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Neden dava açıyor? Kaçan insan dava açar. Devletin bütün imkanları elinde. Gelirsin buraya, ‘Ey Kılıçdaroğlu işte belgeler burada dersin.’ Der mi? Demesi lazım değil m? Ama neden dava açıyor? Hakimleri seçiyor ya da daha sonra değiştiriyor. Oradan bana tazminat cezası çıkıyor. İlk davadan sonra çıkıp ‘Bakın ben kazandım’ diyor. Sonra ben üst mahkemelere gidiyorum. Davayı kazanıyorum. Devlet bana 13 bin Euro tazminat ödedi” dedi.

‘İSTANBUL’DA SORUN VAR DOĞRU AMA İBB ELİNDEN GELENİ YAPTI’

Suat Toktaş’ın İstanbul’daki kar yağışı sonrası yaşanan olumsuzluklarında önemli bir sorun olduğunu söylemesi üzerine Kılıçdaroğlu, “Her yerde sorun olabilir. Bunlar beraber çözülmesi gereken sorunlar. Ben İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) elinden geleni yaptığını biliyorum. Evet bir sorun var doğru. İnsanlar mahsur kaldı doğru. Ama metro 02.00’ye kadar çalıştı. İBB’ye bağlı olan metrobüsler çalıştı. İstanbul’u tartıştık değil mi? Yeni yaptıkları İstanbul Havalimanı’nın kargo terminalinin çatısı çöktü. Tartışan oldu mu? Orada binlerce insan, binlerce turist slogan yattı. Tartışıldı mı? Hayır” diye konuştu.

‘YAĞMUR GİBİ DOSYA YAĞIYOR, ERDOĞAN’IN İMZASI OLANLAR ÖNMÜZDEKİ HAFTA AÇIKLANACAK’

Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın duyarlı, devleti bilen kadroları birer birer tasfiye ettiğini, liyakat sahibi bürokratları devre dışı bırakıp yerine kendi bürokratlarını atadığını” söyleyen Kılıçdaroğlu, “Direnen bürokratlar var. Yolsuzluk dosyalarını raporlayanlar var. Yağmur gibi yağıyor dosyalar. Erdoğan’ın imzası olanları 3 grup başkanvekili basın toplantısı ile duyuracaklar ve Meclis’e getirecekler. Erdoğan’ın imzası bulunan belgeyle ilgili 3 grup başkanvekilimiz önümüzdeki hafta basın toplantısı yapacaklar. Bu belgeler Meclis Genel Kurulu’nda da indirilecek çünkü AK Parti milletvekillerinin de bunu bilme hakkı var. Onların dünyadan haberi yok” şeklinde konuştu.

‘BEŞLİ ÇETE DÜNYA LİTERATÜRÜNE GİRDİ’

Yolsuzluk iddiasıyla ilgili videoda 2 belge gösterdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’a daha çok sürprizim var. Öyle tazminat davası açtım Kılıçdaroğlu susacak, yemezler. Ben onlar gibi değilim, hesabını sorarım. 6 milyar liralık yolsuzluk dosyasını savcılığı da verdik. Suç duyurunda da bulunduk. Beşli çete dünya literatürüne girdi. Dünyada en fazla kamu ihalesi alan beş çete. Tam bir sömürge ülkesi haline getirmişler Türkiye’yi” dedi ve şunları söyledi:

“İhale niye yapılır? Devlet işini daha ucuza yapsın diye. Bunlar ne yapıyor? Önce gidiyorlar müteahhitle birlikte temel atıyorlar sonra ihale yapıp o müteahhide veriyorlar. Böyle bir garabet olur mu? ‘Erdoğan böyle şeylerin altına imza atmaz’ diyen Sevgili Bakanım (Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu), İstanbul’daki kuponlu arazileri ilk bana soracaksınız diyen kimdi? Milyarlık ihaleleri onun haberi olmadan yaparsan seni o koltukta bir saniye tutmaz. Bizi enayi mi sanıyorlar? Bunların rakamlarını da bilmiyorlar.”

Suat Toktaş’ın “Bu beşli çeteden sizinle görüşmek isteyen oldu mu? Ankara’da konuşuluyor” sorusunu Kılıçdaroğlu “Beş müteahhidin görüşme talebi net bir şekilde bana iletilmedi, dolaylı olarak iletildi. Görüşmedim. Niye görüşeyim? Belki onlar da haksızlığa uğradıklarını ifade edecekler. Ellerinde belki de dosya vardır. ‘Efendim bizden bu kadar rüşvet istediler’ diyecekler. Onlar da gelecek. Kime ne kadar rüşvet ödedikleri. Bugün değil ama gelecek. 100 liralık geçiş ücretini 130 liraya çıkarıyorsunuz. Bunlar bedava mı oluyor?” yanıtını verdi.

‘6 LİDER BU METNE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

İYİ Parti, Demokrasi ve Atılım Partisi, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti’yle yaptıkları “güçlendirilmiş parlamenter sistem” çalışmasına da değinen Kılıçdaroğlu, 6 parti genel başkanının bir araya geleceğini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, “6 lider kendi aramızda görüşüyoruz. Hepimizin ortak bir hedefi var, bu ülkeye demokrasi getirmek. Çalışmayı yapan genel başkan yardımcıları, güçlendirilmiş parlamenter sistemi açıklayacaklar. 6 parti lideri bir araya gelecekler. Ayrıntılar konusunda genel başkan yardımcıları bir tarih belirleyecekler, biz bu metne sahip çıkacağız. Ortak metni medya önünde hep beraber sahipleneceğiz” ifadelerini kullandı.

‘GENİŞLEMEYE İTTİFAKI OLUŞTURAN PARTİLER KARAR VERECEK’

Kemal Kılıçdaroğlu, “Millet İttifakı genişleyecek mi?” sorusunu ise “Bu konuda benim görüş beyan etmem doğru olmaz. Ben demokrasiyi savunan, medya özgürlüğünü savunan, vergilerin hesabının verilmesini isteyen herkesin yan yana gelmesini isterim. İttifakı oluşturan partiler yan yana gelip karar verecektir” diye yanıtladı.

‘BOŞUNA MI HELALLEŞME DEDİM’

Diyarbakır’a yapacağı ziyaret öncesindeki “Bu ülkeye demokrasi gelecekse, bu ülkede demokrasi olacaksa, bu ülkede herkes kimliğinden dolayı ötekileştirilmeyecekse, inancından ötürü ötekileştirilmeyecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer” sözlerine de değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Diyarbakır’da çekilen zulümleri bilmiyor muyuz? Boşuna mı helalleşme dedim. Bu kardeşiniz ateşten gömleği giydi. Bu helalleşmeyi gerçekleştireceğim. Bu ülkeyi cennete çevireceğiz” dedi.

‘DEMİRTAŞ ‘SENİ BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ’ DEDİĞİ İÇİN İÇERİDE’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Abdullah Öcalan’ın, Selahattin Demirtaş’ın vermiş olduğu mesajlardan rahatsız olduğu ortada bir gerçek” açıklaması hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Hani görüşmüyorlardı? Demek ki görüşüyorlar. Selahattin Demirtaş niye tutuluyor içeride? Haksız yere tutuluyor. Osman Kavala, haksız yere tutuluyor. Birisini mi öldürdüler? Bir insan siyasi görüşü dolayısıyla hapse atılır mı? Sayın Demirtaş, cumhurbaşkanı adayıydı. Hakimler seçime girebilir dedi. Kendisinin belirlediği hakimler. Trump telefon edince papazı bırakıyorsun, bu içeride siyasi rehine olarak tutacaklar. Öcalan ile ne görüştüler bilmiyoruz. Demirtaş’ın içeride tutulmasının nedeni ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ demesidir. Görüşlerimiz farklıdır ama haksızlık varsa söyleyeceğiz. Sayın Demirtaş çıktığında gelip CHP’ye mi oy verecek, hayır. Ama siz hakkı ve hukuku savunmak zorundasınız.”

Yerel seçimler öncesi İmralı Cezaevindeki PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın yazdığı mektubu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Yerel seçimlerde hatırlıyorsunuz: Bir mektup okuttular. Bahçeli de bunu destekledi. Bir akıl tutulması yok mu burada? İktidarda insan şerefi onuruyla durur kardeşim” dedi.

 

Kılıçdaroğlu: Bu helalleşmeyi gerçekleştireceğim

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 5 ay önce

  Kefen giyen, ateşten gömlek giyen; şu bu. Nedir bu ya, kara komedi mi!?

  Cevapla
 2. 5 ay önce

  Bir defolup gitmedi musallat oldu chp nin basina karabasan gibi.

  Cevapla
 3. 5 ay önce

  ychp 2002 akpsi deyiminin doğruluyor kk.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!