Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayının açıklanacağı tarihi duyurdu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, altılı masanın adayının 13 Şubat'ta açıklanacağını duyurdu. Kılıçdaroğlu, "CHP'nin adayı siz misiniz?' sorusunu ise "Her parti doğal olarak kendi liderini görmek ister" sözleriyle yanıtladı. Cihan Paçacı'nın açıklaması ve ardından gelen istifa sorulması üzerine Kılıçdaroğlu bu konunun masada konuşulmadığını belirtti.

featured

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığıyla ilgili tartışmalara “Türkiye 2018 seçimlerinde yeni bir yönetim sistemine geçti. Yani kronometreyi sıfırladı. 2018’de seçilen cumhurbaşkanı yeni sistemin ilk cumhurbaşkanıdır” diye yanıt vermesini yorumladı.

Kılıçdaroğlu, “Sıfırlamanın ne olduğunu Erdoğan gayet iyi bilir. Sıfırlama konusunda bir numaralı uzmandır. ‘Oğlum paraları sıfırladınız’ diye ben demedim o dedi” şeklinde konuştu. Erdoğan’ın adaylığıyla ilgili tartışmalara ise Kılıçdaroğlu, “Hiçbir anayasa hukukçusu bunu kabul etmiyor kendi militanları dışında” diye yanıt verdi.

‘ERDOĞAN KENDİ İSTEDİĞİ ATMOSFERDE SEÇİM YAPILMASINI İSTİYOR’

Seçim tarihinin 14 Mayıs olarak belirlenmesiyle ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, “Biz 6 Nisan tarihini belirlemiştik. 6 Nisan’a kadar olursa biz destek veririz demiştik. Erdoğan hayır ben daha sonra yapacağım diyorsa biz ona destek vermeyeceğimizi açıkladık. Erdoğan kendi istediği bir atmosferde seçimin yapılmasını istiyor. Biraz daha gecikirse, örneğin hazirana atarsa enflasyon zaten her ay yükseliyor. Yaptığı zamların bir anlamının kalmadığını halk da kendisi de görecek. Bu nedenle erkenden yapıyor.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“9 ana başlıkta 2 bin 300’den fazla somut hedef ve projeleri açıklayacak arkadaşlarımız. İçeriğini benim anlatma hakkım yok. İçerik, altı liderin bir araya gelip çalıştığı ve ortaya koyduğu somut öneriler. Böyle 2 bin 300 başlığı çıkıp da kamu önünde anlatabildiler mi? Biz altı lider Türkiye’nin bütün sorunlarını gördük. Sorunlardan çıkmak yetmiyor, nelerin yapılması gerektiğini de anlattık.

200 sayfalık Türkiye’nin kurtuluş reçetesini yazdık. Onların var mı? Adayım diyor. Nesi var? Bahçeli ve BBP. Ne oldu onlar? Bir araya geldiler mi? Kamuoyuna bir şey açıkladılar mı? Bizimle uğraşıyorlar. Bizim hazırladığımız metni bir süre sonra onlar da kopyalayacak.

‘ADAYIMIZI 13 ŞUBAT’TA AÇIKLAYACAĞIZ’

13 Şubat’ta cumhurbaşkanı adayımızı açıklayacağız. Öyle bir karar aldık. Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde. Liderler bir arada Türkiye’nin sorunlarına kilitlenmiş vaziyetteyiz. Bir kişiyi aday olarak belirleyeceğiz. Belirleyeceğimiz adayın ortak çalışma geleneğini sürdürmesi lazım. Her şeyi ben bilirim anlayışına sahip olmaması lazım. Devleti bilmesi lazım, liyakatın ne kadar önemli olduğunu bilmesi lazım. Liderler bana teklifte bulunursa, bu onurlu görevi herkes yapmak ister.”

‘ADAY SİZ MİSİNİZ?’ SORUSUNA YANIT

Kılıçdaroğlu, “CHP’nin adayı siz misiniz?’ sorusunu yanıtladı. CHP lideri, “Her parti doğal olarak kendi liderini görmek ister. CHP’liler de kendi genel başkanlarını cumhurbaşkanı adayı olarak görmek isterler. Burada aslolan, altı liderin oturup bir araya gelip ortak karar vermesi” ifadelerine yer verdi.

“Altı partinin ortak adayı olursanız seçim kazanılabilir mi?” sorusuna da yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Kazanılabilir tabi. Bütün anketler bunu gösteriyoz zaten. Bütün mesele bizim kararlılıkla ‘bu ülkeye demokrasiyi, insan haklarını getireceğiz, yoksulluğu tarihe gömeceğiz gibi iddialarımız var zaten” dedi.

CİHAN PAÇACI AÇIKLAMASI

Cihan Paçacı’nın açıklaması ve ardından gelen istifa sorulması üzerine Kılıçdaroğlu bu konunun masada konuşulmadığını belirterek, “Meral Hanım, Cihan Bey ile ilgili bir sorun olduğundan bahsetti. Sorunun ne olduğunu sorduk. Ayrıntı vermedi, öyle kaldı. Biz bu durumu toplantı bittikten sonra, akşam öğrendik” dedi.

thumbnail
İlişkili Haber

İYİ Partili Erhan Usta: 13 Şubat’ta aday ismi çıkmaz

thumbnail
İlişkili Haber

‘Kılıçdaroğlu’ itirazı başını yedi… İYİ Partili Cihan Paçacı istifa etti

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayının açıklanacağı tarihi duyurdu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Valla sayin ocalan diyenleri gormusuş, bunlar bize ufak gelir.

  2. 13 şubat erken değil mi şeçime daha çok var

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!