Kılıçdaroğlu: İktidarla hizalanmayı reddediyorum

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Halkımızın halini yerinde gördüm. Yaşananlara siyaset üstü bakmayı, iktidarla hizalanmayı reddediyorum. Bu çöküş tam da sistematik rant siyasetinin sonucudur. Erdoğan’la, sarayıyla ve rant çeteleriyle hiçbir zeminde buluşmayacağım. Ben halkımın kavgasını vereceğim. Sonuna kadar" ifadelerini kullandı.

featured

Binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan depremin ardından afet bölgesine giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından bir video paylaştı.

Kılıçdaroğlu, paylaşımına “Halkımızın halini yerinde gördüm. Yaşananlara siyaset üstü bakmayı, iktidarla hizalanmayı reddediyorum. Bu çöküş tam da sistematik rant siyasetinin sonucudur. Erdoğan’la, sarayıyla ve rant çeteleriyle hiçbir zeminde buluşmayacağım. Ben halkımın kavgasını vereceğim. Sonuna kadar.” notunu düştü.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Ülkemiz korkunç bir yıkımla karşı karşıya kalmıştır. Hepimiz biliyoruz ve gözlüyoruz. Burada yürek burkan görüntüler var. Kalbimiz sızlıyor. Depremden etkilenen insanlarımıza verebileceğim en önemli mesaj Türkiye’nin kalbi, deprem bölgesinde atıyor. Asla ama asla yalnız değilsiniz. Halkımızın duygu, düşünce ve duaları onlarladır. Halkımız, yardım için elinden geleni yapmaktadır, yanınızdayız. Ve şehirlerimizin, köylerimizin yeniden ayağa kalkması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. En ciddi şekilde etkilenen bölgelerde iyileştirme aşamasına geçeceğiz. Ben ve belediye başkanlarım bunun için buradayız.

İktidara buradan seslenmek istiyorum. Covid sırasında çıkarttığınız bürokratik engelleri bu kez kabul etmeyeceğiz. Gerekli yardımları en çok ihtiyaç duyulan yerlere olabildiğince hızlı taşıyacağız. Saray’ın siyasetiyle de PR çalışmalarıyla da yalan dolan haberleriyle de artık ilgilenmiyoruz. Mesela; bakanlar PR için konvoylarla dolaşıyorlar. Ancak burada felaketin koordinasyonu için gerekli tedbirler alınmamış. Türkiye’nin bu konudaki birikiminden de yeterince faydalanılmamış. Bu felaketlerde kamu kurumlarının, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği önemli. Ama belediyelere karşı siyasi bir tavır var. Bir çok sivil toplum örgütü de baskı altında yok edildi. Askerimiz de yeterince sokulmadı.

Dün sahada 3 bin 500 asker vardı. Doğal bir arama kurtarma personeli olan madencilerimizin sevkinde maalesef çok geç kalındı. Özetle her konuda sınıfta kaldıkları gibi bunda da kaldılar.

‘SORUMLUSU ERDOĞAN’

Devlet nasıl yönetilir bilmiyorlar. Vallahide bilmiyorlar, billahi de bilmiyorlar. Çok net söyleyeyim, bu sürecin başlıca bir sorumlusu varsa o da Erdoğan’dır. 20 yıldır ülkeyi depreme hazırlamayan bu iktidardır. Onun için kendisiyle görüşmeyi de asla düşünmüyorum. Bu meseleyi asla ama asla siyaset üstü de görmüyorum. Bu durma bizi onun siyaseti getirdi.

‘DEPREM VERGİLERİNİ ÇETELERE YEDİRDİLER’

Deprem vergilerini çetelere yedirdiler. Hani nerede o para, o paralar da yok. Ömrü boyunca devlete her biçimde vergi veren halk, ihtiyacı olduğunda devleti yanında göremedi. Varsa yoksa seçim. Varsa yoksa ‘Saray’. Bu ülkeyi ne zaman batırsa yanımda olun çağrıları yapıyor. Hadi oradan, seninle işim olmaz, olamayacak da. İnsanlarımızın halini gördükçe öfkem artıyor. Birileri bu ülkenin kaynaklarının nereye harcandığının hesabını vermek zorundadır. Onun için birilerinin felaketi yumuşatma çabalarına destek vermeyi asla düşünmüyorum.

‘TUTUKLANMANIZ GEREKİYORSA TUTUKLANIN’

Belediye başkanlarımıza söyledim. Kaynak sağlamak için ellerinden geleni yapacaklar. Bürokratik engel mi koyuyorlar yapın, dinlemeyin! Bu halkı ekmek, battaniye bulmak için tutuklanmanız gerekirse tutuklanın! Ağız dalaşı, protokoller bürokrasi bitti. Çünkü söz bitti, söz… Milyonlarca insanımız sokaklarda, imkanı olan gece arabasında uyuyor. Binlerce canımız enkaz altında yaralıyız. Hem üzgünüz hem öfkeliyiz. Artık onarma iyileştirme zamanıdır. Milletimiz zaten dayanışma içindedir. Benim Erdoğan ve ‘Sarayı’ ile dayanışmama gerek yoktur.”

Kılıçdaroğlu: İktidarla hizalanmayı reddediyorum

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 Yorum

 1. yıllar evvel demiştik sinei millete dönün diye akpyi meşrulaştırıyorsunuz diye.herifler karşı devrimi tamamladı.günaydın kk.

 2. sıfır bina çökmüş bu binaya senin belediyen onay vermedi mi ? herkes sorumluğunu başkasına atıyor

 3. 8 Şubat 2023, 10:34

  O öyle yaptı. Onu biliyoruz! Sen ne yaptın 20 yııdır? Bu Millete ne önerdin? Koskocaman bir hiç! ”Selattin size ne yaptı? ” demekten başka ne yaptın? Utanmadın, Nazlı Ilıcak’ı alkışlattın! Yetmedi fetöcü, pkakacı alçakları kurtaracağını söyledin. Ne yaptın? ne yapacaksın? Sağcı tarikat ehli partileri yanına alarak / onlara sığınarak mı kurtaracaksın Türkiye’yi? Geç bunları! Bu ülke tümünüzden kurtulmalı yeni bir siyasi yapı oluşmalı yani yeniden Kuvayı Milliye hareketi başlamalı ama hepinizi ret ederek!

 4. 8 Şubat 2023, 08:42

  Her daim Türkiye ve devlet düşmanlığı!! Ne yaparsan yap ne söylersen söyle vatanımızın bütünlüğünü bozamayacaksın!! Devlet Millet elele!!

 5. Eğriye eğri doğruya doğru. Adam doğru konuşmuş bunun neresi ucuz siyeset?

 6. 8 Şubat 2023, 04:42

  Türkiye’yi yirmi yıldır “yöneten” cahil güruha bizleri “yeni CHP’nin” pısırık muhalefeti mahkum etti. Artık yeter! Bunlarla işte böyle anlayacakları dilden konuşmak ve sadece konuşmakla kalmayıp bu organize cehaletin akıl ve çağdaş bütün değerlerin üzerine çökmesine artık direnmek lazım.
  Yeni CHP’ye dair bütün çekincelerim baki olmakla birlikte, ben ilk kez sayın Kılıçdaroğlu’nun bu tavrını yürekten destekliyorum.

 7. Ucuz siyasete devam diyor…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!