Kılıçdaroğlu Londra’dan açıkladı: Fonlara ‘demokrasi getireceğiz’ dedik

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hakkında ‘Sansür Yasası’nın “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” maddesi gerekçe gösterilerek suç duyurusunda bulunulmasına ilişkin, "Keşke mahkeme açılsa, keşke gel mahkemede ifade ver deseler. Bütün baronların isimlerini tek tek sayacağım” dedi.

featured

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere temaslarına ilişkin başkent Londra’da konakladığı InterContinental London Park Lane’de basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İngiltere’deki temasları kapsamında, çok sayıda fon ve üniversiteden yetkililerle görüştüğünü belirten Kılıçdaroğlu, Türk öğrencilerle de bir araya geldiklerini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, “Türkiye gerçek anlamda ekonomide önünü göremeyen ve bir çıkmaz sokakta. Türkiye’yi bu çıkmaz sokaktan çıkarmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Bunun beylik laflarla değil, kararlılıkla ve belli adımlarla yapılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Türkiye eğer teknoloji devrimini kaçırırsa, yine katma değeri yüksek ürün üreten ülkelerin pazarı haline dönüşür. Türkiye’nin bir pazar değil üreten bir güç olmasını istiyoruz” dedi.

Türkiye’yi ileriye taşımak, katma değeri yüksek ürün üreten bir ülke haline getirmek istediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, “Bunları yaparken temiz parayla yapmak istiyoruz. Bu fon kuruluşları, uluslararası kuruluşlar tarafından akredite edilen, güven duyulan ve bunlar da yatırım yaptıkları zaman yine güvenle gelip yatırım yapabilecekleri iklimi arayan kuruluşlar.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, ciddi bir düzen, ekosistem yaratmak ve bu sistem içinde hukukun üstünlüğünün egemen olduğu bir atmosfer içinde Türkiye’yi geliştirmek ve büyütmek istediklerini anlatarak, Türkiye’nin, bölgesinin, Kafkasların ve Orta Doğu’nun en güçlü ülkesi olmasını istediklerini kaydetti.

‘AB’NİN ÖNGÖRDÜĞÜ STANDARTLARI YENİ FASIL AÇMADAN UYGULAYACAĞIZ’

Kılıçdaroğlu, İngiltere’de fonların, Türkiye’de de girişimci ruhu olan gençlerin bulunduğunu ifade ederek, “Türkiye’de böyle bir ekosistem yaratılmadığı için bunlar arayışlarını yurt dışında sürdürüyorlar.” ifadesini kullandı.

Öncelikle bu gençlere yatırım yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de iktidarımızda, Allah nasip ederse, Millet İttifakı iktidar olduğunda, hukukun üstünlüğünü, can ve mal güvenliğini, yönetimde adalet ve istikrarı, liyakati sağlayacağız. Bunların olmadığı bir yere zaten sermaye gelmez, yatırım fonları da gelmez. Biz bu güvenceyi veriyoruz zaten. Biz AB’nin öngördüğü demokratik standartları yeni bir fasıl açmadan Türkiye’de uygulamaya koyacağız. Biz bu konuda adalet, hukukun üstünlüğü, can ve mal güvenliği konusunda kararlıyız ve 6 lider de zaten aynı kararlılığı yayınladıkları bütün bildirilerde özel olarak vurguladılar.”

‘GÜVENCE SAĞLAYACAK MISINIZ?’ SORUSUNA ‘ELBETTE’ YANITI

Kılıçdaroğlu, fon yöneticileri ve yatırımcıların, “Siz bizim gelmemiz için hukukun üstünlüğünü getirecek misiniz? Bizim fonlara güvence sağlayacak mısınız?” sorusunu, “Evet, elbette. Biz hukukun üstünlüğünü sağlayacağız.” şeklinde yanıtladığını anlattı.

Türkiye’nin AB’ye tam üye olmasını istediklerini ve AB’nin öngördüğü demokratik adımları zaten atmak istediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ama ‘Efendim, işte bir fasıl açın da biz adım atalım.’ Hayır, efendim. Hiçbir faslı açmalarını bile beklemeden, Türkiye 3. sınıf bir demokrasiyi değil, 1. sınıf bir demokrasiyi hak ediyor.” görüşünü paylaştı.

Kılıçdaroğlu, özellikle teknoloji alanında yatırım yapmak isteyen gençlere fon yaratacaklarını söyleyerek, “Şuna kesinlikle inanıyorum. Bizim gençlerimiz fazla değil, çok kısa süre içerisinde, Allah nasip ederse iktidarımızda göreceksiniz, büyük atılımlar yapacaklar. Avrupa bile şaşıracak, bu kadar güçlü atılımları yapacakları için.” diye konuştu.

‘6 LİDER YOLUNA DEVAM EDİYOR’

Altılı masadaki parti genel başkanlarının seçim sürecinde kararlı ve istikrarlı adımlar atarak yoluna devam ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Her ne kadar ortalığı bulandırmak isteyenler varsa da bunlar bizim için önemli değil. Önemli olan Türkiye’nin içinde bulunduğu olumsuz tabloyu değiştirme güçleri. Bu güç elimizde var. Bütün mesele bu gücü toplumun yararına kullanmak. Gençlere de o umudu verdim. ‘Hiç endişe etmeyin.’ dedim. Gençlerden beklediğim tek şey var. Onu da söyledim: ‘Sizden istediğim tek şey var. Seçimde mutlaka sandığa gidin ve oyunuzu kullanın.’ dedim.”

“FONLARA ‘BİZ ÜLKEMİZE DEMOKRASİ GETİRECEĞİZ’ DEDİK”

Kılıçdaroğlu, İngiltere’deki temasları sırasında verdiği sözlerin altılı masa adına olup olmadığı sorusunu, “Hayır, benim altılı masa adına konuşma yetkim yok. Ben bir siyasi partinin genel başkanıyım ve bu siyasi partinin genel başkanı olarak, fonlara ‘Biz ülkemize demokrasiyi getireceğiz.’ dedik.” diye yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin hem kendisinin hem de masadaki diğer liderlerin söylemi olduğunu hatırlattı.

‘İNGİLTERE’DE OLUMSUZ HİÇBİR GÖRÜŞME YAPMADIM’

Kılıçdaroğlu, İngiltere’deki temaslarında “olumsuz görüşmeler yaptığına ilişkin iddialar”la ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Ben olumsuz hiçbir görüşme yapmadım. Bunu size kim söyledi doğrusu bilmiyorum. Ben İngiltere’nin (kara para aklama konusunda) gri listede olduğunu da bilmiyorum. İngiltere, Türkiye gibi gri listedeyse, o zaman fonlar da gelmez. Bizim amacımız zaten Türkiye’yi gri listeden çıkarmak. Alnı ak, geleceğe güvenle bakan bir Türkiye inşa etmek istiyoruz.”

‘BÜTÜN BARONLARIN İSİMLERİNİ TEK TEK SAYACAĞIM’

Kılıçdaroğlu, uyuşturucuyla ilgili açıklamalarının ardından kendisi hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ilişkin değerlendirmelerin sorulması üzerine şunları kaydetti:

“Uluslararası uyuşturucu baronları Türkiye’de cirit atıyor. Keşke mahkeme açılsa da ‘Gel, mahkemede ifade ver.’ deseler. Bütün baronların isimlerini tek tek sayacağım. Adam Güney Amerika’dan uyuşturucu taşıyor. Mersin limanına geliyor. Mersin limanından pazarlanıyor. Kim tutuklu? Kim gözaltına alınıyor?”

Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları halinde Türkiye’nin uyuşturucu baronlarının at koşturduğu bir ülke haline gelmeyeceğini dile getirdi.

EKONOMİYE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER

Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomiye ilişkin de açıklamalarda bulunarak, mevcut iktidarın ekonomide istikrar sağlama şansının sıfır olduğunu, enflasyonun indirilmesine yönelik taleplerin engellendiğini öne sürdü.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Enflasyonu bunlar indiremezler. Bunlar fiyat istikrarını sağlayamazlar. Yukarıdaki kişinin zaten ekonomiden haberi yok, ekonomi biliminden haberi yok. Sorunları çözemeyen bir ekip var ve çözme şansı da yok.” ifadelerini kullandı.

Ekonomide istikrarın nasıl sağlanacağına ilişkin 6 partinin çalışmaları olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, önce partiler arasında ortaklaşmanın olması gerektiğini ve bu çalışmaların tamamını kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

AVRUPA’DAKİ TÜRKLERE MESAJ

Kılıçdaroğlu, konuşmasında, Avrupa’daki Türklere de seslenerek “Umutsuzluğa kapılmasınlar. Morallerini bozmasınlar. Bu tablo düzelecek.” dedi.

Sosyal bilgi ekonomisi denilen ekonomik sürece Türkiye’nin dahil edilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bilgiye dayalı ekonomi… Niçin sosyal? Çünkü gelir dağılımını bozmamalı. Gelir aynı zamanda sosyal olmalı. Bunu yapacağız.” şeklinde konuştu.

Yurt dışındaki Türklere mutlaka sandığa gitmeleri ve oy kullanmaları çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi:

“Nerede yaşıyorlarsa, ‘Bizim ülkemiz de çok güzel bir ülke olmalı, kalkınan bir ülke olmalı.’ diyorlarsa, oylarının rengini değiştirecekler ve demokrasiden yana oy kullanacaklar. Beklentim bu.”

Kılıçdaroğlu Londra’dan açıkladı: Fonlara ‘demokrasi getireceğiz’ dedik

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 3 hafta önce

  Mr. KK’nın ingilterenin anten çıktığından haberi yok gibi..

 2. 3 hafta önce

  kendı yetmıyormus gıbı ulkesını dısarıya sıkayet edıyor. boyle adamdan hayır mı gelır. koskoca chp yı ne hale getırdı helal olsun. yıllardır buna oy veren tıpışlara da tabı.

 3. 3 hafta önce

  Mr. KK’nın ingilterenin ab’den çıktığından haberi yok gibi..

 4. 3 hafta önce

  Türkiye Cumhuriyeti’ni aşağılamak için ne yapmak gerekiyorsa yapıyorlar. Hemen hemen hepsi. O ‘fonlar’dan borç alırsan sen de ancak reji müdürü olursun. Memuriyetten alışıksındır zaten. Ben de devlet memurluğundan emekliyim. Memurun ’emir alan’ demek olduğunu bilirsin.

 5. 3 hafta önce

  Sayın KK, kendi partinde demokrasi var mı? Var ise neden kurultayları yapmıyorsun? Ön seçimler nereye kayboldu? Biz ölümlülere açıklama yaparsan bizleri ihya edersin. Elimizde oy pusulaları; bekliyoruz !

 6. 3 hafta önce

  Batı dünyasının faiz üzerinde döndüğüne Fed faiziyle herkes tanık iken, Londra bankerleri KK’ya demıkrasi diyorsan sana faizsiz para demişler! Alnımızda enayi yazıyor olmalı ki bunu bize ciddi ciddi anlatıyor!

 7. 3 hafta önce

  voice of america.

 8. 3 hafta önce

  Türk Devriminin düşmanı KK.

 9. 3 hafta önce

  ” Türkiye’nin, bölgesinin, Kafkasların ve Orta Doğu’nun en güçlü ülkesi olmasını istediklerini kaydetti.”
  Deniyor da böyle diyen adamın sözcüsü “ne işimiz var Irak’ta, ne işimiz var Suriye’de, ne işimiz var Libya’da, Türkiye Karabağ’a Suriye den terörist taşıyor” der mi? HDP ile, FETÖ ile işbirliğine girer mi? Milleti hafızasız mı zannediyorlar?
  Bu arada hamburgerden başka şeyler de yeniyor gibi..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!