Kılıçdaroğlu Adalet Bakanlığı’na yürüdü: Biliyordunuz da ne yaptınız?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP yöneticileri ve milletvekilleri 6 yaşındaki çocuğun 'evlendirilmesi' ve yıllarca istismara maruz kalması konusuyla ilgili TBMM'den Adalet Bakanlığı'na yürüdü. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a "İki yıldır biliyordunuz da niye sustunuz?" diye seslenen Kılıçdaroğlu, "Anlıyoruz ki Adalet Bakanlığı, tertibi gördüğü halde operasyon emri vermedi. Bu organize kötülüktür" dedi.

featured

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı HKG’yi 6 yaşında evlendirmesi ve yıllarca tecavüze uğraması konusu tartışılmaya devam ediyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saat 09.00 milletvekillerini TBMM’de olağanüstü toplantıya çağırdı. Kılıçdaroğlu, basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından milletvekilleri ile birlikte Adalet Bakanlığı önüne yürüdü. Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında kızı H.K.G. ile 29 yaşındaki Kadir İstekli arasında dini nikah yaptırmasına ilişkin iddiaları hatırlatarak, şunları söyledi:

“Gerçekten çok öfkeliyim. Böyle bir haksızlığı, böyle bir adaletsizliği kimsenin duymasını ve yaşamasını asla istemem. 6 yaşındaki bir çocuğa sistematik tecavüz edildi bu ülkede. Günlerdir bekliyorum, acaba siyasal iktidar bir ses verecek mi diye. Konu parlamentoda dile getirildiğinde Aile Bakanı açıklama yapıyor; ‘2 yıldır biz bu meseleyi biliyoruz’ diyor. 2 gün değil, 2 ay değil; ‘2 yıldır biliyoruz’ diyor. 2 yıldır bu meseleyi biliyorsunuz da ne yaptınız Allah aşkına. Yüzünüze gözünüze dursun, sistematik bir tecavüz var, siz bunu 2 yıldır biliyorsunuz ve gıkınız bile çıkmıyor. Bereket versin, gazeteciler var bu ülkede. Olayı haber yaptılar da bizler de duyduk.”

’84 MİLYON SENİNLE AYNI ACIYI PAYLAŞIYOR’

Bu olay nedeniyle Adalet Bakanlığı’nın önüne geldiklerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Adalet Bakanlığı sessizliğini koruyor. Aile Bakanlığı’nın zaten ne yaptığını kimse bilmiyor. Ve bir de fotoroman var. Polislerin elini kolunu bağlamış durumdalar. Polislerimiz bu olayı bilmiyorlar mı? Kim onların önüne engel olarak çıkıyor? Kim onların görevlerini yapmasına engel oluyor? Savcılar hangi gerekçeyle bu dosyaları kapatıyorlar? Güçlerini kimden alıyorlar? 6 yaşındaki bir evladımızın uğradığı bu haksızlık karşısında kimler suskunluğunu koruyor? Buraya bu evladımızın, bu kızımızın sesi olmak için geldim. Adalet istiyor bu kız. Buradan bu kızımıza seslenmek isterim; 84 milyon insan seninle aynı acıyı paylaşıyor. Bu ülkenin sağcısı solcusu, inançlısı inançsızı, doğulusu batılısı, güneylisi kuzeylisi bu haksızlık karşısında tahammül edemiyor ve öfkeleniyor. Ben onların öfkesini dile getirmek için buradayım” diye konuştu.

‘İKİ YILDIR KİMLERLE FOTOĞRAF ÇEKTİRDİNİZ’

Hep birlikte bu haksızlığa karşı mücadele etmek zorunda olduklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Emin olun bu haksızlığa dayanamıyorum. Hepimizin evlatları var. Biz devletin görev yapmasını istiyoruz, devletin haksızlığın üzerine gitmesini istiyoruz. Bu ülkede adalet istiyoruz. Artık siyasal iktidarın polisin, savcının elini kolunu bağlamasını istemiyoruz. Ülkenin bu kadar derdi varken, bu kadar büyük acılar yaşarken siyasal iktidarın hala görevini yapmaması, devlet aygıtını çalıştırmaması tahammül edilecek bir durum değildir. Devletin nefes alması ve devletin kurumlarının çalışması lazım. Önündeki tek engel bu siyasi otoritedir. Açık ve net söylüyorum; devleti yönetemiyorlar. Haksızlıkları sindirebiliyorlar. ‘2 yıldır biz bu meseleyi biliyoruz’ demek ne demek? 2 yıldır kimin arkasına saklandınız. 2 yıldır kimlerle fotoğraf çektirdiniz, 2 yıldır fotoğraf çektirdikleriniz mi size, ‘aman bu olayı kapatın’ diye baskı kuruyorlar? Devlet baskıların altında görev yapamaz. Devlet dediğiniz kuruma saygınlık kazandırmak zorundasınız” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, açıklamanın ardından tekrar Meclis’e yürüdü.

‘TERTİBİ GÖRDÜĞÜ HALDE OPERASYON EMRİ VERMEDİ’

Öte yandan, CHP lideri Twitter hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı:

“Günlerdir kendimize gelemiyoruz. 6 yaşında bir bebeğe sistematik tecavüz edildi. Daha süt kokuyordu evladımız. Aile Bakanı, 2 yıldır meseleyi bildiklerini itiraf etti. Anlıyoruz ki Adalet Bakanlığı, tertibi gördüğü halde operasyon emri vermedi. Bu organize kötülüktür.

Bu operasyon yapılmadığı sürece, gerginlik artacak. Kızımıza seslenmek istiyorum: Yanındayız, hepimiz senden yanayız. 84 milyon, genci, yaşlısı, inançlısı, inançsızı, dindarı, ateisti hepimiz senin yanındayız kızım. Başı açığı, kapalısı, tüm gençler seninledir kızım!

Bu devlet ayağa kalksın! Yiğit polislerimiz operasyon için emir bekliyor!”

thumbnail
İlişkili Haber

Bozdağ’dan Kılıçdaroğlu’na: İsteseydi görüşürdüm

 

 

 

Kılıçdaroğlu Adalet Bakanlığı’na yürüdü: Biliyordunuz da ne yaptınız?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 ay önce

  demırelın bır lafı vardı.’yurumekle yollar asınmaz’adamın hayatı artıslık.

 2. 2 ay önce

  Ortağı temel karamollaoğlu’nu yanına almayı unutmuş 🙂

 3. 2 ay önce

  Devrim kanunları uygulanmalı.Tatikatlar derhal kapatılmalı.Bunu demeyen sadece durumdan oy devşirmek için kk gibi tiyatro yapar

 4. 2 ay önce

  Aman Allahım cıddıyete bakar mısınız?!!!!!
  sen degılmıydın , laıklık tehlıkede degıl. cemaatlere saygım var ınac yuvasıdır

 5. 2 ay önce

  Bu soytari 2002 den bu yana neredeymis? Dostlar alis veriste görsün iste.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!