Kılıçdaroğlu’na danışman olan kumpas destekçisi Nuşirevan Elçi: Geçmişte doğruları söyledim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na danışman olan kumpas ve açılım destekçisi Nuşirevan Elçi, "Ben geçmişte doğru şeyleri söylemiş biriyim bundan sonra da doğru şeyleri söyleyeceğim." dedi.

featured

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na danışman olan kumpas destekçisi Nuşirevan Elçi, CHP’nin son dönemde ciddi değişimler yaşadığını söyledi. CHP’yi tercih etme nedeninin Kılıçdaroğlu olduğunu söyleyen Elçi, “Kürt sorunu”nun çözülmesi gerektiğini söyleyerek, eşit yurttaşlık önerdi.

Hakkındaki eleştirilere yanıt veren Elçi, geçmişte doğruları söylediğini iddia ederek, “Barış sürecinde destek verdik. Hatta tıkanma noktalarında İmralı ile görüşebileceğimizi söyledik.”  dedi.

‘CHP CİDDİ DEĞİŞİMLER YAŞADI, HEPİMİZE UMUT YARATTI’

Cumhuriyet Halk Partisini tercih etme sebebini anlatan Elçi, “Daha önce de söyledim benim CHP’yi tercihimin en büyük sebebi Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kişiliği, şahsiyeti, dürüst siyaseti hedef koyması bu konuda ciddi çalışmalar yapması, kadrolarının aynı şekilde güven vermesi bir de CHP’nin de son dönemlerde ciddi değişimler yaşadığı toplumsal sorunları çözme konusunda hepimize umut yaratmasıdır. CHP uzun yıllar sosyal demokrat değerlerinden uzaklaşmıştı. Son dönemlerde daha çok çağdaş bir siyaset yöntemini ele aldığı için tercihim de CHP oldu.” diye konuştu.

‘ETNİK KÖKEN ANLAMINDA HERKESİ KUCAKLAYABİLEN BİR YAPI OLMALI’

Türkiye’nin büyük sorunları olan bir ülke olduğunu ifade eden Elçi, şu ifadeleri kullandı:

“Çok büyük temel sorunlar var bunlar da çözülmeyecek sorunlar değildir. Toplumda etnik köken anlamında da dinsel ayrılık anlamında da herkesi kucaklayabilen bir yapının olması gerekiyor. Maalesef geçmişteki CHP bundan uzaklaşmıştı.

‘EŞİT YURTTAŞLIK’

Sadece belli bir çevrenin partisi haline gelmesi 1991 yıllar hepimizin hatırladığı bir dönemdir. Uzun yıllar ötekileştirilen çevrelerin kendini ifade edebilmesi eşit yurttaşlık anlamında CHP’nin bunu yaptığını görebiliyoruz.”

‘KÜRT SORUNU ÇÖZÜLMELİ’

Türkiye’deki siyasi kültürün arzuladıkları noktada olmadığını söyleyen Elçi, “Siyasi kültürde geçmişle yetinmemek gerekiyor daha ileriye götürmek gerekiyor. Sorunları ötelemek de siyasette çözüm değildir. Ülkenin temel sorunlarını tespit edip onun da siyasi organlarda çözüm noktasında irade ve gayret göstermek gerekiyor. Bunu yapabilmek için iyi teşhislerin yapılması gerekiyor. Bugün Türkiye’de çözülmesi gereken devasa sorunlar var. Başta Kürt sorunu çözülmesi gerekiyor. Bu çatışma ortamından, kanın dökülmesini engellemek istiyorsan herkesin bu konuda bir irade göstermesi gerekiyor.

‘SİLAHLA, ÇATIŞMA İLE BİR YERE VARILAMAZ’

Silâhla, çatışma ile bir yere varılamayacağını bir şey çözülemeyeceğini gittikçe bu sorunun büyüyeceğine yıllarca şahitlik ettik. Böylesine büyük sorunların çözülebilmesi için siyasi iklimin de yumuşaması gerekiyor. İnsanların bu sorunu net bir şekilde korkusuzca tartışabileceği bir ortamın yaratılması gerekiyor. Tek taraflı insanların konuşamadığı bir ortamda sorunların çözülmesi mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

‘GEÇMİŞTE DOĞRU ŞEYLERİ SÖYLEMİŞ BİRİYİM’

CHP Başdanışmanı olmasının ardından kendisine yönelik gerçekleştirilen eleştirilere cevap veren Elçi, “Yapılan saldırılar son yıllarda paralı trol dediğimiz çevrelerin yaptığı saldırılardı. Paylaşımları silebilirdim, silmedim. Çünkü ben geçmişte doğru şeyleri söylemiş biriyim bundan sonra da doğru şeyleri söyleyeceğim. İnsan istese her şeyden bir sorun çıkarabilir. Barış sürecinde destek verdik. Hatta tıkanma noktalarında İmralı ile görüşebileceğimizi söyledik. Katkı sunmaya hazır olduğumuzu söyledik. 6 yaşındaki bir çocuğu paylaşmışım Nevruz’da onu PKK’lıkla suçladılar. Amcamın ölüm yıl dönümünde herkes geldi camide saygı gösterdi resimler asıldı o resimler asılırken yüzlerce polis vardı.  O mevlidi paylaşırken o resim çıkmışsa bunun PKK’lılıkla ne ilgisi var. Bunlar hep kötü niyetlilik.” dedi.

thumbnail
İlişkili Haber

Kılıçdaroğlu, kumpas destekçisi Nuşirevan Elçi’yi başdanışman yaptı

NUŞİREVAN ELÇİ KİMDİR?

Elçi, PKK ile yürütülen açılım sürecine ve FETÖ’nün Ergenekon/Balyoz kumpaslarına verdiği destekle hatırlanıyor.

Nuşirevan Elçi, 1994 yılında Hür Kürtler platformunda yer aldı. 1996 yılında amcası olan, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Şerafettin Elçi’nin genel başkanı olduğu Demokratik Kitle Partisi’ne katıldı. 2006 yılında kurulan KADEP’in kurucuları arasında yer aldı. 1999 yılında Cizre’de avukatlık mesleğine başladı.

2013 yılında Şırnak Havalimanı’na amcası Şerafettin Elçi’nin adının verilmesi nedeniyle dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Nuşirevan Elçi, “Sayın Başbakan’ın vefası bize onur verdi. Şerafettin Elçi isminin verilmesi sadece bizi değil tüm bölgeyi mutlu etti. Çözüm sürecindeki en önemli adımlardan biri oldu. Sayın Elçi’nin adına yakışan karşılama yapılacak” dedi. Nuşirevan Elçi havalimanı açılışında Tayyip Erdoğan için deve keseceklerini de ifade etmişti.

Nuşirevan Elçi, ”Ergenekon davası benim kanaatime ve sanırım buradaki pek çok kişinin inancına göre asrın davasıdır.” demişti.

2009 yılında DTP’li bölge belediye başkanları ile buluşan Elçi, FETÖ’nün kumpasını şu sözlerle savunmuştu:

“Ergenekon davası benim kanaatime ve sanırım buradaki pek çok kişinin inancına göre asrın davasıdır. Türkiye’nin geçmişiyle yüzleştiğini ilk kez bu kadar net görüyoruz. Bu süreçte biz de Baro olarak elimizden geldiğince olayların karanlık yüzünün ortaya çıkması için çabalamaktayız.”

OPERASYONA DESTEK

Elçi, dönemin Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün gözaltına alınmasının ardından yaptığı açıklamada “Şimdi Ergenekon soruşturmasının Türk yargısının önemli mihenk taşlarından biri olacağını düşünüyoruz. Bölgeye sıçramasını aylardır bekliyoruz. Temizöz en az Levent Ersöz kadar bölgede faili meçhuller konusunda etkisi olan bir komutandı.” demişti.

ÖCALAN’LA GÖRÜŞÜLMESİNDEN MEMNUN OLMUŞTU

Sözce çözüm sürecinde terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeleri değerlendiren Nuşirevan Elçi, görüşmeye sevindiklerini belirterek “Amcam yaşasaydı bu süreci en çok sevinen o olurdu. Malesef buna ömrü yetmedi” demişti.

Şerafettin Elçi’nin cenazesi terör örgütü sembolleri arasında defnedilmişti.

Kılıçdaroğlu’na danışman olan kumpas destekçisi Nuşirevan Elçi: Geçmişte doğruları söyledim

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 ay önce

  Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.

  Kk’yı tanımadıysanız şimdi iyice tanıyın. Bu ve kk’nın çevresindeki diğer danışmanların bir tek ortak paydası var, bir tek becerisi var, bir tek özelliği var;
  Cumhuriyet ve Atatürk karşıtlığı.
  Bir tek görevleri var; Cumhuriyet’i yıkmak.

 2. Evet, yurtdaşlar eşit değil ulan.
  Sen CHP’ ye danışman olup, söz ve maaş sahibi olarak yaşayacaksın ben ise düşük maaşlı bir Türk emekli..Benden daha fazla tarih, kültür, sosyoloji bilgin olmadığından da eminim…geldiğin nokta sadece kürtçülük ve bölücülük ideolojisi..

 3. 2 ay önce

  Ne yaparsanız yapın sonunuz hüsran olacak. Dedeleriniz gibi hainsiniz ve onları gibi cezalandırılacaksınız.

 4. 2 ay önce

  Benım anlayamadıgım şu: dersımlı kemal ve sürakasının hedefı yonu vs her ne ıse acıkca belli. 2010 dan berı de gıdısatı belli. kendılerını kemalıst ılerıcı ulusalcı olarak kabul eden (ki benım anladıgım degıller) chp secmenı ve de medyasının anlı sanlı kalemşörleri nıye halen bu adamın pesınde tıpış tıpış gıder?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!