Kılıçdaroğlu’nda ‘seçmen listeleri’ açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'YSK'nın elinde olmayan veriler elimizde' sözleri üzerine başlayan tartışmalara ilişkin açıklama yaptı.

featured

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde önümüzdeki seçimlerde kaç yabancının oy kullanacağını bildiklerini belirterek “Bizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde de yok. Her bir seçmeni biliyoruz” demiş,

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda Kılıçdaroğlu’nu eleştirirken; İçişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak verilerin nasıl edindiği açıklanmazsa suç duyurusunda bulunulacağını duyurmuştu.

KILIÇDAROĞLU’NDAN YANIT

Kılıçdaroğlu, söz konusu tartışmaya ilişkin yanıtını Habertürk’ten Bülent Aydemir’e yaptığı açıklamalarla verdi.

”2001’den bugüne kadar kim, hangi sandıkta oy kullandı? Önümüzdeki seçimlerde kaç genç, hangi sandıkta oy kullanacak. Bununla ilgili verileri biz oluşturduk” diyen Kılıçdaroğlu, ”YSK’dan gelen listeler vardı. Bunların analizini yaptık. Çok iyi bir ekibimiz var. 100 küsur yaşında olup, hayatında ilk kez oy kullananlar çıktı. Biz bunları saptadık ve gerçek olmadığını ortaya koyduk; YSK’ya bildirdik, onlar da iptal ettiler. Seçim güvenliğini sağlamak ve kimin hangi sandıkta oy kullanacağını bilmek bizim hakkımızdır. Seçim güvenliğini sağlamaksa bütün verilere sahip olmaktan geçer. Hiçbir partinin sahip olmadığı verilere sahibiz biz. Üstelik bu geçmişi de kapsıyor” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

”Aslında bir siyasi partinin yapması gerekeni yapıyoruz. Var olan iktidar halka, bize, topluma güven vermiyor. Vatandaş seçim güvenliği konusunda kaygı duyuyor. Biz bu kaygıları gidermek için vatandaşa bunları söylüyoruz. İki arkadaşımız basın toplantısı yaptı. Bu verilerin hepsi orada, kamuoyuyla paylaşıldı. Düşünebiliyor musunuz? Nüfus işlerinden YSK’ya bilgi geliyor. Kişinin adı var, soyadı yok. Devletteki çürümeye bakın. Ne demek yani; adı var soyadı yok? Benim bildiğim Türkiye’de herkesin soyadı var. Biz bunların hepsini değerlendiriyoruz. Kaygı duyduklarımızı YSK’ya gönderiyoruz. YSK da bunları iptal ediyor zaten. Biz işimizi yapıyoruz. Ayrıca şunu da yapıyoruz; kaç kişinin yabancı bir ülkede doğup Türkiye’de kaç kişinin vatandaş olduğunu da çıkarıyoruz. (Suriyeli seçmen var mı?) 100 küsur bin vatandaş olmuş kişi var. Bunların içinde seçmen de var. Bütün bunları da çıkarıyoruz. Biz görevimizi yapıyoruz.”

Kılıçdaroğlu’nda ‘seçmen listeleri’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    bu olay bana, geçmişte tıpkı AKP’nin seçimleri kazanmak için yaptığı gibi, CHP’nin de FETÖ’cülerle çalıştığını düşündürüyor.

  2. 2 ay önce

    Yalan söylüyor. Bu tip bir değerlendirme için; nüfus idaresinin, ysk.nın ve muhtarlıkların elindeki verileri çaprazlama kontrol etmen gerekir. Bu verilerin hepsini kim neden versin. Suriyeliler konusunda vatandaşın algısı ile oynuyor. YCHP suriyeli rakamlarını muhalefetin ağzı ile düşük gösteriyor, refleks zayıflatıyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!