Kılıçdaroğlu’ndan adaylık mesajı… Temel Karamollaoğlu kulisine ne dedi?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda "İsmim üzerinde bir mutabakat olursa itiraz etmeye hakkım olmaz" dedi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile ikili görüşmesinde olası adaylığını destekleyeceğini söylediği iddiasına ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, "İki lider arasında yapılan görüşmenin kamuoyuna yansıtılmasını doğru bulmam" ifadelerini kullandı.

featured

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV’de İlker Karagöz ile Çalar Saat programına konuk oldu.

Altılı Masa’nın hazırladığı ‘Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ne yönelik açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Her şey burada yok bu bir ortak mutabakat metni, altı liderin evet biz bunu yapacağız dediği bir metin. Burada neyi öngörüyoruz? Türkiye’nin teknoloji devrimini yakalamasını, üniversitelerin özerkliğini, adaleti, hukuku öngörüyoruz. Türkiye’de bir kez daha yolsuzluk olmasın diye bizim parlamentoda yeni bir yasal düzenleme yapmayı öngörüyoruz. Ele aldığımızda mesela yolsuzluklar konusunda gelir dağılımı istihdam yaratma konusunda üreticilerin üretmesi konusunda duyarlıyız. Yani birden fazla konumuz var. Eksiğimiz olabilir elbette. Onları da saygıyla karşılarız. Hayat dediğiniz durağan değildir her değişim yeni krizler yaratabilir. Önemli olan bir araya gelip sorunları çözelim demek. Devleti bir kişiye teslime ederseniz bunu bir kişi yapamaz. Cumhur İttifakı’nın böyle bir çalışması var mı? Bir masa etrafında Türkiye’nin sorunlarını tartıştılar mı? Tam tersine Millet İttifakı’nı nasıl dağıtırız diye. Biz ne yaptık. Gayet sakin bir araya geldik bir program yaptık.”

‘KARAMOLLAOĞLU DESTEKLEDİ’ KULİSİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 13 Şubat’ta Millet İttifakı toplantısına ev sahipliği yapacak Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile ikili görüşmesinde olası adaylığını destekleyeceğini söylediğine ilişkin kulis haberlerle ilgili şunları kaydetti:

“İki lider arasında yapılan görüşmenin kamuoyuna yansıtılmasını doğru bulmam. İki lider elbette oturduk konuştuk. Zaten gündem konusunu belirleyecek olan da temel bey. Bu birinci turu ikinci turu da büyük bir ihtimalle temel bey yapacak. Gayet güzel samimi bir görüşme oldu. Hem Türkiye’nin sorunlarını konuştuk hem bizim ekonomi konusunda da sosyal politikalar konusunda da açıkladığımız ortak mutabakat metinini kamuoyuna yansımalarını konuştuk. Doğrusunu isterseniz altı lider bir araya gelecek ebetteki cumhurbaşkanı adayımızı belirleyeceğiz burada dayatma efendim şu bu olacak diye bir şey yok. Her birimiz partilerimizden bağımsız olarak Türkiye’yi düşünüyoruz. Kişi endeksli düşünmenin doğru olduğuna inanıyorum. Bu sistem Türkiye için beka sorunudur. Lider konusunda oturup konuşacağız.

ADAYLIK AÇIKLAMASI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun masaya aday ismi olarak Kemal Kılıçdaroğlu ismini getirmesi durumu sorulan CHP Lideri, “Şöyle mutabakat olması lazım. Bir adayın gelmesi onun çıkması diye bir şey yok. Öteden beri üzerinde durduğum mutabakat olması. (Bu soru geldiğinde sizin oyunuz ne olur? İtiraz eder misiniz?) benim itiraz etmeye hakkım yok zaten diyelim ismim üzerinde mutabakat oldu, elbette bu görevi yapmak onurlu bir şeydir. Siz neden benim adımı ileri sürüyorsunuz diye özel bir itirazım olmaz. İşin doğasına aykırı olur bu” yanıtını verdi.

‘BU İŞİN PARTİSİ YOK’

“Türkiye öyle bir noktada ki bu işin partisi yoktur” diyen Kılıçdaroğlu, “Sorun Türkiye’dir. Çürüyen bir yapıyı yeniden adalet üzerine inşa etmektir. Bu iş parti meselesi olmaktan çıktı. Memleket elden giderken a partisi b partisi tartışamayız.

AYM BAŞKANI ZÜHTÜ ARSLAN’A TEBRİK

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na üçüncü kez seçilen Zühtü Arslan için “AYM’ye gittik buradan çağrı yapıyorum, sayın başkanı da yürekten kutlayalım” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam ett:

“Rakip dediğiniz kim? İrfan Fidan… İstanbul Cumhuriyet başsavcılığı yaptı kimin talimatlarını yaptı Erdoğan’ın Yargıtay’dan yıldırım hızıyla AYM’ye çıktı. Bu olmaz. Bu yargıyı zedeler. Ayıp olan ne? Onun yaptığı ayıp değil o zaten bütün duvarları yıkmış vaziyette, beni asıl yaralayan Yargıtay’ın o kişiyi seçmiş olmasıdır. 100 kusür yıllık bir kurum Yargıtay. Gelecekleri örfü olmadı gereken bir kurum bir talimatla alıyor bir kişiyi Yargıtay’da bir kararın altına imza atmadan bu beyefendiyi atıyorlar. Niye atıyorlar? Kendi talimatlarını yerine getirecek hakim bulmak için.

Yargı kirlenirse ve yargı görevini yapmazsa devlet organize suç örgütüne dönüşebilir. Türkiye’nin geldiği noktalardan biri de budur. Bürokrasinin bu kadar çürüdüğünü bizim tarihimizde hiç görmemiştik. Ben o zatın yemin törenine de katılmadım.”

‘BU VATANA İHANETTİR, KEŞKE DAVA AÇILSA’

Tank Palet Fabrikası tartışmasına ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Biz satılan Tank Palet Fabrikası’nı alıp ordumuza vereceğiz. Tank yapılacak demişlerdi nerede bu tank. Tank Palet’te 5 model tank üretildi. Deneme atışları yapıldı tamamı başarılıydı. Seri üretime geçirilecekti, engel oldular. Bu vatana ihanettir. Keşke bu konuda dava açılsa. Onların belgelerini gizliyorlar. Tank üreten Türkiye tank üretemez noktaya getirildi. Savunma sanayii farklı bir şeydir. Aselsan’ın nitelikli personellerinin tamamı yurt dışına gitti. En değerli insanlarımız yurt dışına gitti. Bunlar gönderiler. Onların tamamı Türkiye’ye gelecek. Biz tanklarımızı İHA’larımızı, SİHA’larımızı üreteceğiz. Bizim genlerimizde 100 yıllık Kuva-i Milliye geleneği var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin koltuğunda oturan kimseye el avuç açmaz. 1940’larda Türkiye uçak ihraç eden 4 ülkeden biriydi. Cumhuriyet kurulurken kimseye el avuç açılmadı. Bu ülkenin kaynakları var. Mutabakat metninde kişi başına düşen milli geliri 2 katına çıkaracağız diyoruz.” dedi.

 

Kılıçdaroğlu’ndan adaylık mesajı… Temel Karamollaoğlu kulisine ne dedi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 3 Şubat 2023, 20:12

    Devlet’i bir kişiye teslim etmekle
    ezeli dış düşmanlarına teslim etmek ,kırk katır /kırk satır çıkmazından farksız, öncelikle “Dersimli” kumpasından kurtulmak gerekiyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!