Kılıçdaroğlu’ndan başörtüsü teklifine sıcak mesajlar: İlla karşı çıkalım diye hareket etmiyoruz

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan AKP'nin Anayasa düzenlemesine yorum: İçinde başka maddeler var mı yok mu bakacağız; illa karşı çıkalım diyerek hareket etmiyoruz.

featured

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karar Tv’de Elif Çakır ve Taha Akyol’un sorularını yanıtladı.

Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayını şimdi açıklamanın hata olacağını ifade ederken, “Hükûmet programı üzerinde uzlaşmadan aday belli olursa vatandaş ‘bunlar daha aralarında anlaşmamış’ der. Ortak söylemi sağlayacak programı oluşturmadan aday belirlemek doğru olmaz” dedi. Kılıçdaroğlu,  “Cumhurbaşkanı adayını belirledikten sonra eğer liderlerle uyum gibi bir sorun çıkarsa o başka felakete yol açar. Hepimiz bunun farkındayız. Seçimden sonraki süreç çok daha önemli” diye konuştu.

İktidara yönelik eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, iktidarın anayasa çıkışıyla başörtüsünü istismar etme yolunu seçtiğini söyledi. Altılı Masa’nın ortak tavrına vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Özgürlükler siyasetin kavga konusu yapılmamalı. Bu yapay sorunu gündemden çıkarmak istiyoruz. Türkiye’nin gündemi başörtüsü değil teknolojiyle büyüme olmalı” dedi. Kılıçdaroğlu,  AKP’nin başörtüsü serbestisi için getirdiği anayasa teklifiyle ilgili olarak, “Önce hazırladıkları teklifi görmemiz lazım. İçinde başka maddeler var mı yok mu bakacağız. Bizim yasa önerimize ters düşmüyorsa niye karşı çıkalım?” ifadesini kullandı.

ORBAN BENZETMESİ

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Önce bir metni görmemiz lazım. Bizim verdiğimiz kanun teklifiyle uyuşuyor mu uyuşmuyor mu? İçinde başka maddeler var mı yok mu? Kadının kılık kıyafetinin siyasetin konusu olmasını doğru bulmuyoruz. Eğer siyasetin konusu yaparsanız Türkiye kendi gündeminde kopmuş oluyor. Türkiye’nin gündemi kalkınmak, istihdam yaratmak olabilmeli. Siz siyasetin bütün enerjisini kadının kılık kıyafetine üzerine yoğunlaştırırsanız bu doğru bir şey değil. Bu kanun teklifini verdik. Anayasa yapıyorlar. Önce kendi içimizde oturacağız, konuşacağız. İlla karşı çıkalım değil. Sorunu Türkiye’nin gündeminden çıkarmak istiyoruz. Türkiye’nin gündemi bu olmamalı. Teknolojide nasıl büyümeliyiz, esnaf, çiftçi nasıl kazanmalıdır? Türkiye’nin sorunu bu olmak zorunda o yapay sorundan Türkiye’yi çıkarmak istiyoruz. Eğer bizim dediğimizi yapıyorlarsa memnun oluruz. Bunu bir kavga dövüş aracı yapmamak lazım. Yine istismar etmek istiyor. ‘Vay sen nasıl baş örtülülerin kılık kıyafetiyle uğraşmıyorsun, yine eskiden olduğu gibi itiraz et’ demek istiyor. Biz o tuzağa düşmeyeceğiz. Bu alanı tümüyle siyasetin dışında düşünmemiz lazım. Erdoğan niye istismar etmek istiyor bunu, ben adım gibi eminim bir madde değil birden fazla madde getirecek, işte nasıl biz bunu siyasette kullanırız, nasıl malzeme yaparız diye. Orban’ın Macaristan’da yaptığını bir benzerini Türkiye’de yapmak istiyor. Bilmiyoruz kaç madde. Bizim yasa önerimize ters düşmüyorsa niye karşı çıkalım. Neden referanduma gitsin? O kendi kendine itiraz eden var diye düşünüyor. Başörtüsüne itiraz eden yok ki…Bakmadığım, görmediğim bir metin üzerinden yorum yapamam. Bazı genel başkanlar aradılar kanun teklifi verdiğimiz zaman, kutladılar.”

Kılıçdaroğlu’ndan başörtüsü teklifine sıcak mesajlar: İlla karşı çıkalım diye hareket etmiyoruz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 ay önce

  tuzaga dusmeyecegız dıyor. zaten kuyuya dusmussun haberın yok.

 2. 2 ay önce

  Eeee anayasa mahkemesi kapılarında başörtüsüne karşı çıkmaktan bu hale geldiniz.Allahın gökten ordular indirmesine gerek yok.su akar yolunu bulur.sagolsun erdogan

  Cevapla
 3. 2 ay önce

  Ne “başörtüsü” kardeşim türban türban!
  Bu topraklarda bin yıldır kimsenin “başörtüsüyle” sorunu olmadı. Aradaki farkı anlamamak için cehalet yetmez.. art niyet lazım. Sizler dahil, yıllardır yaşadığımız, türban denen siyasi islamın üniformasıyla ilgili soruna kimler “başörtüsü sorunu” diyorsa, siyasi islamcı yobazların harladıkları cehenneme odun taşıyan iki yüzlülerdir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!